bugün

üreticiye pek az gelir getirmesi ve israilin tohumları kısırlaştırma yöntemi nedeniyle imkansızı zorlama gayreti. her halukarda insanoğlunun akıllanma hali.
ingilizce karşılığı, organic agriculture'dır. bu tarım türünde elde edilen ürünler de organic food olarak bilinir.
"yıllardır paranın esiri olduk,toprağı mahvettik * , hadi şimdi düzeltelim." fikriyle başlamış olan eski üretim biçimine dönüş haline verilen havalı isim.
kontrollü ve sertifikalı doğal kimyasallarla ( tohum, gübre, ilaç) üretim yapma işi. uzun vadede büyük tarımsal projelerde karlı olduğu saptanan ve daha kaliteli ürün alınmasını sağlayan ama küçük üreticilere pahalıya patlayan geleneksel tarımı öldürecek olan geleceğin tarım türü.
organik kimyanın bulunmadı sadece hayvan pisligi iceren toprakta yetisen yedigimiz besinlerin olustugu toprak parcasında yapılan tarım
(bkz: foseptik çukuru yanındaki erik ağacı)
kimyasal maddelerden** kaçınıp tümüyle doğal yöntemlerle yetiştirilen ürünler organik tarımı oluşturur.
Organik Tarım, ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını öneren, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir.

(bkz: ekolojik tarım)
güncel Önemli Başlıklar