bugün

bu sene tophane antrepo 2 ve 5'te 17 eylül-13 kasım tarihleri arasında düzenlenen etkinlik.

özellikle modern sanatın şoke edici gerçekliğini ve sürprizlerini sevenlere ilaç gibi gelecektir.

yine pek çok şaşırtıcı esere ev sahipliği yapmaktadır.

bu seneki bienalde beş karma sergi ve 50'den fazla kişisel sunum yer almaktadır. her karma sergi, belirli bir tema başlığı altında çok sayıda sanatçının yapıtını bir araya getirmektedir.

bu temalar
"isimsiz" (pasaport),
"isimsiz" (ross),
"isimsiz" (ateşli silahla ölüm),
isimsiz (soyutlama)
ve isimsiz (tarih).

kendi bağımsız mekânlarına sahip karma sergilerin her biri kendi içinde yoğun bir ilişkiler ağı taşımaktadır. bu sergiler bir araya geldiklerinde bienalin tamamı açısından birer tematik dayanak işlevi göremektedir.

ayrıca bienalin sitesi için:

http://12b.iksv.org/tr/index.asp
içindedeki no-history's library adlı kitapta belirli bir süre geçtiği için haber alma hakkı ile elde edilmiş ve fbi'ın şili lideri pinochet üzerindeki etkisi ve bununla ilgili sansürlü raporların bulunduğu bir kitaptır.

görülen eserlerin arka planında bir anlam olduğu için dışarıdan rehbersiz ziyaret ederek tüm eserlerin alt metnini anlayamayabilirsiniz rehberli turlarla gezerseniz kafanızda soru işareti kalacağını düşünmüyorum eğer kalırsa rehbere sorabilirsiniz ben sordum yemiyorlar adamı.*
rehber olayında ciddiyim örnek vermek gerekirse bir video instalasyonunda gösterilen tüy aslında bir yansımaymış ve sanatçının platon'un mağara alegorisi'ni referans aldığı bir eseriymiş.*