bugün

polis filminin yönetmeni; senaryo yazarı, şair.
(bkz: ah muhsin ünlü)
ikinci sinema filmi çocuk ile yeniden sinemaya dönen yönetmen.
bankası adlı filmi için kültür bakanlığından destek almış, bütün tuşlara aynı anda basıyormuş izlenimi veren ses ve görüntü kombinasyonlu klavye kullanımıyla bizi dumur eden * , polis filmiyle maalesef gişede batmış, eflatun film ortaklarından senarist, yönetmen insan.
bankası adlı filmini beklerken bir haftada yazıp 14 günde de çektiği yeni filmi güneşin oğlu fikret bey isimli filmiyle sürpriz yapan yönetmen. kadrosunda haluk bilginer, özgü namal, bülent emin yarar ve hümeyra gibi önemli isimler olduğunu ve de oldukça düşük bir bütçeyle çekildiğinin haberini aldık. kasımda 70 kopya ile vizyonda olacakmış.
Bildiğimiz deli bu adam, hiç bir filmine izlemiş olan biri bile görecektir ki bi yerde karşınıza çıkarsa bir daha bu delinin peşini bırakamıyorsunuz. Acaip işler yapıyor, bize baktığımız zaman çok garip geliyor ama bir kez sevildin mi bırakılamıyor bu adam.
yusuf miroğlunun biricik umur'u, deliyürek'in şarapçısı,dahisi... turgay atacan'ın diziye gelir gelmez miroğlu cephesinden ilk temizlediği adam.ayrıca dizinin tretman grubundan.
1998 eylülünde şiir yazmayı bıraktığını yazan,
benim de -aynen dediği gibi- yeniden şiir yazmasını tevekkülle beklediğim şair kişisidir.

(gün gelirde bu entryi ah muhsin ünlü okursa diye düştüğüm not:
türk edebiyatına yazık olmuyor mu ama yaa... ama keşke yine yazsan...)
"bak çok net bir şey söyleyeyim. ben hayatta hiçbir şeyi şiir kadar sevmedim hiç sevmedim, sevmem de. şiir kadar hiçbir şey beni heyecanlandırmadı. iyi bir şiiri bitirmek kadar olağanüstü bir durum olamaz. buna hiçbir şeyi değişmem, çok samimi söylüyorum, 15 tane iyi filmi değişmem bir şiirime tamam mı?" demiş.
tamam ...

(bkz: #4491419)
(bkz: nerede kalmıştık)
Anadolu üniversitesi iletişim bilimleri fakültesi'nin türkiye'ye bir başka armağanıdır.
kendisi hakkında pek bi'şey yazamayacağım çünkü inanın bana şuana kadar yazılanlar bile onu tanımlayamamış. sadece tanımlanması zor bi'kişilik diyebilirim.
(bkz: ah muhsin ünlü)

edit: Trt'2 De galiba adı ramazan'da kısa filim olan bir programa çıkıp konuşduğunda: trt için çalışmaya başladığını belirtmiş ve bende içinde bir dünya var ama bir türlü çıkış kapısını bulamamış veya bulmuşta kıramamış biri izlenimi bırakan yönetmen. yapdığı Ramazan özel çalışmasıyla da, duyarlılığı ile taktira şayandır. hem toplumunu düşünemeyn sanatcımı olurmuş?
insanlar ölüm gerçeğinden kurtulmak için ya delirir ya da ölümü unutur ve adını ölümsüz yapmak için eser bıraktığını söyleyenlerden tiksiniyorum.

sözleriyle pazar akşamı beni benden almış artis yönetmen. beş şehir filmini merakla beklemekteyim.
ben mi ruh hastasıyım yoksa bu adam mehmet demirkol a mı benziyor
yakında bomba bir kadro ile yayına başlayacak afilifilintalar sitesinde yazacak insan evladı. merak, sabır ve tevekkülle bekliyoruz.
deli dahi.
bugün hatırına kafa dengi'ni izleyeceğim yönetmen.
ah muhsin ünlü'nün gerçek adıdır.
sinema için yaratılmıştır bu adam. tüm filmleri izlenesidir. bazen öyle sahneler olur ki; hasss... dedirtir.
-- polis filmi spoiler--
polis filmindeki intihar sahnesi o kadar ani olmuştu ki, salondaki pek çok kişiyi gülmekten yerlere yatırmıştı. halbu ki gülünür mü o sahnede,ilahi onur ünlü. daha sonrasında anadolu üniversitesinde yapılan bir söyleşi sırasında birisi söz alıp, o sahnede güldüğünü söylemiş ve onur ünlü de "evet o sahnede gülenler olmuş, nasıl oldu biz de anlamadık" gibisinden bir cevap vermişti.
--spoiler--
türkiyenin quentin tarantinosu diyebileceğim yönetmendir.çektiği başarılı filmlerle her seferinde üstüne bir şeyler katarak yoluna devam ediyor.
beş şehir filminde kediye anlam veremezdim. geçenlerde anladım ki gece beyoğlu'nda kediler insan olup, dert dinliyor.
ah muhsin ünlü adama cidden "ah" dedirtiyorsun.
17.altın koza film festivalinde geç de olsa değeri anlaşılmış ve en iyi senaryo ödülünü almıştır.
(bkz: zaten filmlerim de iş yapmaz benim)
sen beni öpersen belki de ben fransız olurum
şehre inerim bir sinema yağmura çalar
otomobil icad olunur, zarifoğlu ölür
dünyadaki tüm zenciler kırk yaşından büyüktür.

senegalliler dahil değil

sen beni öpersen belki de bulvarlar iltihablanır
çağdaş coğrafyalarda üretir cesetlerini siyaset bilimi
o vakit bir sufiyi darplarla gebertebilirsin
hayat bir yanıyla güzeldir canım, sen de güzelsin

yoksa seni rahatsız mı ettim?

sen beni öpersen belki de aşkımız pratik karşılık bulur
ne ikna edici bir intihar girişimidir şimdi göz göze gelmek
elbette ata binmek gibidir seni sevmek sevgilim
elbette gayet rasyoneldir attan atlamak

freud diye bir şey yoktur.

sen beni öpersen belki de ben gangsterleşirim
belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma
bilesin; göğsümde hangi yöne açmış tek gülsün
yani ya bu eller öpülür, ya sen öldürülürsün.

haydi iç de çay koyayım.
ah muhsin yıkorlar beyoğlunu...gidiyorum bu şiir kitabını okuyunca insanın kendine gelmesi hakikaten çok zor. her şair hakikati arar bazıları farkına varır bazıları varmazmış bu abi deli bi abi...
şimdilerde trt 1'de başlayan '' leyla ve mecnun'' dizisinin yönetmeni.

yeni yapacağı celal tan ve ailesinin aşırı acıklı hikayesi filminden önce güzel oldu bu dizi. diyaloglar tam şairlik kimliğine yakışır cinsten.
şu sıralar trtdeki leyla ile mecnun adlı diziyi yöneten adamdır.
kanımca yeni türk sinemasının fark yaratan ve kendine göre bir tarz yaratan ender sinemacılarından biri.
kaleminin güçlü olduğunu söyleyebilirim en azından.

(bkz: deli yürek)
(bkz: polis)
(bkz: acı aşk)
(bkz: güneşin oğlu)