1. 1.
    orhan kemal'in bir eseri. bu kitabın bu bölümünde her isteyenin herşeyi başaramayacağı anlatılmak istenilmiştir. Alttan alttan tabii.

--spoiler--
    bak oğlum, dedi, seninle pazarlık edelim! biliyorsun ki, dünyada herkesin rızkı başka başka yollardan...' kimisi
    bakkal, kimisi kunduracı, kimisi çiftçi, kimisi de meselâ, çöpçü. bu neden böyle? çünkü allah herkese derece derece akıl vermiştir. bir doktorun işini bir çöpçü beceremediği gibi, bir çöpçünün işini de bir doktor göremez. şimdi olabilir ki, senin kafan da, okuyup bey olmağa müsait değildir. içinden, ben dersimi okuyup bey olmak istemiyorum, ben
    kunduracı olacağım, yahut da çöpçü! ha? söyle, sen ne olmak istiyorsun meselâ?
    eğer ağzımı aramıyorsa...

— fikrini apaçık söyle, korkma... bak çöpçülere... ne amme cüzleri var, ne de akşamları ders soran beybabaları... sen
    de, ben çöpçü olacağım, okumak istemiyorum, dersen, ben de senin yakanı bırakırım, bir daha da ders sormam...
    uzatmıyalım, çöpçü olacağımı söylemiş bulundum. sen misin...

tekme, tokat, yumruk ve iskemlemle beraber yerlere... ondan sonra dersler bir kat daha bindi; tabiî dayaklar da.
    çok zaman: «aman yarabbi, derdi, aman yarabbi! böyle mi olacaktı benim oğlum?»
    o, kur'anı beş yaşında hatmetmiş!

--spoiler--
    ... expected1