1. 1.
  KURUL KAYASI:
  il merkezine 20 km mesafedeki Bayadı köyü sınırları içinde, sivri bir kaya üzerinde antik bir yerleşme alanıdır.
  PAŞAOĞLU KONAĞI:
  Konağın taşları Ünye'den, Keresteleri Romanya'dan, Çinileri Avrupa'dan getirilmiş, 1893 yılında yaptırılmış olan bu konak Selimiye mahallesinde bulunmaktadır.18 Kasım 1987 yılında 'Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi ' olarak hizmete açılmıştır. Ordu il Merkezi - Selimiye Mahallesi'nde Taşocak Caddesi ile Erkoçak Sokağı'nın kesiştiği köşede yükselen Paşaoğlu Konağı, 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Bahçesiyle birlikte 625 metrekare'lik bir alan üzerine inşa edilen konağın taşları Ünye'den, ahşap malzemesi Romanya'dan getirilmiş ve yapımı istanbullu bir usta tarafından gerçekleştirilmiştir.
  YASON KiLiSESi :
  Perşembe Çaka mevkii Yason Burnu'nda, sit alanı içerisinde yer almaktadır. Üç apsisli küçük kubbeli olup, cephesinde açık ve koyu taşlar kullanılmıştır. Kilise içte iki sıra sütunla, üç nefe ayrılmıştır. Güneyde ve batıda olmak üzere iki girişi vardır. Batıdan asıl giriş üzerinde açık pembe renkli bir taş üzerinde alçak kabartma şeklinde karşılıklı, iki hayvan figürü tasvir edilmiştir. Kapı ve pencere pervazları açık bej renkli taşlardan, ana duvarlar koyu gri taşlardan örülmüş, böylece cephelerde taşların farklı renklerinden oluşan güzel bir tezat ortaya çıkmıştır. 1991 yılı sonunda kilisenin kubbesi ve tavanının bir kısmı çökmüş, 6 adet taş sütundan ikiside yıkılmıştır. Kilisenin sahil yoluna yakın olması ve ender bulunan doğal yarımadada bulunması yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.
  GÖLKÖY KALESi:
  Gölköy ilçesi, Kale mahallesinde yer alır. Kale tek kapılı, geniş bir alana sahiptir. Duvarları küçük moloz taşlarla Horasan harcı ile yapılmıştır. Kale çevreye hakim kayalıklar üzerinde gözetleme ve savunmaya elverişli bir durumdadır. Giriş kapısına önü dar kayalık bir yerden ulaşılmaktadır. Girişin solunda silindir şekilli bir burç ve gözetleme kulesi vardır. Bu kısımdaki duvarlar yer yer tahrip olmuştur.
  TAŞBAŞI KiLiSESi:
  Tarihi Kilise, Ordu-Merkez
  TARiHi MEZARLIK VE EMiR KÜMBET TÜRBESi:
  Perşembe yaylası üzerinde bulunan tarihi mezarlık,900 yıllık bir geçmişe sahiptir.
  DÜZ MAHALLE KiLiSESi:
  Bulunduğu mahalleden adını alan bu kilise, 19.yüzyılın ikinci yarısından sonra yapılmıştır. Rum vatandaşlarca inşa olunan kilise,yuvarlak tonozla örtülüdür. Dikdörtgen planlıdır.
  1 ... fernando gago
 2. 2.
  ünye kalesi
  ... piri reis