bugün

pis bir hastalığa yakalanmış gençlerdir. dönem dönem bu ve buna benzer hastalıklara çok kişi yakalanmıştır.

bildiğiniz üzre sadece zaman değil para da akıtanlar var bu oyunlara. yıllar yılı gerizekalı olarak nitelendirdim bu insanları. sonra bir baktım o gerizekalı dediğim insanlardan biri olmuşum. hem de osuruktan bir vampir oyunu uğruna. neyse ki 2-3 ay sonra hevesimi aldım. gençtim tabi o zamanlar.

tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. handikap : karakterin değişmesidir. oyundaki başarı arttıkça kendini daha bir karizmatik, daha bir reis hissedersin. düşük seviyelere acımasızca racon kesersin. özünde kedi gibi olan gençken pc başına geçtiğinde polatımsı bir yaratığa dönüşülür.

2. handikap : sabahtan akşama kadar pc başında oturulmasına rağmen aslında sosyal bir insan olunduğu düşünülür.

- dortopos oynuyor musun sen?
+ yooo.
- oha gerizekalı. oynanmaz mı lan. boşa yaşıyorsun sen.
+ abi ben dışarı falan çıkıyorum. pc le çok işim olmaz.
- bi siktir git.

şeklinde karşıdakinin anlam veremediği bir diyalog yaşanır.

3. handikap : uyku düzeninin boku yemesidir. birçok oyuncu düşmanını offline yakalamak için saldırıları sabaha karşı yapmaktadır. herkes bu şekilde düşündüğü için bu oyunlarda online sayısı sabah 3-4 sularında şaşırtıcı sayılara ulaşmaktadır. dolayısıyla gündüzleri uyunur ve bünye boku yer.

4. handikap : yazının başında söylediğim gibi bu boktan oyunlara para harcanmasıdır.

sonuç olarak bence herkes bu zevki kararında yaşamalıdır. 2-3 ay mı 4-5 ay mı artık her neyse. ama 30 yaşına gelmiş, bildim bileli kendini bu oyunlara adamış manyaklar var. boku donuna değmeden sıçmaya gitmeyen tipler. çabuk kurtulun. evlenip çoluğa çocuğa karışın. veya gezin tozun. arada da banyo yapın amına koyim. çok pis kokuyorsunuz.
(bkz: knight online)
(bkz: kınayt onlayn hayat oflayn)
(bkz: farmville)
allah bir metin iki diyecek kadar coşmuş gençlerdir.*
kayıp lise yılları sebebidir.
genelde world of warcraft oynarlar.*
knight online oynayanlara genç diyemeyiz çocuk sayılabilecek yaştadırlar.
seviye arttırırken çok eğlenir, ama düşlediğine kavuşunca oyunu bırakabilecek gençlerdir.*
nedense hep lise zamanlarında olur bu kişiler. lise zamanlarımda ben de bu güruhun bir üyesiydim. sabahtan akşama kadar zombi olunurdu. lisenin bitmesiyle bu dertler de bitti. kafayı baika bir yere kanalize etmek istemektendir; sanırım.
yok efendim elin npc si sana görev vercek amele gibi süründürcek felam . aslında bi bakımada iyi bu memleketin ameleyede ihtiyacı var.
hayat dışarlarda akmak gerek.online hayatta başarı elde etmek mağrifet değildir.

hatta şöylede bir söz yazalım altınada imzamızı atalım ki anonim olmasın.

Online ortamdaki karakterleriyle başarılı olmayı hedefleyen basit beyinler kaybetmeye mahkumdur.
* *
online oyun oynayıp zombi olacağına sözlüğe gelsin kültürlü zombi olsun.
bilgisayar oyununda her türlü zorluğun üstesinden gelen, atıyorum şehirler kuran, altedilmez düşmanları alteden vs. genç gerçek hayatta bir elma soymaktan acizdir. anne bir fatua yatır dese, yerini bulamaz, beceremez, doğru düzgün iki sebze seçip alamaz.

esasında kolay ve çabuk sahte başarıya alıştıran bu türden oyunlar uyuşturucu gibi. bunlara bağımlı olan çocuk için dersler olsun yaşamın keyif verici küçük ya da büyük anları olsun, eşiyle dostu ile iki sohbet edip yanındaki yöresindeki insanların dünyalarını keşfetmek olsun çok sıkıcıdır.
yazık ya.
evet bir anneyim.
bu tür çocuklara da annelerin söylediği meşhur laflar vardır malum.
"sen evlenince karınla da ilgilenmezsin, iki günde bırakır gider bak demedi deme"
"millet yapmış bu oyunları milyonlar kazanıyor sizin gibi avanaklar üzerinden"
psikolojik sorunları vardır bunların. ya sevgililerinden ayrılmışlardır ya da ailevi sorunları vardır. başka türlü açıklanamaz bu akılsızlık...
(bkz: icy tower)
yazıktır.
* (bkz: ultima online)
* (bkz: aion)

mutluyum arkadaş.
knight online, silkroad.
belli bir şeye odaklanıp onunla uğraşmak velhasıl kafalarındaki düşüncelerden uzaklaşma isteği de yatar bunun altında ve artık her yaştan insanlar bu oyunları oynuyor.