bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  şşşt, sakin celallenme hemen. altı ok' a zeval gelmeyecek, tevhid-i tedrisatta zarar görmeyecek, sakin!

  bugün o latif üslubu ile ahmet turan alkan hocanın bir okuyucu mektubu ile özetlediği muhteşem bir proje, açılım açılımına bir katkı da burdan olsun. neyse sözü üstad' a bırakalım;

  --spoiler--
  osmanlıca bizim dünyamızın lingua franca’ sı. modern türk dilinin içinden çıktığı göz kamaştırıcı kırkanbar. ana diliyle iş gören herkesin yararlanabileceği muhteşem bir avadanlık çantası. hesap basit ve net: böyle bir lisan desteğimiz olsa, çocuklarımız daha donanımlı yetişmez mi?
  --spoiler--

  turan alkan hoca bir de söz vermiş, " kaldı ki, hocalıktan emekli olduysak da elimiz tebeşir tutar allah’ın izniyle; söz, beşir hoca * “he” desin; göstereceği lisede meccâni ders okutmak ahdim olsun; ve daha benim gibi niceleri…"

  hadi hayırlısı...

  link editi: http://www.zaman.com.tr/y...ca-acilimini-destekler-mi
  8 -9 ... bilgehan
 2. 2.
  burnunda osmanlı tüten mandacıların isteğidir.
  5 -4 ... pandora
 3. 3.
  üniversitelerde tarih bölümlerinde okutulan bir karma dildir osmanlıca. herkesin bilmesine gerek yoktur.
  ortaçağ hayaliyle yaşayan yabozlar gitsin öğrensin. yeryerde kitapları var. bir ara bende heves edip almıştım kitaplarını. öğrendim de biraz. sonra unuttuk tabii.
  osmanlıcaya çalışacağına gidip kendini bilime ver diyeceğim ama bu sefer bilim diye yaratılış atlasını okur bunlar.
  5 -3 ... mhertalian
 4. 4.
  şu aralar bir tarih öğrencisi olarak osmanlıca dersinden kıvranmam sebebiyle daha önce neredeydiniz diye sitem ettiren, gerçekleşmesini canı gönülden desteklediğim proje. iyidir güzeldir, keşke olsundur.
  1 -2 ... devlerulkesindekibucur
 5. 5.
  zorunlu olmasın seçmeli ders olsun dediğim proje. tarihini insanın öğrenebilmesi, kendisiyle geçmişi arasında bağ kurabilmesi ve kendi içinde çıkarımlar yapabilmesi için bundan doğal ne olabilir ki.tarihle uğraşmak, osmanlı alfabesini öğrenmek gönül işidir. bunu sevmeyen bir öğrenciye dersini dayatmak pek te iyi sonuç vermeyebilir. aynı matematiği sevmeyen birine özel ders yüklemesi gibi.
  osmanlıca bir dil değildir. alfabedir. kısaca eski türkçe de denilebilir. bu yüzden dil diyemeyiz. osmanlıca öğrenenleri yobaz olarak nitelendiren sevgili yazarların önce bunu bilmeleri gerekir. dil öğrenmek, araştırmak, eskiyi bilmek ne zamandan beri yobazlık oldu.
  1 ... silte
 6. 6.
  desteklenmesinde sakınca olmayan kampanya. insanların tarihlerini bilmesi, atalarının kendilerini nasıl ifade ettiğini bilmesi her toplum için zorunluluktur. dünü bilmeyen yarını öngöremez. divan şiirlerini hala anlamayan bir milletiz. proje olarak ortaya çıkarsa güzel olur.
  1 ... tenekehastasi
 7. 7.
  türkçe için hayati fayda sağlayacaktır.

  300 kelimeyle düşünen-konuşan cühela insanlar yerine daha akıllı insanlar oluruz, irtica hortlamaz, gerici kafirler dirilmez.

  daha akıllı insanlar oluruz, ayakları yere sağlam basan akıllı insanlar.
  1 -1 ... mehmedayaz
 8. 8.
  osmanlıca zorunlu ders olmasında önce yapılması gereken şey, torunlarına atalarını sevdirmektir. eğer sevdirilirse onlar da atalarının 1000 yıl boyunca kullandığı alfabeyi öğrenmeye çalışacaklardır. ondan sonra seçmeli ders olabilir. osmanlı yazısını öğrenmenin katacağı faydalar izahtan varestedir.
  1 -2 ... dilci
 9. 9.
  --spoiler--
  OSMANLICA zaruri bir ihtiyaçtır. Geç kalınmış bence. 1950-1960’lı yıllarda Peyami Safa, Attila ilhan, Osmanlıca’nın mecburi olması gerektiğini söylemişlerdir. Çünkü Osmanlıca bu kadar geçmişi olan bir milletin kendi öz vicdanıdır. Yani kültür olayıdır. Kültürlü insanların da daha çok olması, çoğaltılması gerekir. Süleymaniye Kütüphanesi’ne gidin Amerikalıları görürsünüz orada. Dilbilimci oldukları için Osmanlıca’yı da bilirler başka dilleri de bilirler; ama bizim gençlerimiz bilmezler.
  --spoiler--
  -2 ... mehmedayaz
 10. 10.
  (bkz: çince zorunlu olsun)
  1 ... ozzull