1. 1.
    bugün moğolistan sınırları içinde kalan,orta asya da Türklere ait en eski yazılı edebiyat eseridir.* Göktürkler tarafından yapılmıştır.isveçli bir dilbilimci tarafından keşfedilip ,dünyaya tanıtılmıştır.
    4 ... say
  2. 2.
    (bkz: orhun anıtları)
    1 -1 ... pilotmont
  3. 3.
    mısır, yunan ve romanların mö 300 lü yıllarda kütüphaneler kurdukları göz önüne alınırsa dikilmelerinin ms 700 lü yıllara tekabül etmesinin orta asya türklerinin medeniyet açısından göreceli ne konumda olduğuna işaret eden yazıtlardır.
    3 -5 ... westphalia
  4. 4.
    bilge kagan ve tonyukuk un halkına bazen gaz bazen ayar verdikleri propaganda metnidir.

şiirsi bir dille yazilmislardir. destansi ya da.

iki lafin birinde "ey turk oleceksin! Ben olmasam ac kalirdin " seklinde suleyman demirel tavrı da vardır yazılarda.

Tas tabletlerin bir cinli usta tarafindan yapilmasi da henuz kendikendimize yetemedigimizin gostergesiymis sanirim o donem icin.

Bu blok yazıt heykellerin, su anda sersefil durumda camurların ortasında süründügünü soylersem kac kisinin ici sizlar bilmem ama, tarihimiz asya'da bir yerlerde sürünüyor.
    7 ... papaya
  5. 5.
    "işilik kızlarımız * cariye oldu" ve "sanctım * , aldım" bölümlerini unutamayacağım destandır. birinde yenilginin ağırlığını, diğerinde de zaferin haykırışını görmek mümkündür. ve daha sonra edindiğimiz osmanlıca' dan daha anlaşılır bir dille yazılmıştır, daha bizdendir ve düşünüyorum da daha eğlenceli bir dersmiş, kıymetini bilemedik. **
    2 ... dalgali kur
  6. 6.
    Muharrem Ergin-Orhun yazıtları tavsiye edilebilir bir eserdir.Bilgi sahibi olmanız kaçınılmazdır.
    Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı 3.Sömestr da insanı canından bezdirecek olan Köktürkçenin güzide eserleridir.Aynı zamanda 4.sömestrdaki Uygurca için de geçerlidir.*
    1 ... balmsd
  7. 7.
    Göktürkler döneminden kalma, Türk Edebiyatı'nın ilkyazı örnekleri olan yazılı taşlar Orhun Kitabeleri'dir.Orta Asya'da Orhun ve Yenisey Irmakları yöresinde günümüz Moğolistan eski Türk Boyları'ndan özellikle Göktürklerden kalan Türkçe yazıtlar.
    1 ... lazio
  8. 8.
    türk adının geçtiği ilk türkçe metinler olan ve ilk kez vilhelm thomsen tarafından okunan yazıtlardır.moğolistanın kuzeyinde bulunur, 38 rünik harften oluşan orhun alfabesiyle yazılmıştır.sanırım şu anda güvenliğini türkiye cumhuriyeti sağlamaktadır.
    2 ... cydlg
  9. 9.
    sınavlarda çıka çıka beynimizin içine zorla yerleştirilen tarih kavramı..
    -5 ... cherry
  10. 10.
    orhun abideleri, türkçenin ilk yazılı belgeleridr. kul tigin, bilge kağan ve vezir tonyukuk adına dikilen anıtlardan oluşmaktadır. abidelerde türk devlet yapısı, askeri yapı, türk-çin ılışkılerı, devlet yönetimi vb. konularından bahsedılmektedır.
    ... hasanalmazbasanalir