1. 1.
  ermeni, kürt, ateist. ortak noktaları vatansız olmaları.
  16 -31 ... chessplayer
 2. 2.
  orhan pamuk'u bilmem ama diğer ikisi akp li değildir.
  4 -7 ... omrum tribunlerde gecti
 3. 3.
  orhan pamuk ve ahmet kaya yı bılemem ama dıgerı avrupa yalakası degılsır.
  7 ... gamble
 4. 4.
  pisagor teoreminden ileri gitmeyecek üçlüdür. hepsinin oku birbirine giriyordur. *
  3 -5 ... measure
 5. 5.
  çakma entel, yanlış bir bedende varolmuş yetenek ve deliliğini kabul ettirmiş bir hasta olarak sıralayabileceğimiz üçlü. ahmet kaya dışında sanatçı diyebileceğimiz insanlar değiller. biri 40 yaşında bile karakterini oturtamamış olanlara entellektüellik sattığını sanarken, diğeri reklam müziği yapmanın ötesine geçememiştir.
  5 -7 ... resty
 6. 6.
  orhan pamuk bana şehir yazarı gibi gelse de nobeli alan ilk yurttaşımdır... helal olsundur...
  ahmet kaya milyonlarca satmıştır, her ne kadar da son şarkılarını sevmesem de sesini çok sevdiğim yurttaşımdır...
  fazıl say dünyanın her yerinde ayakta alkışlanmış, piyanonun dahi çocuğudur. nazım'ı bestelemiş, sivas'ı lanetlemiştir müziğiyle.. elbette yurttaşımdır...
  6 -3 ... othellomuiagomu
 7. 7.
  orhan pamuk emperyalizm tarafından kullanılmış bir maşadır.

  ahmet kaya sosyalist başladığı şöhret yolculuğunda parayı buldukça orta malına dönüşmüş haliyle biraz liboş biraz dinci biraz kürtçü de olmuş bir sanatçıydı.dönemin koalisyon hükümetinde mhp de olduğundan bu biraz kürtçü olma hali haliyle pek hoş karşılanmamış başına türlü çoraplar örülmek suretiyle aforoz edilmiştir ülkeden. yurtdışında zaruretten pkk'nın kucağına düşmüştür.

  fazıl say ise yurtsever atatürkçü sol görüşlü bir sanatçıdır.akp'nin faşist işbirlikçi ve yolsuzluklara batmış politikalarını eleştirir. dini inancı ise kimseyi ırgalamaz.tıpkı orhan pamuk'un veya ahmet kaya'nın etnik kimliğinin kimseyi ilgilendirmediği gibi.

  özetle orhan pamukla diğerlerini ayırmak gerekir.

  orhan pamuk hür iradesiyle 1 milyon euroluk bir meblağ,manevi değeri de büyük olan bir ödül ve o kıytırık kitaplarının dünyada meşhur edilmesi karşılığında türkiyeye iftira atma görevini üstlenmiş bir gafildir.

  ahmet kaya ise olsa olsa paranın bozduğu oradan oraya savrulmuş erken yaşta da hayatını kaybetmiş çok belli ki memleket hasretini sürgün döneminde fazlasıyla hissetmiş atatürk devrimleriyle ve ülkenin bölünmez bütünlüğüyle bir sorunu bulunmayan bir sanatçıydı.

  ve fazıl say ise zaman zaman yoz müziği eleştirecem derken işin bokunu çıkarsa da ülkenin yetiştirdiği en önemli sanatçılardandır türkiyenin dünyadaki önemli yüzlerinden biridir aydındır atatürkçüdür sol görüşlüdür vatanına bağlıdır ve akp iktidarına da sonuna kadar karşıdır.
  8 -3 ... ertan erdem
 8. 8.
  ahmet kaya'yı bilmem ama diğer ikisi ülkeyi kendilerinin sanır.
  3 -10 ... anitta
 9. 9.
  ah benim güzel ülkemin insanları ne olurdu ki biraz okusan yazsan sağdan soldan duymalarla bi s.k olmadığını anlasan ülkemin değerli insanlararını görüşleri ile yargılamasan..
  5 -4 ... diyonizyak
 10. 10.
  Diğer ikisini bilmem ama Fazıl say dünya'nın en iyi piyanistlerinden birisidir. Klasik müzikte başarılı bir adamdır fakat biraz kendini beğenmiş davranır. Ama bu onun çok iyi bir piyanist olduğu gerçeğini değiştirmez.
  2 -1 ... apirex