bugün

savaşçı fiji halkının başına gelenleri, türkiye için bir önizleme olarak düşünebileceğimiz bir politik davranıştır (bu aralar kendimizin ki bize büyük hataymış gibi sunulduğu için fiji'nin 'v for vendetta' hikayesi üzerinden ilerleyelim). iri yarı savaşçı fiji halkının, kendi topraklarında, kara kuru hint fakirlerinin önlenemez üremesi sonucu azınlık haline gelip, sömürge devletlerin desteğini almaya alışmış hintlilerin sömürgelerini bırakmak istememesi üzerine gelişen bir hikayedir. sömürge ruhlu hintliler ile özgür ve savaşçı ruhlu fijililer devamlı bir itiş kakış yaşamışlardır. solomon halklarının aksine kişilik ve özgürlüklerinden ödün vermeyen mağrur fijililer, cumhuriyetlerini eline almış ve ingiltere'nin söz diretememesi sonunda terk edilmiştir. cebren ve hile ile vatanlarının bütün kaleleri, tersaneleri zaptedilse de, orduları dağıtılsa ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilse de fijililer cumhuriyetlerini kuracak asil kana sahiptiler.
ana fikir orduları dağıtılsa da, iktidara sahip olanlar acemice ve hatalı kararlar alsa da ve hatta ihanet içinde bulunsa da hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini istilacıların siyasi emelleriyle koordine şekilde milletlerini fakirlik ve çaresizliğe sürüklese de adamlar uyanmış! ama bir millete ikinci şans verilir mi, orası tartışılır bu yüzden umarım fijililer daha önce düştüğü bu duruma tekrar düşmez. tanrı fijilinin içinde ki savaşçıyı korusun.
askere gidenler bilirler bu kadar kuru kalabalığın olduğu yerde güç falan olmaz.

70-80 model silahlarla ve bunların üzerindeki süngülerle kimi öldürmeyi düşünüyorsun.

2. dünya savaşı dönemi imalatı olan toplarla hedef vurabileceğini mi düşünüyorsun.

bakım olarak sadece topların-tankların yıkanmasının kastedildiği bir ordudan ne bekliyorsun.

zorunlu olan askerlik neticesinde insanlardan nasıl bir performans bekliyorsun. zorla yaptırılan işten hayır gelir mi?

ordusuzlaştırma değil ama işi bilen az sayıda profesyonel olsa inanın daha güçlü türkiye daha güçlü bir ordu olur.
şeriat kurallarına geçiş için ön adımdır .
emperyalist güçlerin orta ölçekli ve ufak devletleri komple bitirme projesinin en önemli ayağıdır. Nato da bunun için, avrupa birliği de.

Avrupa da nüfusu 15.000.000 aşan devletlerin bile artık sembolik ordusu kaldı. Ortadoğu da Türkiye ve iran haricinde kuvvet yoktu. Türkiye de ordu bitirildi ancak bazılarının iran'a maçası yemiyor şuan için. Suriye eh işteydi o iptal zaten... ortadoğu da başka bir devlet yok ordusu güçlü olan. Bu zaten israil-abd tandanslı bir proje olduğu için israil'i saymıyorum.

Dünya kaça bölünecek çok merak ediyorum sonuçta ben göremeyeceğim belki benim çocuğum 70 yaşında görür ama cidden merak ediyorum. 4 farklı birleşmiş devlet mi olacak? sonra bu dört iki, o iki bir mi olacak? *
tıkır tıkır işleyen politikadır. amaç türkiye'yi güçsüzleştirmektir.
bir akp politikasıdır.