bugün

Harp Akademileri'nde ilk dersi verip konuşmasını 'arz ederim' diye bitiren Prof. Dr. Celal Şengör'ün bir ropörtajında söylemiş olduğu sözdür. ama sanırsam bu insan demokrasi ile fazla ilgilenmemektedir. zira demokrasi milletin kendi kendini yönetmesi demektir. bu ilkeye göre milletin seçmiş olduğu yöneticileri ancak millet istediği zaman görevden alabilir. burada asker darbe yaparak milletin demokrasiyle sağlanmış haklarına tecavüz etmekte yani insan hakları ihlali yapmaktadır. bu durumda da şeffaflıktan söz etmek zor olur. herkes kendi yetkisini bilmelidir.
(bkz: olur oyle arada)
(bkz: ağzı olan konuşuyor)
günümüz dünyasında türkiyede bir daha yapılamayacak eylemdir. ihtimal dahilinde bile değildir.
türkiye'deki temsili demokrasinin ne kadar seviyesiz ve "dandik" olduğu akla geldiğinde hiç de ihtimal dışı olmayan düşünce.

bugün %30'un %70'e tahakküm ettiği bir demokrasi anlayışı mevcuttur ülkede. senelerdir pek de değişim yaşanmamış, tamamen demokrasi dışı bir seçim sistemi ve parti içi yönetimle halk'a demokrasi yutturulmaya çalışılmıştır.

"halk, istediğine ne kadar ulaşabilmektedir?", "demokrasinin gerekleri ne kadar yerine getirilmektedir?" sorularına cevap veremeyen bazı insancıklar ise "ülkede demokrasi var, asker kışlasına" diye bağırmakta beis görmemektedir.

kişisel çıkarlar elbette önemlidir. fakat bazı odakların güçlenmesine göz yumarak "ihya" olmayı öngören manipülatörlerin elinde maşa olan insanlarımız gerçekten de üzücü bir durum içerisindedir.

özetlemek gerekirse;
* türkiye'De demokrasi yoktur,
* demokrasinin olmadığı bir ülkede darbe yapılabilir ve gerçekten de işe yarayabilir,
* demokrasi sanrısını topluma yayan insanlar asıl hainlerdir.

(darbecilerimizi yargılamayan tek ülke olarak, hangi yurttaşlıktan hangi demokrasiden söz ederler bilinmez)
(bkz: güllük gülistanlık bir ülke olarak türkiye)
devamında giresun'un böyle bir hakkı yok denmelidir yoksa ordu halkı kendilerinden bahsedildiğini anlamayabilir. * * *
(bkz: seriatcilarin demokrasi sevdasi)
celal şengör gibi bir adama yakışmayan söz.
(bkz: halen darbeyi savunan orta asya zihniyeti)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.