bugün

görsel

http://www.dha.com.tr/-or...html#.WH3Rw0RUKaw.twitter
Edebiyatımızın belki de en şüpheyle yaklaşılan yazarı. Yıllarca tartışılacak bir ödülün sahiibi. Bilinen nadir Türklerden.
Kalemi çok iyi olmasına karşın, arada * saçmalayan hatta bolca saçmalayan yazar. Eğer siyasete burnunu sokmasa çok severdim bu adamı ama işte.. Sevdirmek istemiyor demek ki.
haberi okumadım.
röportajı hakkında bilgim yok.

tahminim;

hayır kelimesini özenle kullanmamaya özen göstermiştir. imtina etmiştir.

o kadar orta yolda konuşmuştur ki herkes kendi zemininden anlamıştır.

savunuyormuş gibi yaptığı hiç bir şeyin ardında durmayan popülist isimdir.
Türkiye toplumunu çok iyi çözümlemiş dünyaca ünlü yazar. En büyük gerçek romancımız.
benim adım kırmızı ülkemiz tarihinde yazılmış postmodern roman örneğinin başyapıtıdır. orhan pamuk okumamış birinin benim adım kırmızı dan başlaması gerekir fikrimce. dili su gibi akıp gider. şiirin düz yazılmışıdır adeta. kitaplarındaki küçük insanlarının büyük dünyaları tutkuları aşkları hırsları sıcacıktır çekiverir sizi içine hemen.

sadece kendisine ülkemizde radikal bir siyasi duruş sergilemediği için haksızlık edildiği kanaatindeyim. böyle bir zorunluluğu da yoktur nitekim. okurunu sırf ahmet hamdi tanpınar gibi büyük bir yazarla tanıştırabilmesi barıştırabilmesi bile en büyük başarısıdır. kendisine gösterilen kayıtsızlığın benzeri döneminde ahmet hamdi tanpınar a yapılmıştır.
okumamak büyük kayıptır.
lenin hakkında tam da şanına yaraşır biçimde atıp tutan bir parababası yazarı. kendisine "leninistler" cevabı veriyor:

http://www.turkiyedireniy...zerine-antalya-direniyor/
Nobel odullu dunyaca unlu turk yazardir.
Adamın kişiliğine ve siyasi görüşüne istediniz deme hakkına sahipsiniz, fakat edebiyatına orda dur kardeşim daha fazla kendini rezil etmeden uzaklaş. böyle bir yazardır orhan pamuk.
kar kitabının son sözünde "romancı, okurlarının bilmek, anlamak istemediği, hatta tehlikeli bir düşman olarak gördüğü "öteki"nin insanlığını da ortaya koymalıdır." cümlesi ile gönlüme taht kurmuş yazar. bugüne kadar kendisinin hiçbir kitabını okumayarak aynı kitaptaki karstaki faşizan tutumlar gibi ben de edebiyat faşizanlığı yapıyordum ki aslında ne kadar sığ düşündüğümün, orhan pamuk'un türkiye devleti düşmanı olduğu sözlerine gözlerim körmüşçesine inanmışım bugüne kadar tüm bunların farkına varmamı sağladı. aslında orhan pamuk tam da benim penceremden bakıyormuş dünya'ya, kars'a. mavi gezegende aynı hisleri paylaşabildiğim yeni bir insan tanıyabilmekten dolayı mutlu oldum. soğuk ve karlı bir kış günü türkiye'nin en batısından doğusuna doğru seyir alan bir otobüsün içinde kar romanına başlarsanız eğer eminim orhan pamuk'un ve kar romanının yeri sizde de çok farklı olacaktır. kaleminize sağlık bayım.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.