1. 1.
  sporun birleştirici ve barışcı etkisini kullanmayı düstur edinmiştir. beş kıtayı temsil eden beş halkanın içiçe geçtiği bir beyaz bayrağı vardır. ırk ayrımcılığı bayrakta açık açık görülür. kırmızı halka amerika'dır (eskiden kızılderilileri temsil ettiklerini düşünürdüm, şimdi emperyalizmin besin kaynağı olduğuna eminim); sarı halka asyadır, sarı ırkın vatanı olarak; yeşil halka avustralya'yı, siyah halka afrikayı, mavi halka da avrupayı temsil eder. insanın kafasında ayrımcılık varken de ancak bu kadar yaratıcı bir amblem bulur.

  bu oyunlara, ülkeler eğlenecek başka bir şey bulduklarında (savaş vb) ara verilir. birinci ve ikinci dünya savaşları nedeniyle üç kez yapılmadılar. ikinci dünya savaşından sonra londra'da yapılan 48 oyunlarına ise almanya, sscb ve japonya katılmadı, henüz müttefiklerle küstüler.
  1 ... caty blake
 2. 2.
  senlerdir istanbulda yapılması için başvurduğumuz ama her seferinde kabul görmeyip bir sonrakine diye umutla geri geldiğimiz,bastırdığımız pullar vesaire nin elimizde patladığı. keşke olsa da gönüllü olsak dedigimiz, her insanın hayatında tatması gereken bir olaylar silsilesi.
  ... pink_floyd
 3. 3.
  eski yunan' da başlayan olimpiyatlar yedi gün sürerdi. ilk gün tanrılara sunulan kurbanlar ile atletlerin dürüstlük anıtlarına ait gündür. bunu izleyen beş gün içinde yarışların koşu, silahlı koşu, çıplak elle savaşma, yumruklaşma, pankras, disk ve cirit, at ve araba yarışları.son gün ise dinsel alaylar ve şölenler yapılır.
  2 ... silte
 4. 4.
  antik yunan sitelerinin kaynaşmasını ve fransız ihtilali'nden binlece yıl önce millet benzeri bir oluşumu ortaya çıkarmasıyla meşhurdur. siyasal düşünceler tarihi dersi için süper bir sınav sorusudur.
  ... martin edilen
 5. 5.
  venüs gezegeni her 4 yılda bir ekliptik semada 5 köşeli bir yıldız çizmektedir. eski yunanlılar bunu keşfettiklerinde öylesine büyülenmişlerki venüs ile onun 5 köşeli yıldızını mükemmellik, güzellik ve cinsel aşkın sembolü haline getirmişler.venüse övgü olması için olimpiyatları 4 yılda bir düzenlemişler ayrıca 5 köşeli yıldız amblemi son anda değiştirilerek içiçe geçmiş 5 halka sembolü kullanılmış.
  1 ... eageans
 6. 6.
  günümüzde her 4 yılda bir düzenlenen ve

  Okçuluk
  Artistik jimnastik
  Atletizm
  Badminton
  Beyzbol
  Basketbol
  Plaj Voleybolu
  Boks
  Kano
  Bisiklet
  Dalma
  Binicilik
  Futbol
  Eskrim
  Judo
  Hentbol
  Çim Hokeyi
  Pentatlon
  Ritmik Jimnastik
  Kürek
  Yelken
  Atıcılık
  Softbol
  Yüzme
  Senkronize dalma
  Senkronize yüzme
  Masa Tenisi
  Trambolin
  Tekvando
  Tenis
  Triatlon
  Voleybol
  Su topu
  Halter
  Güreş

  gibi 35 tane spor dalını içeren küresel organizasyon. fakat ne yazık ki türkiye'nin bu 35 spor dalından alacağı madalya sayısı 4'ü geçmez. *
  1 ... bobross
 7. 7.
  türkiye ilk defa 1936 yılında katıldığı dev organizasyon.
  (bkz: 1936 berlin olimpiyatları)
  ... zitadam
 8. 8.
  gamestar ataride ''hyper terminal,long shoot,archery,javelin throw'' şeklinde 999999999 in 1 lik kasetlerin vazgeçilmezi oyun olarak bulunan etkinliktir.

  yalnız 12 yaşlarından itibaren kabak tadı vermekte,hele de o uzun atlama yapılırken adamın tam atlama yerine gelmeden atlamasıyla başarılamayan kısmı insanı sinir etmekte,kısa sürede game over olunmaktadır.
  1 ... aztec
 9. 9.
  (bkz: fatih te kara fatmaların cirit atması)
  1 ... lewwo
 10. 10.
  bu yaklaştığı zaman ben nedense işsiz kalıyorum. 2008'de de aynısı olmuştu, şimdi 2012 londra yaklaşıyor ve yine işsizim. ne lan bu her 4 senede bir çektiğim! cevap ver bana olimpiyat komitesi.
  ... arkheon