bugün

atamızın unutulmaz sözlerinden biridir. boşandıktan sonra söylediği rivayet edilir.

atamız bu sözünde "zorluk çıkarınca daha değerli olacağını sanan" kadın milletinin ne kadar "dengesiz" ve "sıkıcı" olduğunu bir cümleyle özetlemiştir.
kanimca genelleme yapmaktan ziyade atamizin ancak kendi kisisel hissiyatını belirtmek icin kullanmis oldugunu dusundugum soz.
gazi hazretleri vatanı kurtardıktan sonra yurt gezileri yapıyormuş..bu yurt gezilerinde akşamları içki sofraları kuruluyor devlet meseleleri bu masalarda enine boyuna tartışılıyormuş. eşi latife hanım da iştirak ediyormuş gezilere. sıra karadenizi gezmeye gelmiş.. trabzon, rize, oradan giresun, ordu, derken samsun'a gelmişler. samsun'dan da tokat'a geçmişler. tokat'taa bir gece kalıp sivas'a geçme planı varmış.

o gece tokat milletvekili gazi hazretlerini kendi evinde ağırlamış. akşam olunca yine içki sofrası kurulmuş.

gazi hazretleri ve arkadaşları sohbete koyulmuşlar. derken latife hanım hadi kalkalım da odamıza geçelim diye tutturmuş. oysa mustafa kemal için muhabbet daha yeni başlıyormuş. gazi hazretleri kalkmamış. latife hanım bir müddet sonra tekrar hadi kalkalım diye tutturmuş. gazi hazretleri gene kalkmamış. muhabbetin en koyu yerinde kalkmak işine gelmemiş. bunun üzerine latife hanım bir hışımla masayı terk etmiş. üst kattaki odasına çekilmiş. bu sefer de odadan ayakkabının topuğuyla ahşap yere vurmaya başlamış. boyuna topuğuyla yere vurup ses çıkarıyormuş. bunun üzerine gazi hazretleri yaverine; "git bak bakalım bu terbiyesizliği yapan hangi müstahdem" demiş. yaver salih bey gitmiş bakmış. gürültüyü çıkaran latife hanımdan başkası değilmiş. iyi de bunu gazi hazretlerine nasıl söyleyecekmiş. söyleyememiş. söyleyememiş ama ulu önder atatürk zaten gürültüyü çıkaranın latife hanım olduğunu biliyormuş. işte o gece işte gazi hazretlerinin o gece söylediği laf bu;

"hayatımda yaptığım hatalardan biri de evlenmektir. işte görüyorsunuz… ordular yönettim, meclisler yönettim, savaşlar yaptım, kazandım ama, bir kadını yönetemiyorum. okumuş da olsa, iyi aile kızı da olsa, sonuna kadar kadın, kadındır."
latife hanım'a hemen kızmamak gerek; siz sanıyor musunuz ki veda filmindeki gibi latife hanım fikriye hanım'ı evden kovmuştur?
hayır efendim. fikriye hanım aylarca o konakta latife hanım ve atatürk'le beraber yaşamıştır.
nitekim atatürk'ün çapkınlığı dillere destandır.

latife hanım'ı savunmuyorum ama aldatılan bir kadının psikolojisini de bilmek gerekir.
kadının, ordular gibi emir almadığının göstergesidir.