bugün

(bkz: celebrity deathmatch)
ikisininde turk filmlerindeki plak sirketi sahipleri ile başı derttedir.
muhtemelen aynı kuaföre takılan ve aynı bıyık makasını kullanan iki ağır abimizdir. saygılar. yanlardan da aliim mi abi..
ferdi tayfur hakkında internette 1,200,000 veriye ulaşılabiliniyorken;
orhan gencebay hakkında 1,170,000 veriye ulaşılabilinmektedir.

kaynak soranlara; google fight oranizasyonunu gösterebilirim.
bir zamanlar ortak korsan kasetleri satılan ikili. ferdi tayfur-orhan gencebay aynı kasette. korsan değildir belki ama, pazarda satılıyordu... aynı kombinasyon müslüm gürses'le de değişik şekillerde oluşturulabilmekteydi.
ibrahim tatlıses'le müslüm gürses'in de aralarına dahil edilmesi gereken karşılaştırma.
Orhan Gencebay ses rengi bakımından baritondur, ferdi tayfur ise tenor. *
Elma ile armut kıyaslanmaz sözünü aklımıza getiren söz öbeği.
kimin kazanacağı konusunda farklı yorumlar yapılabilecek versus. müzik çeşitliliği ve bilgisi bakımında sanki orhan baba az buçuk önde gibi duruyor ama ferdi tayfur gibi bir yorum adamını da asla küçümsemek istemem. her ikisini dinleyen/dinlemiş biri olarak ikisinin de yeri ayrıdır bende.
ferdi kazanovadır.
orhan baba sadakatli ev erkeği.
orhan'a çaldırıp ferdi'ye söyleteceksin .
magirus-deutz minibüsler ile kombine edilmediğinde hiç olan ikili.
Şahin ve Doğan gibidir. ikiside minibüsçülerin vazgeçilmezleridir.
minibus birlikçileri tarafından halka tanıtılan ve bir kopyalarıda minübüs sürücüleri olan halka direk inmiş şarkıcılardı .
birisi arabeskin cumhurbaşkanı diğeri başbakanı.
minibüs ile alakası yoktur.. ferdi tayfur şarkılarında geçen sözlerin benzerlerinin hatta daha kötülerinin " ingilizce " olan versiyonlarına ahh ulan nasıl duygusal parça diye iç geçiren popüler kültür özentisi yozlaşmış ipneler anlamaz bu 2 sanatçıyı.
objektif olamayacağım karşılaştırmadır.

detay ara kısmına ferdi tayfur ile pilotmont yazarsanız sebebi ortaya çıkar.
(bkz: frederic chopin vs ferdi tayfur)
doludur.
orhan gencebay karadenizlidir ferdi tayfur nereli bilmiyorum. Zaten karadenizlinin karşısına kimi koysanız memleketinin önemi kalmayacaktır.

Bununla beraber ferdi tayfur arabesk müziğin büyük sesi yorumcusu söz yazarıdır lakin Orhan gencebay arabesk yorumcusu bestecisi vs değil gencebay müziğinin yaratıcısıdır.

Uzun lafın kısası dönemleri ortaklık gösteriyor ve hedef kitleleri benzer insanlar diye Orhan gencebayla ferdi tayfur karşılaştırılmamalıdır.

Bu karşılaştırma teşbihte hata olmaz ama iron maiden la metallica karşılaştırması gibidir.

iron Maiden iron maiden müziği yapar metallica ilk dönemlerinde kaliteli tireş vb tarz metal müzikler icraa etmiştir onda en büyük olmuştur. yani metallica bir metal grubuyken iron Maiden iron maidendır. kimse çıkıp da iron maiden'ı metallica'yla karşılaştırma hatasına düşmez.
ferdi tayfur orhan gencebay gibi kasıntı değildir.dinlenme bakımından da ferdi tayfur önde bana göre.orhan gencebay canlı söyleyemez, ferdi tayfur söyler.
orhan babadır ferdi kral.
orhan baba nikon sa ferdi baba canon dur.
ferdi tayfur'un eserlerini kendisinden başka hiç kimse hakkıyla yorumlayamaz. ancak orhan gencebay'ın eserleri farklı yorumlara açıktır.

ferdi tayfur'un eserleri halk yaşantısına daha uygun daha günceldir, orhan gencebay ise divan edebiyatından da yararlanır, siyasi yorumlar getirir.

orhan gencebay beşeri aşkı işlediği eserlerde dahi sosyal mesaj verme kaygısındadır, ferdi tayfur ise düzdür derin anlam katma kaygısı gütmez.

ses ve icra dendiğinde ise ferdi tayfur'un daha üstün olduğu görülür, ferdi tayfur söylerken yaşar. orhan gencebay ise olaya sadece mesleğini icra eden bir edayla yaklaşır.
ikisinin yeri ayrıdır.
zaten orhan gencebay, çoğu röpörtajında arabesk yapmadığını söylemiştir.
orhan gencebay ın sikletinde türk müzisyen bulunmamaktadır. saçma kıyaslama.
güncel Önemli Başlıklar