bugün

herkesin yanıldığı nokta bu filmi bir gangster filmi sanmalarıdır, film içki yasağı uygulandığı dönemdeki amerikan tarihini anlatır...

o yüzden ismi "bir zamanlar amerika"dır...

benim için çok önemli bir filmdir...deborah´la noodles´ın makyaj odasındaki konuşmasından filmin sonuna kadar devamlı olarak ağlarsın...

youtube´da da devamlı olarak yazdıkları gibi..."film of films" tir...filmlerin filmi...
4 saatlik film mi olurmuş ya? Süresini görür görmez herhalde kristof kolomb'un Amerika kıtasını keşfinden itibaren anlatılıyo sanıyordum ama bir grup arkaşın çocukluktan yaşlılığa geçen süreçleri anlatılıyormuş. Yıkıldım...

Yarıya bölüp 2 günde izlemiştim. Ve sürekli ilerlete ilerlete, esneye esneye, sözlükte entry girerek 2 günün ardından 4 saatlik süreyi tamamlamıştım. Bir daha izler miyim? Sanmıyorum.
Yahudi mahallesinde geçen film. Baştaki telefon çalma olayını anlamak için film bittikten sonra tekrar başa sarıp izlemek gerekiyor. Yoksa dayak yiyen kim başta vurulan kadın kim vuranlar ne ayak anlaşılmıyor.
ilk yarısı benim için kusursuz bir film ne zaman çocukluk dönemi bitiyor film düşüşe geçiyor bayağı keşke kaliteyi koruyabilseydi de 10 verseydim. Bu arada Tuesday Weld inanılmaz güzel bir kadın aşık olmuştum izlerken.

https://www.youtube.com/watch?v=Jj5Xczethmw

Şu soundtracke bak be, film de öyle anlar da çalıyor ki tüğler diken diken... Rip Ennio Morricone.
Babamla ilk izlediğim film çok severim.trtden çekilme kasedi halen durur. Müzikleri mükemmeldir. Ayrıca öyle bir geçer zaman ki dizisinde müzikleri kullanılmıştır.