bugün

atam sen rahat uyu.
ataturk'un bu nutkunun bir de tas plagi mevcuttur, eski mecliste sergilemekte idiler yakin bir zamana kadar
Daha sade şekli aşağıdaki gibi olan, atatürk'ün 29 ekim 1933'teki konuşması.

Türk Milleti!
Kurtuluş Savaşı'na başladığımızın on beşinci yılındayız.Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.
Kutlu olsun!
Bu anda büyük Türk milletinin bir bireyi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinç ve heyecanı içindeyim.

Yurttaşlarım ,
Az zamanda çok ve büyük işler yaptık.Bu işlerin en büyüğü,temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir.

Bundaki başarıyı Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak istekli ve kararlı yürümesine borçluyuz.Fakat yaptıklarımızı asla yeterli görmüyoruz.Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunda ve kararındayız.Yurdumuzu dünyanın en gelişmiş ve en çağdaş ülkesi seviyesine çıkaracağız.Milletimizi en geniş esenlik aracı ve kaynakları sahibi yapacağız.Ulusal kültürümüzü çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkaracağız.

Bunun için bizce zaman ölçüsü,geçmiş yüzyılların fikir biçimine göre değil,yüzyılımızın hız ve hareket kavramına göre düşünülmelidir.Geçen zamana oranla daha çok çalışacağız.Daha az zamanda daha büyük işler yapacağız.

Bunda da başarılı olacağımıza hiç şüphem yoktur.Çünkü Türk milletinin karakteri yüksektir.Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir.Çünkü Türk milleti birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir ve çünkü Türk milletinin yürümekte olduğu gelişme ve uygarlık yolunda, elinde ve beyninde tuttuğu ışık kaynağı pozitif bilimdir(Fen Bilimleri).

Şunu da önemle belirteyim ki,yüksek bir insan toplumu olan Türk milletinin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan zekasını, bilime bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini ve ulusal birlik duygusunu sürekli olarak ve her türlü araç ve önlemlerle besleyerek geliştirmek ulusal hedefimizdir.

Türk milletine çok yaraşan bu hedef,onu bütün insanlık dünyasında gerçek huzurun sağlanması yolunda kendine düşen uygar görevi yapmakta başarılı yapacaktır.

Büyük Türk Milleti ,

On beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde başarı vadeden çok sözlerimi duydun.Mutluyum ki, bu sözlerimin hiç birinde,milletimin hakkımdaki güvenini sarsacak bir olumsuzluk yaşamadım.Bugün aynı inanç ve kesinlikle söylüyorum ki, ulusal hedefe tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu dünyada yaşayan bütün insanlar az zamanda bir kere daha anlayacaktır.

Türk Milleti,

Sonsuza akıp giden her on yılda bu büyük millet bayramını daha büyük şerefle,huzur ve refah içinde kutlamanı dilerim.

Ne Mutlu Türk'üm Diyene! *
geçen hafta erzurum kongre binasında * atatürk'ün kendi el yazmalarından okuduğum nutuktur.

nutuğun orjinalinde atamızın karaladığı ve nutuk yer almayan bir cümle dikkatimi çekti .belirtmekte fayda var :

bu söylediklerimin hakikat olduğu gün sizden ve tüm beşeriyetten dileğim şudur :

beni hatırlayınız .

(affet bizi atam!! bırak muhasır seviyesine erişmeyi senin kurduğun cumhuriyete bile sahip çıkamadık )
Israrla Türk milleti tabirinden kaçıp da Türkiye halkı diyenlerin ders alması gereken nutuk.
büyük önder gazi mustafa kemal atatürk'ün, cumhuriyet'in 29 ekim 1933 günü, ankara hipodromu'nda halkımıza yaptığı büyük konuşmadır, söylevdir.
atatürk'ün kendi sesinden dinlemek isteyenler şuradan dinleyebilirler:
http://tr.wikipedia.org/wiki/10._Y%C4%B1l_Nutku .
atamızın ağzından dinlendiğinde daha da anlam kazanan, bana göre insanlık tarihinin en başarılı nutuklarından biridir.

https://www.youtube.com/watch?v=g0lMDKAWaQg

özellikle atamızın 3:10'daki haykırışına ve eşlik eden jestine dikkat edin. ne kadar inanarak söylediğinden kuşku duymak mümkün mü? milletini ne kadar sevdiği, milletiyle ne kadar gurur duyduğu ortada değil mi?

insan olana, atamızı anlamak için sadece o ana bakmak yeter... orada ne dediğini ve ne kadar inanarak, gururla söylediğini gören vicdan sahiplerinin atamıza atılan iftiraları ciddiye alması mümkün değildir. o kısacık an, ömrünü kime adadığının, ne için çalıştığının, milletiyle ne kadar gurur duyduğunun en açık göstergelerinden biridir.

kimileri atamızın tam o an söylediği "türk milleti çalışkandır, türk milleti zekidir" sözleriyle dalga geçiyorlar. istedikleri kadar dalga geçsinler; boş laflarını asla ciddiye almıyoruz.

o sözler, yüzyıllarca itilip kakılmış, ikinci sınıf görülmüş, kendi bağrında yetişenler tarafından bile aşağılanmış büyük bir milletin hakkının, en büyük evladı tarafından teslimidir o kadar.

malum, abd lincoln'ün gettyburg nutkunu yere göğe koyamaz, kimseye laf ettirilmez, okullarda okutulur. gerçekten de başarılı bir nutuktur. fakat bana göre 10. yıl nutku seviyesinde değildir. hatta haksızlık olmaması için ingilizcesinden de okudum ama fikrim değişmedi. isteyen karşılaştırsın: (bkz: gettysburg konuşması).

abd'yi büyük yapan hususlardan biri, halkının kahramanlarına sahip çıkmasıdır. oysa bizde yalancılara kanan bir kısım cahil atamıza demediğini bırakmıyor.
görsel
görsel
görsel
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.