bugün

ormanda görülen ayıdan kurtulmak için yapılması uygun olan hareket ve davranışlardan oluşan taktiklerdir. nihayetinde ayı son derece tehlikeli olması muhtemel bir hayvandır ve bazen insana karşı dosttça davranmaz.
eğer bir ayı kadar güçlü (bkz: ayı boğan) değilseniz, kurtulmanız biraz taktik bilmenize bağlıdır...
gördüğünüz ilk eve dalmayı içine almayan eylemler.

(bkz: elveda Rumeli)
eğer o sizi görmediyse ya sessizce kaçmanız ya da göremeyeceği bir yere saklanmanız gerekir diyorum.
keskin bakışlarla, 'allamın ayısııı' diye içten içe sözverek ve ayı merkez alınarak ayının çevresinde halkalar çizerek dönerseniz ayı kaçar, sizde işinize bakarsınız.
koşarak kaçmayı denemeyiniz. zira ayılar atlar kadar hızlı koşabilirmiş.
yere yatıp ölü taklidi yapmanın işe yaradığı söylenir, ama hiç denemedim. tecrübesi olan beri gelsin.
zevk almasını bileceksin terimini aklımıza getirecek olay.
insan evladı: aaa ayı!
ayı nesli: buyur evladım
insan evladı: birşey yok abi, nasılsın diyecektim?
ayı nesli: geç git adamın asabını bozma!
insan evladı: tamam abi kusuruma bakma.
--spoiler--
bak evladım buna ayı derler
ormandan inip şehre gelirler
ağır mağır hantaldır ama
armudun iyisini ayılar yerler
--spoiler--

(bkz: barış manço)
(bkz: aslan kaç para para pom)
unforgiven söylemek işe yarayabilir.
(bkz: sıçmak)
en iyisi yere yatıp ölü taklidi yapmaktır. sakın kaçmaya kalkmayın, ayı bir insandan daha hızlı koşar. sakın ağaca tırmanmaya kalkmayın, ayı bir insandan daha iyi tırmanır. sakın nehire, göle atlayıp yüzerek kaçmaya kalkmayın, ayı bir insandan daha seri yüzer.
günümüz insanının potansiyel ayıları bu vaka karşısında fazla zorluk çekmezler. hatta ayıcağızlara acımak bile söz konusu olabilir...
acilen yakınlarda manav bulup iki kilo armut alınabilir.
size çok yakınsa ; son duanızı etmek..*
selam vermek.
ölmüş gibi yapıp yere yatarsanız, yüzde 50 kurtulma şansınız vardır. ya ayı açtır ve sizi yiyerek karnını doyurur, ya da aç değildir sizi orada bırakıp gider. sizde ayı sizden 10 metre uzağa gittiğinde aniden fırlamak sureti ile kaçarsınız.
bu başlıkta yazılanlar akılda kalamayacağından ormana gitmeden önce başlığın çıktısını alıp birlikte götürmek orada zaman sorun olmayacaksa iyi bir çözüm olabilir.
(bkz: pkk teröristi ile karşılaşınca yapılacaklar)
kural bir : ormana içlerine silahsız girilmez.
şimdi, ormanda ayı gördünüz ne mi yapmanız gerekiyor: pompayı çeker, kurşunu ağza sürersiniz.
olduğunuz yerde ölü taklidi yapmanız gereken durumdur. Arada mesafe çok ise abarmayıp çaktırmadan seyirtilcek durum.
olu taklidi yapmanin ise yaramayacagini garanti edebilirim. bu teorik olarak mumkun ama pratik olarak imkansiz. yere uzanacak olu taklidi yapacaksiniz, ayi gelecek oranizi buranizi durtukleyecek ve siz hic istifinizi bozmayacaksiniz.. olacak sey mi bu ? illa ki huylanirsiniz, tirsarsiniz ya da herhangi bir sekilde olu olmadiginizi belli edersiniz. ayi da sizi ham yapar.
kurtulma taktigine gelince. kacanin anasi aglamazmis.
şehrin ortasındaki ayılara ne tepki veriyorsanız aynısını yapın. ormandakiler daha anlayışlıdır.
hamamda kocakarıların nası bayıldığıyla ilgin olmadığına ikna etmek.
kelime-i şahadet getirmek, tövbe etmek, daha da abartırsak abdest almak. ağaca çıksanız yakalar. koşsanız yakalar. at kadar hızlı koşar. kaya fırlatabilir.