bugün

vakt-i zamanında tecrübe edindiğim, hem maddi, hem manevi bakımdan, insanı inanılmaz sarsan durum.

hayatını harcamak, yaşama sebebini, var olma amacını bir oyuna bağlamaktır online oyun bağımlısı olmak...

- "voehananıskiim, çar yatıyo lağğn" nidalarıyla, yemekte olduğun tavuğu fırlatıp, yağlı ellerinle klavye tuşlarına zihinsel engelli gibi basarak, ölmek üzere olan karakterini kurtarma çabasıdır.

- ebeveynlerin yatmasını avını bekleyen bir timsah gibi bekleyip, ebeveynler yattıktan sonra yataktan ışık hızıyla kalkarak bilgisayarı açmak, kasanın sesine uyanmasınlar diye kasanın etrafını, annenin çeyiz sandığında sakladığı, gözü gibi bakmakta olduğu yastıklarla kapatmaktır.

- babanın kredi kartıyla online alışveriş yapmayı istemek, "geçen gün mehmet amcanlar'ı dolandırmışlar oğlum, hiç uğraşamayız şimdi bunlarla" cevabını alıp sus pus oturmaktır.

- annenin; "verme diyorum paranı şu rezil şeylere, git bişi'ler ye. bak millet 2 metre oldu, sen çük gibi dolaşıyosun ortalarda" serzenişlerini dinlemektir.

- "hacı bi' gold çeksem 30 milyona, bizim uğur abi'den de 10 gb çektim mi 50 ye, olur 80." tarzındaki hesaplamalarla, matematik profesörü seviyesinde matematik bilmek, çevreye; "olm benim dersler kesat ama, matematiğim çok iyidir aslında, bakma sen." şeklinde ahkam kesmektir.

- sa, as, afk, lol, noob, brb, res gibi terimleri yaşam felsefesi haline getirip, "senin ananı bacını pk'larım bak" şeklinde gerçek hayata uyarlamaktır.

- her server'da; "the_ottomans" , "yeniceri" , "turks" , "turk_power" , "bozkurtccc" gibi clan/guild/union'lara rast gelmek ve dolayısıyla server'a yabancılık çekmemektir.

- internetkafede gördüğünüz, kendinizden yüksek level'li bir karakteri oynamakta olan insana sokulup; "abi, skiller'e bakabilir miyim?" demek, skilleri gördükten sonra oracıkta orgazm olmaktır.

- karakter soyma, item çalma davasına, en az bir kere dayak yemiş olmaktır.

- elektrikler kesildiğinde, "lan sadece bizim evde gitmiştir belki" diyerek evden çıkmak, apartmanın ışığını yakmayı denerken arkanızdan kapanan kapıyla, gecenin 1'inde, terlik ve boxer'la dışarıda kalmaktır.

- lag'a uğradığınızda veya dc olduğunuzda, ttnet'in anneannesine (?) sövmektir.

online oyun bağımlısı olmak...

olmayın, oldurtmayın.
televizyonlarda ağırlanmaya başlanan kişiler.
hani büyük bir haltmış gibi yaptıkları.
(bkz: travian)
huksli maksli deyince daha zengin görünen kişilermiş.

entelim benim. biber dolması var yir misin?
(bkz: erepublik)
(bkz: transformice)

bi ara ne oynardık amk?
avuçları tükürük kokan birey olmaktır. Bi çık gez, hatunlara takıl, seviş. Yok, olmaz, illa pc başında yapacaksın her işi. Bu kişilerin klavye ve mouse'larından uzak durun, hamile kalabilirsiniz.
jung'dan skynet'e oradan ai'ye anam anam deyim ben sana şeklinde bir kafaya sahip olmakmış. parametreler paramparça olmuş. tey tey.

(interneti canlı sanabiliyorlar, şişşşşt ses çıkarmayın)
Kurtulmak çok zordur. *
(bkz: ogame)
online oyunlarla günün büyük kısmını beraber geçirmektir. çok korktuğum için yanına bile yaklaşmadım bugüne kadar. hep rpg, fps oynadım. kaçırdıklarımın* farkındayım ancak siz takılın iyiyim ben böyle.
(bkz: nerd)
online oyunlar yüzünden vizelere, hatta finallere hazırlanamama, sırf bu yüzden sene tekrarı yapma tehlikesiyle yüz yüze kalma, hatta öyle ki oyunun başından kalkıp tuvalete bile gidememe durumudur.
hayatın büyük bir kısmını kaçırmak ama duruma göre çok da üzüntü duymamaktır.

2007'den beridir world of warcraft oynuyorum ve bağımlılık mı bilemiyorum ama oynuyorum. şimdi düşündüm de bağımlılık sanırım benim durum. Lakin şöyle bir durum var, asosyal de değilim. Zaten oyundaki arkadaşlarım da irl * arkadaşlarım. Oyun dışında da sürekli takılırız o bakımdan asosyallik bir kenara ama oyunu açmadığım gün nadirdir. O bakımdan kendimi bağımlı olarak görüyorum ve şikayetçi değilim.

Sonuç itibariyle tv izlemeyen birlyim ve onun başında geçirdiğim vakti oyunda harcıyorum.

şimdiki kafam olsa başlamazdım.

(bkz: ben sarhoş değilim)
(bkz: kendini avutan yazarlar)
* -sevdiğiniz insanları ihmal edersiniz, hatta üzersiniz bile onları
-her ay belirli bir miktar paranız bu oyuna gider
-oyundaki arkadaşlıkları gerçek sanıp insanlara kanarsınız, emekleriniz boşa gider
-oyundaki arkadaşlıkların gerçek olmadığını gerekçe gösterek insanları kandırırsınız, emekleri boşa gider
-gözleriniz kısa sürede bir hayli bozulur
-mausu tuttuğunuz eliniz masaya dayanmaktan ve sürtünmekten nasır tutar *
-gecenin köründe oyun için uyanırsınız, uykunuz-hayatınız bölünür
-internetin yavaşlığından ya da oyunun yoğunluğundan dolayı giremezseniz eğer oyuna, akşama kadar bilgisayar başında beklersiniz *
-oyunun bağlantısı bir şekilde koparsa, sorunun bilgisayarınızda olduğunu sanıp makineyi tekmelemeye başlarsınız
-küfretmek - ihanet etmek - yalan söylemek - yabancı dil bilmediğiniz için rezil olmak vs. sizin için sıradan bir durum haline gelir

kısacası bir halta yaramaz online oyun bağımlısı olmak. benden sizlere tavsiye hiç bulaşmayın, ben paçayı zor kurtardım.
(bkz: ot olmak)
beyler abartmaya gerek yok neden? diyeceksiniz hemen açıklıyım, örnek olarak kendimi göstericem şuanda 20 yaşındayım, liseden kendi isteğimle okumak istemeyip ayrıldım, evde oturma süreci başladı tabi bu süre içinde neyaptım? kinght online oynadım daha sonra baktımki knight oyunu oynamak için yemek yemiyorum uyku düzeni yok oldu geceleri bilgisayar başındayım gündüzleri uyuyorum, aile dırdır etmeye başladı ama bende tabi pes etmek yok knight oynamaya devam ettim bu bir bağımlılıktı ve ben bu bağımlılıktan kurtuldum nasıl mı ? hemen anlatmaya başlıyım.

Çalışmaya başladım iş, güç, koşturmaca yaptığım iş yüksek tempolu ve yorucu olduğundan ve geç saattede eve geliyor olduğumdan çalışmayıda bırakamıyacağımdan bilğisayarbaşına oturamaz oldum, tamam işimde bilgisayar önündeydi ama burda oyun oynamak yasak paylaşım sitelerine girmek yasak fortinet diye bişey var sana izin vermiyor, baktımki oyun oynama alışkanlığından kurtulmuşum ve sosyal şeyler yapmaya başlamışım spor yaptım futbol, tekvando, bilgisayar yerine vicutla yapılan şeyler, daha çok arakdaşla tanıştım, "bilgisayarda da arkdaş ediniyosun ama yüz yüze edindiğin arkadaşlık gibi olmuyor" uzun lafın kısası kurtulmak isteyen varsa kendisine başka bir uğraş bulsun ve en güzel uğraşta çalışmak, arkadaşlar gene bir karşılığını alıyorsunuz ve çalıştığınızda sorumluluğu öğreniyorsunuz. burda benden büyüklerde vardır ama 3 senedir çalışan 20 yaşındaki bir genç olarak benden öneri budur. ailenizle ilğilenin çalışın komşular edinin interneti gene kullanın kullanırken abartmayın şimdilik bukadar çok konuştum yeter.
saçmadır. gerçekten arkadaşları olan, bağımlılık derecesi gerçek bir sosyal hayatı olan insanların günlerinin yarısından çoğunu bilgisayar başında geçirmez, geçiriyorsa aptaldır. yalnız insanlar içindir online oyun bağımlılığı. hadi bırakalım online oyunları. hangimiz yeni çıkan bir oyunu, neredeyse bir oturuşta bitirmedik? ama sonra tekrar tekrar oynadık mı? oynamadık. ancak online oyunlar öyle mi? yaptığın tek şey herşeyi tekrar etmektir. amaç sadece ekrana bakmaktır. bende birçok online oyun oynadım, ama hiç bir zaman bağımlı olmadım. oyunda yapacak birşeyim yoksa oynamadım çıktım, arkadaşlarım mı çağırıyor, kalktım. sosyal hayatımı hiç bir şekilde etkilemedi bu oyunlar.
manyak olmak ciddiyim bak. kardeşim tarafından mütemadiyyen gözlemliyorum ki metin2 denen uzaylı, yaratıklı bol bi' oyun bir gencin hayatına nasıl sıçabilir...

şöyle ki; 15 karne tatilinde sabah bir uyanır bu embesil kardeşim, gözler metin2 metin2 bakar. soru sorarsan gün içinde verdiği cevplar ''levelin kaç'' şeklinde. tamam, liseli ergen anlıyorum ve buna dayanarak çok da normal bir yaşamının olmasını beklemiyorum ama biz manyak diye teşhis koyuyoruz, annem kıyamıyo.
bu çocuğu psikoloğa mı götürsek, ay ne yapsak diye evham sahibi oldu kadın.

vakti zamanında kotalı olan internet paketimizi de nirvanalara ulaştırdı bu ergen, unutmuş değiliz. abimle öldüresiye dövmek istiyoruz sonra elimizde kalacağı için geleceği açısından ket vuruyoruz kendimize...

para istiyor bizden liseli kere liseli. ''çar olacaam zaaa'' diyor. ulen böyle çocuğa ne psikoloğu vuracaksın yumruğu böğrüne, o malımsı jöleli saçları yolacaksın, akabinden monitörü kafaya geçireceksin sonra görecek asıl online nasıl oynanıyor...

bağımlı metin2 güdümlü liseli seni, yıkıl karşımdan.
Yıllar yıllar evvel öğrenciyken düştüğüm durumdur.

- Olm kaldır kıçını şu knight onlineın başından kalk bir şeyler al açlıktan ölecez 2 gündür.
+ bana ne lan kalk sen al
- czdeyim lan.
+ bende pelerin atındayım amk.

1 günü daha aç geçirdiler.