1. 1.
  Şair şunu söylemek ister: Hakikaten şen ve şifalı insan eserinin yetişmesi gereken yerde insan, vatan toprağının derinliğinden etere doğru yukarıya çıkıp yükselmek zorundadır. Burada yeter, yüksek göğün serbest havası, ruhun açık alanı anlamına gelir.

  martin heidegger
  4 ... notaiscisi
 2. 2.
  Şimdi başlayan çağı kısa bir zamandan beri, atom çağı olarak adlandırıyoruz. En rahatsız edici belirtisi, atom bombasıdır. Ama bu işaret, sadece yüzeysel bir işarettir. Çünkü hemen idrak
  edildi ki atom enerjisi, barışçıl çözümler için de fayda sağlayabilir. Bundan dolayı, günümüzde atom fiziği ve teknikçileri her yerde, atom enerjisinden barışçıl faydalanma için geniş çaplı planlamaları gerçekleştirmek üzeredirler. Başında ingiltere’nin bulunduğu yetkili ülkelerin büyük endüstri birlikleri, atom enerjisinin devasa bir pazara dönüşebileceğini önceden tasavvur ederek göz önünde bulundurdular. Atom işinde yeni bir şans ve mutluluk görülür. Atom bilimi, kenarda durmaz. Aleni bir içimde bu mutluluğu ve talihi duyurur. Böylece bu yılın temmuz ayında on sekiz Nobel ödüllü yazar, Mainau adasında bir çağrıyı açıkça duyurdu: “Bilim -ki burada kastedilen, modern doğa bilimidir- insanın daha mutlu yaşamasına giden bir yoldur.”
  3 -1 ... notaiscisi