1. 1.
  Jack Nicholson un hapisaneden kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkumu canlandırdığı film.Daha sonra tımarhaneye düşmüştür ve oradaki delileride ayartmıştır.*
  8 -3 ... ratata
 2. 2.
  (bkz: guguk kuşu)
  4 ... ratata
 3. 3.
  bir milos forman filmidir
  2 ... panapa
 4. 4.
  aynı zamanda bir ken kesey romanı..
  3 ... panapa
 5. 5.
  filmden önce ,rolune hazırlanmak amacıyla , (bkz: jack nicholson)ın bir akıl hastanesine kendisini hasta olarak kabul ettirdiği ve bir süre orada kaldığı rivayet edilir
  4 ... panapa
 6. 6.
  en iyi film,en iyi yönetmen,en iyi senaryo,en iyi kadın ve erkek oyuncu dallarında oscar ödülü almıştır..
  2 ... panapa
 7. 7.
  1975 yılı yapımı, michael douglasın yapımcıları arasında olduğu, yönetmenliğini milos forman'in ustlendiği, izlemeyenin çok şey kaçırdığı baş yapıt. orjinal ismi:
  "one flew over the cuckoo's nest" dir. guguk kuşunun yuvadan uçuşu gibi bir anlamı olsa gerek
  2 -1 ... kirmastılı
 8. 8.
  ken kesey'in ayni adli romanindan uyarlanan muhteşemler muhteşemi bir film. orjinal adi one flew over the cuckoo's nest olup başrolde jack nicholson oynamaktadir. film, donem filmi olup tamamen bir ironi üzerine kuruludur. akil hastanesindeki hastalar deli taklidi yapan ve fakat normalde herkesten akıllı olan mcmurphy onderliğinde sisteme karşı çıkan grubu temsil eder. (bkz: hippiler)
  3 -1 ... charmofsmyrna
 9. 9.
  saat başı saatin içinden çıkan kuş guguk diye öter.kimse de yazmamış bravo...
  3 -4 ... karga
 10. 10.
  1962'de ken kesey'in yazıup çok tutan romanından uyarlanan,''dünyanın yaşayan en büyük oyuncusu''hakkındaki fikrimin bir robert de niro'ya (bkz: taxi driver), (bkz: goodfellas), (bkz: raging bull), (bkz: Once Upon a Time in America)bir jack nicholson'a kaymasına neden olan,oyunculukları ve kitap destekli senaryosuyla uçmuş,sadece jack nicholson değil,aynı zamanda çatlak doktor emmet brown olarak tanıdığımız (bkz: back to the future)christopher lloyd,ve danny devito'nun da uçurdukları,oscar alıp ortadan kaybolan hemşireyi oynayan louise fletcher'in,dönerin yanında ayran kıvamında oynadığı,1975 yapımı,en iyi erkek oyuncu,en iyi kadın oyuncu,en iyi film dalları dahil 5 oscar almış,milos forman şaheseri..
  4 ... faidelibilgi