1. 1.
  kadınlar için durduk yere cadı olarak itham edilip yakılma tehlikesi çok yüksek olan bir dönemdir b öyle ki bir kadın hakkında cadı söylentisi çıktıktan sonra engizisyon kadını kazığa bağlayıp yakar ve yargılamayı böyle yapardı. çünkü kadın yanarsa suçsuz, yanmazsa da cadı sayılırdı. hepsi suçsuz çıktı.
  5 ... benimhalaumudumvar
 2. 2.
  Günümüz islam coğrafyasından daha medenidir.
  5 -4 ... gaspirali
 3. 3.
  çocuk olarak pek yaşama şansınız yoktu, ilk iki yıl içerisinde çok yüksek bir ihtimalle bakımsızlık , açlık veya hastalık yüzünden ölmüş oluyordunuz.
  5 ... benimhalaumudumvar
 4. 4.
  Şatolar, şövalyeler filandır. Edebiyatlarına bakılırsa halen özlem duydukları hayattır.
  2 ... selia
 5. 5.
  erkek olarak da pek yaşama şansınız yoktu. her an zorunlu olarak askere alınabilir ya da açlıktan veya yorgunluktan ölebilirdiniz. ortalama yaşam süresi 30-35 yıl idi.
  4 ... benimhalaumudumvar
 6. 6.
  Şu an bizim orta asyanın ve arap yarım adasının günümüzde yaşadığı versustur..

  Osmanlıda bilgi çağının önünde olduğu zamanlarda avrupa kiliselerin ve sapık
  Papazların elindeydi.

  Sonra mı...

  Sonra rüzgar tersine döndü.. Ve hala bizler hocaların elindeyiz.. Onlarda camide suriyeli sikiyorlar..
  3 ... gezdimgordumyenildim
 7. 7.
  Veba hastalığı tüm Avrupa'yı kasıp kavurmuştur. Tek çare ölümün yavaşça ve sessizce öldürmesini ummaktı. Ha bir de diri diri çığlıklar eşliğinde yanmak.
  4 ... bakgenedellendim
 8. 8.
  günlük beslenmeniz genelde çok az hayvansal gıda veya sebze içerirdi. çoğu zaman tahıl ağırlıklı beslenirdiniz ve bu beslenme temel ihtiyaçlarınızı karşılamaktan uzaktı, bugün buna kıt kanaat diyoruz.
  2 -1 ... benimhalaumudumvar
 9. 9.
  Evliliklerin sınıf ayrımı gözetilerek gerçekleştiği, kilisenin katı tutumu ve yasakları doğrultusunda, Cinselliğin dahi belli kurallar çerçevesinde yaşanabildiği(zevk değil, üreme odaklı)
  Doğum esnasında çok fazla kadının öldüğü, diş apsesinin başlı başına bir ölüm sebebi olduğu, kadınların belli haklara sahip olmadığı, sel felaketleri yüzünden tarım ve hayvancılığın icra edilemediği,soylu olmayanların sosyalleşebilme imkanının bulunmadığı ve enteresan bir şekilde kitapların bir arsa fiyatı kadar pahalı olduğu karanlık bir dönemdir.
  2 ... cennetin kralligi
 10. 10.
  ortaçağ avrupa hayatı

  Katolik kilisesinin baskısının tüm Avrupa'da yaşandığı dönemdir.

  Engizisyon mahkemeleri kurarak kiliseye karşı gelen, kilisenin yararına olmayan işler yapan herkes yargılanmış ve işkence edilerek öldürülmüştür.

  Kilise cennetten arsa satmış,
  haçlı seferleri düzenlemiştir.

  Hala Dünya'da en çok taşınmazı olan ve parası olan kurum, Katolik Kilisesi ve Vatikan devletidir.
  13 ... her salcaya maydanoz