bugün

belki yalan söyleyene zaafları olan insandır, belki yalanı deşifre etmekle yaralananın sadece kendisi olduğuna inanan insandır, belki yalanın gerçekten daha hafif olduğuna inanan insandır, belki de sadece insandır.
karşısındakine aşık insandır.
o sıra mide bulantısı yaşıyordur.
uygun zamanı yaratan, sabırlı insandır.
yalanı karşısındakinin yüzüne vurmak için uygun zamanı bekleyen insandır.

(bkz: intikam zeytinyağlı bir yemektir)
ne diyeceğini bilemeyen insandır. belki şaşkındır, hayal kırıklığına uğramışır. belki de yalanı söyleyeni zerre kadar sallamıyordur o da olabilir.
yeri geldiğinde lafı çakıcak olan sessiz kişidr korkmak gerek.
en fazla bir gün sonra ''neden bana ...... dedin??'' diyecek olan insandır.
benimdir. uzak dururum bana yalan söyleyenden. bir süre sonra arar; "yaa neden aramıyosun hiç" diye.

"yalan duymak istediğim zaman ararım" diyorum. kapanıyor konu.
söylenecek onca söz vardır ama uğraşamaya tenezzül etmez. karşısındaki için gelecek planıda (a)raya (m)esafe (k)oymak olacaktır.
bir konuşsa kötü şeyler olacağını bildiğinden susuyordur yoksa söyleyeceği çok şey vardır.
insanların fazla kusurlu olduğunu bildiği için yalanlarına da göz yummaktır, normal karşılamak ve umursamamaktır.
söylenen yalanı yüze çarpmayan asil insandır.
hele bu yalan çok sevilen birinden ilk defa duyuluyorsa, atarsınız içinize....
işletmecidir. personeline nerdesin diye sorar ve personeli ısrarla görevinin başında olduğunu iddia eder. bilmez ki işletmeci kameradan herşeyi görmektedir. ama yutkunur bişey demez. iki olunca kovar gider.
bunu haketmediğini düşünüyordur konuşmaya başladığı anda hüngür hüngür ağlayacaktır zayıf görünmek istemiyordur eve gidip kendi kendine ağlama eylemini yapacaktır.
bundan sonra yalanı söyleyen kişiye nasıl inanacağını düşünen insandır.
işin güzel tarafı yalan söyleyen kişiye inanıyormuş gibi yapıp yalan söylediğini anladığını anlamasını sağlamak. işte buna bayılıyorum.
bir şekilde karşılığını verecek olan insandır.
yalan söyleyen insana değerinden fazla değer veriyordur. iyi niyetli olabilir bu yüzden de onu kırmamak için susuyordur. maalesef kaybeden kendisi olacaktır.
Saflığından değil zeki olmasından böyle birşey yapıyor olabilir. Kendisine söylenen yalanı aklının bir köşesine yazıp, zamanı gelince yalanı uyduran kişiyi göt ederek kullancaktır.

en güzeli...
acizdir.