bugün

omuzda meydana gelen kas yırtığıdır. bu önemli detayı yazmam gerek çünkü bu sözlükte cidden çok mal var. bunu sürekli söylüyorum çünkü '' kukla okuduk okuduk da, yırtık nerede meydana geldi onu anlamadık '' diye mesaj gelebilir. olum gülmeyin, yeminle sığır yuvası burası.

neyse, bu yırtık omuzda meydana geliyor ve berbat bir ağrıdır bu ağrı. 2 hafta önce halı saha maçında nüksetti ve o gün bugün ( 2 hafta boyunca ) anam ağladı. yani anam derken anamda yırtık yok bende var. yani mecazi anlam olsun diye anam dedim.
lan amk neden açıklama yapıp duruyorum ben. feci bi durum işte bu. sahaya ısınmadan çıkınca ve girer girmez koşup maymun gibi üst kale direğine zıplayıp aniden kendimi yukarı doğru çekince kas yırtılması meydana gelmiş.

tabii o an omzumun yırtıldığını anlamadım, hatta ağrılı şekilde maçı bile tamamladım. güzel bir duş aldım ve sahanın kafeteryasında oturup 19-2 nasıl yenildiğimiz hakkında yapılan geyikleri dinlerken arkadaşa masaj bile yaptırdım. ''çok ağrıyor reis, omzuma masaj yap '' dedim, sağ olsun laf soka soka masaj yaptı. hem kitliyoruz, hem masaj yapıyoruz. ahaha masaj dediğin seksten önce olur kuki falan herif dalga geçe geçe omzumu ovaladı. hatta bununla da yetinmeyip 1 lira verip şu masaj koltuklarına oturdum.

eve gittim ağrı giderek şiddetlendi.

neyse, o gece ve peşi sıra gelen 3 gece boyunca ağrıdan hiç uyuyamadım. özellikle geceleri daha şiddetli olmaya başladı. gün geçtikçe de ağrılarım artıyordu.

sonuç olarak ortopedi doktoruna gidip tedavi oldum. hemen röntgene yolladı. röntgen sonucunu görünce '' nasıl oldu, ağır bir şey mi kaldırdın?'' diye soru sordu. '' doktor bey, saha girer girmez kale direğine koşup sarıldım, direk kalın gelince de omzum çok acıdı '' diyemedim. halı sahada oldu doktor dedim, ama masaj olsun, soğuk buz kompresi falan olsun hepsini yaptım dedim. aferin sana dedi. senin omzun yırtılmış, sen masaj yapıyorsun, masaj yırtığı daha çok açar dedi. ha siktirr hilmi evde olsa adama sırtımı bile çiğnetecektim diyemedim. sustum.

bu önemli detayları anlatıyorum ki, her omuz ağrısı için masaj yaptırmayın. sırtınızı çiğnetmeyin. bilmeden bu ağrılar yırtık olabiliyor.

allahtan yüksek derece yırtık değilmiş de 2 kas gevşetici hap ve bir merhemle durumu kurtardık. (diğer aşırı yırtıklara ameliyat gerekiyor ) hülasa kendi kendine yırtık kapanacak ve tedavi sürecinde;

** kaza anından 1 hafta kadar sonra hafif hafif egzersiz gerekiyor.

** yırtık hangi omuzda ise o kol ile kesinlikle ağır kaldırılmayacak

** 20 dakika süreyle günde 5 sefer buz tedavisi uygulanacak.

** yürüyüş şart

** bu acılar giderek artıyor ve en az 1 ay sürüyor, yani korkmayın.

ve en önemli madde. eğer benim gibi halı saha maçı yapıyorsanız vücudunuzu ısındırmadan kesinlikle topa dokunmayın.

'' e ibne sen dokunmadın da ne olsu? gidip direğe sarılmışsın yine yırtılmış '' diye düşünürseniz o direk size girsin derim. abi hakket çok acıyo lan. şaka değil 2 saatte yazdım bu yazıyı.
he malım evet.
hemen omuzda uzman bir ortopediste gösterin, bakalım gerçekte yırtılmış mı?
güncel Önemli Başlıklar