bugün

http://1.bp.blogspot.com/...-bagisi-nasil-yapilir.jpg

arkadaşlar, organ bağışı maalesef ülkemizde es geçilen olgulardan bir tanesi. insanlar aşırı materyalist yaklaşımlar ya da dini açılardan bu önemli insani yardımı tercih etmiyor. halbuki Din işleri Yüksek Kurulu'nun 6 Mart 1980 tarih ve 196 sayılı kararına göre organ bağışı islam dinine göre caizdir. Kur'an-ı Kerim'de de (Maide Suresi, Ayet 32'ye göre) "bir kişiye hayat vermek, bütün insanlara hayat vermeye eşdeğer" sevaptır.

insanlar ölmeden evvel öldükleri zaman organlarının bağışlanıp bağışlanmayacağına karar verdikleri gibi, böyle bir karar vermemiş yakınları için de karar verebilmekte. dinen sakıncası olmayan bu bağışı yapmak kimse için bir kayıp olmaz diye düşünüyorum. zaten toprak olup gidecek organları, bir ailenin mutluluğu için kullanmak bana fena fikir değil gibi geliyor. organ bağışı sırası bekleyen insanları bir düşünün. bir telefon bekliyorlar: "organınız bulundu," diye. onları ne kadar mutlu edeceğinizi düşünün. sadece cansız bir organla... uludağ sözlük yazarlarını da aydın ve bilinçli insanlar olarak değerlendirerek bu konuda düşünmeye davet ediyorum.

organ bağışı nedir

bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanması.

nasıl yapılır

Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte, ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak bir çok insana yaşama şansı verebilir. Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır. Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde, bilgisi dahilinde gerçekleştirilir.

nerelere yapılabilir

Sağlık Müdürlüklerinde,
Hastanelerde,
Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında),
Organ nakli yapan merkezlerde,
Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir.

lütfen organ bekleyen insanları unutmayın. duyarlı olacağınızdan eminim.

görsel

vesselam...
"nasıl olsa bir işe yaramıyor " deyip sikini bağışlayan abazan üniversitelinin duyarlı davranışı.