bugün

matematikte bazı soruların çözümünde kullanılan bir yöntem.

(bkz: olmayana ergi)
(bkz: olmayana erik yöntemi)
matematikte çözmesi direk ispat yöntemi ile cok zor olan (veya kolay veya direk ispata ihtiyaç olmayan) problemleri tersinin yanlis olmasini gosterme yolu ile cozen yol
ekonomiden tanıdığım bir ispat yöntemi.
bir şeyin neden öyle olduğunu tersinin mümkün olmadığının ispatı ile açıklayan yöntem.
$öyle bir zekâ sorusu vardır ki ancak bu yöntemle çözümlenebilir:

ölümüne doğru kral, yerine tahta geçebilecek kalibrede bir adam arayı$ına girer ve birbirinden meziyetli 3 vezirini yanına çağırtıp onlara "burada 3 $apka var. 2'si siyah 1'i beyaz ya da 2'si beyaz 1'i siyah.
herkes kendisi dı$ındaki diğer 2 ki$inin ba$ındaki $apkanın rengini görebiliyor ama kendi ba$ındaki $apkanın rengini göremiyor. bana ba$ındaki $apkanın rengini matematiksel ve sistematik $ekilde açıklayan vezirim olur.. saçmalayanın ise kellesi vurulur" der..

saatler sonra bir vezir çıkar ve ba$ındaki $apkanın rengini açıklar. yeni kral olarak ilân edilir.

nasıl??
matematikte mantik konusunda sik sik karsimiza cikan kavramdir. ozellikle aciklanmasi zor, kisiyi uzun ugraslara sevk edecek konularda basvurulan bir yontemdir.
annelerin :

-evladım sen olanla ilgilen. olmayana ergiyi de hobi olarak yaparsın.

demesine sebep olan yöntem.
anlamaz bilmez bu adam lakin baktım öğreneyim dedim. gördük ki sadece 2 ihtimalli olaylarda işe yarıyor.