bugün

yilmaz guney filmi repligidir.hele bir de karsisindaki kadinin konusmasiyla gulmekten yerlere yatiran sahnedir.
(bkz: orospunun bile okumuşu makbul)
(bkz: diplomalı orospu)
http://www.youtube.com/watch?v=uyu_cwqt8tq

kesinlikle mükemmel çözümdür
yılmaz güney repliğidir. ilginçtir. üzerinde pek düşünmeye gerek yoktur.
yılmaz güney söylemese bunu söyleyen için rahatlıkla orospu çocuğu diyebilirdim ama demiyorum. öyle bir laftır işte.
okumanın önemini anlatmak için söylenmiş dikkat çekici bir sözdür. öğrenmenin önemini anlatmak için de ...luk dahi olsa öğren ama yapma derler. uç noktadan misal seçmenin riski budur işte örnek konunun önüne geçer. mesele güme gider.
Yılmaz güney'in sözüdür.
(bkz: Yorumsuz)
kızların okutulmasına(özellikle üniversite için başka bir şehre gitmesi söz konusu olduğunda) karşı çıkan beyinsizlere söylenen laftır, anlayana.
- nasıl gönderiyorsun kızı uzağa, o.rspu olur valla. otursun evinde dizinin dibinde.
- orospu olacaksa okumuş orospu olsun!
işe başlamadan önce bir kaç söyleşi yapmaktan aciz olmayan nitelikli emekcilerimizdir.
tahsilin önemi vurgulanmaktadır veyahut orospulara da okul açılması isteği vurgulanmaktadır.
http://www.facebook.com/h...=1222387672731&ref=nf
yılmaz güney'in umutsuzlar isimli filminde sarfettiği cümledir. efenim, filmde yılmaz güney bir mafya babasını canlandırmaktadır. bir kadın gelir ve şikayete başlar. işte, "ramazan* eve gelmiyo, aç kaldık, sefil olduk" falan diye. en sonunda da;

--spoiler--
kadın: en sonunda ortanca kızım da isyan etti. ablam gibi bende orospu olacağım dedi.

yılmaz güney: ramazanı bulun ramazana beşbin lira verin. bu karıyı boşasın bi daha da eve gitmesin. kızı evden alıp yatılı okula verin. orospu olacaksa okumuş orospu olsun.
--spoiler--

merak edenler için;

http://www.youtube.com/watch?v=qDjHtmmnXiI
"okuyan kızların orospu olacağı" şeklindeki acaip argümana cevaben ve ironi amaçlı söylendiği bariz olan bir cevaptır.
yılmaz güney'in umutsuzlar filminde geçen bu cümlede "de" bağlacını eklemeyi unutmuşlar sanırım. ifadeyi tam anlatmak açısından çok önemlidir.

doğrusu için:

(bkz: orospu olacaksa da okumuş orospu olsun)
orospu olacaksa bile kaliteli orospu olsun demek istenmiştir.
-nereyi kazandın?
-x üniversitesi faişelik hizmetleri.
"iktisadi ve idari bilimler fakültesi orospuluk ve tenle temas bölümü mezunları tercih sebebidir" şeklinde iş ilanlarıyla karşılaşırdık herhalde. *

(bkz: diplomalı orospu)
(bkz: yüksek lisansını kerhanede yapan kız)
türkiye sinemasının taçsız kralı yılmaz güney'in umutsuzlar filminde geçen ve içinde bariz ironi barındıran, ayarların kralı laf.
filmde bu lafı ettiği kadın, dırdırıyla kocasını bezdirmiş cadaloz bi mahalle karısı.
(bkz: kim kardashian bizlerden özür dilesin kampanyası)
(bkz: #8402881)
- nasıl düştün buraya kardeş?
+ ne diyosun yahu ben bu işin okulunu okudum
- ne?
+ artık okumayana bu işi bile yaptırmıyorlar.
- hangi üniversiteyi bitirdin?
+ istanbul üniverstesi; ama iki puan daha alsaydım hacettepe'yi kazanacaktım.
üniversitede okuyan yada okuycak olan kızlara yapılan kötü bir muameledir.
Daha doğrusu bazı kızlarımızın yaptığı yalnışların bütün kızlara paha biçmektir...
ne kadar saçma bir düşünce. kadınların orospu olması engellemek yerine en azından okusun demek kadın sömürüclüğünden başka bir şey değildir. o zaman herşeyin okumuş olanına kötü de olsa saygı mı duymak lazım? pkk lı olacaksa okumuş olsun en azından... mı diyeceğiz? tecavüzcü ama en azından okumuş! nasıl bir anlayıştır bu? orospu olmasın, toplumda saygın bir yeri olsun, bir kişiliği, bir kimliği olsun diye mücadele etmek yerine, hem etinden hem bilgisinden faydalanmaya çalışmak kadınları tepe tepe sömürmektir ki iğreniyorum bu anlayıştan.
(bkz: umutsuzlar)
ilgili video izlenmeden çoooook yanlış anlaşılabilecek bir yılmaz güney repliği.
güncel Önemli Başlıklar