bugün

2018 yılında tofaş koçuydu. bir gün carrefour' dan çıkarken yanımdan geçti ve donup kaldım. ilk gençliğimde basketbolu sevme sebeplerimden biriydi.
eski Türk basketbolcu ve antrenör.
sayesinde avrupa kupası heyecanı yaşıyoruz. 3'te 3 yapması ile orada yer aldık. bir teşekkürü borç bilirim. sırf ksk'yi şampiyon yaptığı için ve yakışıklı olduğu için şişirilen imitasyon steve kerr ile burada olamayacaktık muhtemelen.
Aynı Şenol Güneş gibi başarısızlığını kabul etmeyen üstüne görevini de bırakmayan koç.
Zaten neden milli takımın başında anlamak zor. Herhangi başarısı olmayan birinin Ersan, Cedi, Furkan gibi iyi oyuncuların başına verilmesi şüpheli.
Basın açıklamasında "tecrübesizlik" demiş olması bile skandal. Birinin kadroda Ersan,Cedi ve Furkan'ın olduğunu Orhun beye söylemesi lazım. Neyin tecrübesizliği. Ancak kendisi tecrübesizdir ve bulunduğu makamı hak etmemektedir.

Ergin Ataman sevilsin sevilmesin bu takımı olimpiyata götürürdü.

Basketbolda da çürümenin başlaması ülke sporu adına üzücü. Hidayet Türkoğlu kimlerin etkisi altında merak ediyorum.

Şenol Güneş ve Orhun Ene'nin istifa etmesi iki ana spor dalı için şarttır.
Yine Avrupa özürlülüğünü göstermiş büyük(!) coach.
Kendisinin coachluğunu 3 kelimeyle tanımlıyorum :
Bsl ustası, oyuncu parlatıcı,avrupa özürlü.
ligde hep iyi işler yapan coach. * *
lig 10.su Galatasaray, ligde play-off'a girmesi zor olan Banvit, ligde alt sıralarda olan Karşıyaka, ligde ilk 2'de olmayan bjk, ligde Tofaş ile aynı konumda olan fenerbahçe ve ligde zirveden biraz uzaktaki darüşşafaka gibi takımlar Avrupa'da yoluna devam ediyor...

Tofaş ne yaptı peki avrupa'da ?
az önce Avrupa'ya veda etti.

tanım: Avrupa özürlü bir coach.
saha kenarında çok efendi duran gereken yerde haklı tepki gösteren koç. banvit in başında oldukça başarılıydı kendisiyle bu sayede tanışmışlığım da oldu.
http://www.basketfaul.com...koc-olarak-calisirim.html
sezon bitmeden GS'nin koçu olacaktır. ergin'in boyalar dökülüyor, milli takım koçluğunu da cebe koydu. bu iş ezik orhun'a kalır.
darüşşafaka'nın şu anki koçu. 25 ekim 2013 final gençlik darüşşafaka maçına 1 oynamış olacak ki takımının kaybetmesi için sayısız teknik faul aldı. ben de 1 oynadığım için bana sorun yok ama bu kadar da zarar verilmez bir takıma.
memleket basketbolunun john stockton'ı.
mola alma özürlü antrenör. dün banvit'in eurocup maçında 17 sayı öndeyken fark 5'e kadar indi fakat beyimiz hala durumun farkında değil. milli takımdan beri değişen pek bişey yok anlaşılan. neyse ki banvit kazandı.
türk milli basketbol takımı'nın eurobasket 2011'deki başarısızlığında önemli bir sorumluluk sahibidir. sahadaki performansa geçmeden önce kadro seçimine biraz değinmek gerekiyor. benim takıldığım nokta izzet türkyılmaz'ın kadroya dahil edilmesi. gelecekte milli takımın önemli bir parçası olması beklenebilir ama şu anda milli takıma alınması çok doğru değildi. onun yerine doğuş balbay'ın kadroya dahil edilmesi belki de takımın çeyrek finale çıkmasını sağlayacaktı. zira hem kerem tunçeri hem de ender arslan çok formsuzdu ve doğuş balbay çok önemli bir katkı verebilirdi. doğuş balbay hem çok iyi bir savunmacı hem de oyunu çok iyi okuyabilen ve tempoyu kontrol edebilen bir oyun kurucu. yine de bu performanstan sonra konuşmak kolay geliyor. belki de orhun ene bunların olacağını bilseydi çok daha farklı bir kadro ile gelecekti. en azından bu kadro seçimi konusunda çok fazla üzerine gitmemek lazım.

bir diğer konu ise orhun ene'nin pasifliği. maça nedense müdahale etmekte çok geç kalıyor veya hiç müdahale etmiyor. takım kötü giderken takımı ateşleyecek bir şeyler yapması gerekiyor. ama o, maçlarda çok sakin. büyük ihtimalle bu sakinliği karakteri ile yakından alakalı ama biraz daha agresif olması gerekirdi. hatta zaman zaman takımını uyandırmak için teknik faul dahi alabilirdi. zira bir teknik faul, smaç veya blok kötü giden bir takımı ayağa kaldırabilir. saha içinde ruhsuz bir şekilde oynayan bir takım varken orhun ene'nin biraz sorumluluk alması gerekirdi.

oyunu doğru okuyamamak ise bir başka sorun. eurobasket 2011 öncesinde oynanan hazırlık maçlarında açıkça görülen eksikliklerden birisi pota altını zorlamamaktı. takım sürekli işin kolayına kaçıp dış şutlara yöneliyordu. zaman zaman pota altını kullandıklarında ise hep sonuç alınıyordu. takımın bu şekilde çok daha iyi bir basketbol oynadığını neredeyse herkes fark etmişti. sürekli dış şut atarak ve pota altındaki mücedeleden kaçarak başarılı olmak imkansız. bu problem çok açık bir şekilde görülmesine rağmen orhun ene buna bir çözüm bulamadı. turnuvada oynanan maçların bazı bölümlerinde pota altı kullanılsa da hiçbir zaman istikrar yakalanamadı. aynı şey son oynanan sırbistan maçında da yaşandı. ilk yarıda sürekli dış atışlara yönelen türkiye son derece etkisiz bir maç çıkarıyordu. ikinci yarıda ise özellikle enes kanter'i pota altında kullanarak bulunan sayılar ile maç kafa kafaya geldi. ama bunu da maçın geri kalan bölümünde devam ettiremeyince türkiye maçtan yenik ayrıldı.

tabii ki bütün faturayı orhun ene'ye kesmemek lazım. ersan ilyasova, hidayet türkoğlu, kerem tunçeri ve ömer onan kendi standartlarının çok altında oynadılar. hatta kendi standardında oynayan oyuncu da yoktu belki de. turnuva boyunca bu kadar kötü faul atmanın da sorumlusu orhun ene olamaz. takım halinde biraz daha iyi faul atsaydık belki de çeyrek finale çok rahat bir şekilde çıkacaktık ve bu takımı alkışlayacaktık.

bu başarısız performanstan dolayı orhun ene'yi kesip biçmeye hiç gerek yok. bogdan tanjevic de başarısız turnuvalar geçirdi ama 2010'da takımı dünya ikincisi yaptı. o yüzden orhun ene'ye sabır gösterilmesi gerekiyor. çok tecrübesiz olduğunu ve ilk resmi turnuvası olduğunu unutmamak gerekiyor. mutlaka o da hatalarını görüp o hatalarından ders alacaktır. bogdan tanjevic konusunda sabır gösterildi ve sonunda madalya geldi. orhun ene konusunda da aynı sabır gösterilebilir.
2001 yılında Avrupa 2. si olan Milli Takımımızın oyun kurucusu, 2011 Avrupa şampiyonasında elenen Milli Takımımızın baş antrenörüdür.

Orhun Ene oyunculuk zamanında çok yetenekli ve zekasıyla gerek milli takımı gereksede kulüp takımını çekip çeviriyordu. izlediğim son 20 senede en yetenekli Türk guarddı.

Baş antrenörlük hikayeside aslında iyi başladı. Önce Tanjevic in yanında Milli Takım için hazırlandı. Kulüp takımlarında da özellikle Banvit de iyi işler yaptı.

Ancak, böyle bir şampiyona da baş antrenör olarak Milli takımın kendine emanet edilme şanssızlığı yaşadı belki, malesef sınırlı oyun kurucularımız, formunda olmayan Hidayet ve geçen sene 4 numara pozisyonunda harikalar yaratan fakat geçen sezon nba de bulduğu az oynama şansı ile ritmini kaybeden Ersan, savunmada bir dev ama hücumda özellikle serbest atışlarda kayıp Ömer Aşık. Elde kala kala ilk defa Milli Takımda oynayan Emir, 19 yaşındaki Enes birazda Ömer Onan kalıyor. Zaten geri kalan oyuncularımız bir maça etki edebilecek oyunun akışını değiştirebilecek değil önemli bir takımın parçası olabilecek kalitede oyuncular.

Böyle düşününce büyük turnuva tecrübesi fazla olmayan Orhun Ene nin bu kadar sorunlu takımda malesef toparlayıcı birleştirici görevi göremediğini düşünüyorum.
oktay mahmuti, engin ataman, erman kunter ve neven sipahija gibi tecrübeli hocalar varken milli takımı çalıştırması gereken son kişiydi ve sayesinde milli takım nasıl sabote edilir dersini aldık.
Normal zamanda basketbol ligini takip etmeyenlerin basketbol ahlakına yakışmayacak şekilde saldırdığı koçtur(evet siz anlamazsınız ama bir basketbol ahlakı vardır futbolun aksine). Bir ton hatası oldu vs de amınakoyim size ne? TBL'i takip etmezsiniz, baskete olan ilginiz FB ülker veya diğer futbol takımlarından öteye geçmez bir turnuva olunca hepiniz basketbol üstadı kesiliyorsunuz. Orhun ene büyük basketbolcuydu büyük de antrenör olacaktır. Takımdaki gerizekalı basketbolcuları temizleyince daha da güzel Türk basket takımı izleriz.

ha ek yapalım: Yok biz basket izleriz yok şöyle yok böyle diyenlere de lan amınakoyim koskoca orhun ene Türk basketbolunun en önemli oyuncularından birine 2011'e kadar yani antrenör olup avrupa kupasına başlayana kadar ne diye sadece 18 girdi yazdınız lan? Hagi, şenol güneş, ertuğrul sağlam gibi örnekler vermenizde Basketboldan konuşurken bile kafanızın futbol mantığıyla çalıştığının bir göstergesi.
işte Orhun Ene nin çizdiği son hücum.

görsel
2005 de tanjevic bu takıma geldiğinde bizi 12. yaptı gıkımız çıkmadı dayandık. 2007 avrupa da 12. yaptı dayandık 2009 da avrupa 8. olduk bu adama 2006 dünya kupasında 6. olması dışında 2010a kadar dayandık allah razı olsun 2010da büyük sevinç yaşattı gerçekten teşekkürler.
kendi adamımıza ise türk milli takımına büyük katkılar sağlayan başarılar getiren kendi adamımızı 3. ayda kesip atıyoruz helal olsun.
kendisine ana avrat kayanlara a milli takım antrenörlüğü yapmalarını öneriyorum. orhun ene'yi başarısız bulabilirsiniz. ama şampiyonadan elenmemizin tek sorumlusunu orhun ene gibi gösterip ana avrat düz gidemezsiniz. bu kadar seviyesiz de olunmaz.

facebook'a bakıyorum herkes kendince orhun ene'ye sokuşturmuş. orhun ene'yi tanımayanlar* ersan'a kaydırmış.

bu noktada aklını başına alıp iyice düşün, sonra kaydırmadan, domaltmadan yorumunu yap güzel kardeşim benim. biraz kendini o insanların yerine koy. bu kadar büyük bir baskı altında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan birine, evde birasını, cipsini alıp maç seyreden insancıklar tarafından küfredilmesine hiç tahammül edemem. hele ki bu insancık, basketbolla sadece a milli takımın maçı olduğu zaman ilgilenen biriyse.
maçta kötü, ama saha dışında efendi adammış. tek suçlu mudur? değildir. ama bunu kabullenmek erdemdir.
bence bugünkü son top için kendisine kızmamamız gerekiyor. yani her kafası olan antrenör orada potaya git demiştir. ben bunu ersanın mallığına bağlıyorum.
bu adamın anasına bacısına sövmek hatta işi bir sonraki noktaya getirmek istiyorum.
sen bu oyunculara hiç mi serbest atış çalıştırmıyorsun diye bir sorunun akla bile gelmemesi gereken koç. eğer a milli oyuncular hala serbest atış çalıştırılmak zorundalarsa bunda ciddi sorun vardır.
güncel Önemli Başlıklar