bugün

türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan, kitapları 35 dile çevrilen, kitapları 115 ülkede basılan ve türkiye tarihinde bir ilk olan nobel ödülünü türkiyeye getirmesinden dolayı yapılabilecek olaydır.
kim ne derse desin bu adam nobeli almıştır. nobel alacağından emin olsa, orhan pamuk un söylediklerini söyleyecek onlarca yazar olduğuna inanıyorum. yiğidi öldürmeden hakkını verme zamanıdır. çünkü bundan önce nobel ödülünü siyasi görüşüyle alan ilk yazar değildir orhan pamuk ve son yazarda olmayacaktır. bu büyük ödülün keyfini çıkarma zamanıdır. türk milli futbol takımının dünya üçüncüsü olması ne kadar büyük bir olaysa, orhan pamuk un nobel almasıda o kadar büyük bir olaydır. kimse kalkıp bir demeç verdi diye kimseye nobel vermez çünkü..
her siyasi düşüncesini açıklayan yazara nobel verilmez ; fakat,
siyasi düşüncesini açıklamayan yazara da nobel verilmez.
sonuç: bir demeç, nobel getirir.
(bkz: aradığınız anguta şu an ulaşılamıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin...)
Hatadır.Orhan Pamuk nobel odülünü almamıştır.Bu ödül kendisine sozde ermeni soykırımını kabul etmesi sebebiyle ''verilmiştir''.
tersi durum son derece şaşırtıcıdır,elbette gurur duyuyoruz,elbette duymaya devam edicez,türkiye için ,türk dili için çok önemli bir kapı açmıştır bu başarı,türklükleriyle gurur duyanların bu başarıyı paylaşmaması yazık ve kendi düşünceleri ile çelişkilidir,sizleri bu kişilerin durumları ile ilgili yeni bir başlık doldurmaya davet ediyorum: (bkz: histeri),olmadı mı?peki o zaman burdan yakın: (bkz: toplumsal histeri)...
enteresan bir olaydır.
geçen seneki nobel ödülüne orhan pamuk aday gösterilmemiştir.sebebi ermeni soykırımı ile ilgili konuşmalarıdır.kimse bu olayı bilmeden ordan burdan duyma,medya şişirmesiyle efe kesilmesin.orhan pamuk hak etmiştir.eğer sanıldığı gibi bi torpil olsa bile bundan size ne.alan memnun satan memnun.
gurur duyuLmuyordur.. çünkü orhan pamuk nobeL aLacak kadar iyi bir yazar değiLdir.. (orhan pamuk hayranLarı biLe bu görüşte birLeşirLer) kaLemi güçLü değiLdir.. bazı yerLerde hep yarım kaLır.. görüşLeri iLe bu ödüLü aLmıştır.. bir kaç aydıncığın çıkıp süper oLdu, şöyLe oLacak, böyLe oLacak, türkiye büyük yerLere geLecek dediğine bakmayın.. bir bok oLmayacaktır, türkiye kendini avrupaLı gibi sanacak ama onLarın gözLerinde biz asyaya daha yakın bir üLke oLarak kaLacağız.. yani gurur duyuLacak hiçbir tabLo yoktur.. kendiLeri çaLıp kendiLeri oynadıLar.. biz her zamanki yaptığımız şeyLeri yaptık; ya aLkış tuttuk ya da "yuh"Ladık..
sadece belli bir düsünce yapısına,olgunluga,objektiflige ulaşmış, asla olaylara milliyetci ve dini yönler acısından bakmayan insanların yapacagı eylemlerden bir örnektir bu...
katillerden, çete liderlerinden, tarikatçı futbolculardan, hacılardan ve hocalardan gurur duymaktan yüz milyon kat daha asil bir davranıştır çünkü burda cümlenin yöneldiği şahıs bir yazardır ve sanat eserleri üretmiştir. Günün siyasi atmosferinin yarattığı ucuz polemikler zamanın tozlu raflarına kaldırılacak; kazanılan başarı anılacaktır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.