bugün

zombi saldırısını, uzaylı istilasını düşünmüştük ama daha gerçekçi bir senaryo olan corona virüs vakasında ne yapacağımızı sözlük yazarları olarak kararlaştırmadık. acilen konuya parmak basmamız gerektiğini düşünüyorum.

şahsen eve konserve yiyecek ve maske depolamayı düşünüyorum. daha sonraki planım da evden çıkmamak. geriye kalan zamanımda yasak elmanın kaçırdığım bölümlerini izlemeyi düşünüyorum. son günlerimi enderin entrikalarıyla harcarım belki.
görsel
Biz hep zombiye çalıştık corona virüsü olursa hapı yuttuk.
(img:#1983409)
ben önlemimi aldım: erzurumdan dut pekmezi getirttim. konu kapandı...

not: aga...
" adıyaman dut pekmezi 0lmaz mı?"
diye soranlara diyorum ki: erzurum pekmezi şart.
limon ağacı kökleyip eve taşımalı. malum, c vitamini falan filan.
tavuk suyuna çorba yapılıp sıcak su torbasıyla ayaklar ısıtılmalı.
polar kumaşlı ürünlerde de satış patlaması yaşanacağını düşünüyorum.

şaka bir yana; ortak alan olarak tabir edilen yerlere gitmemek, insanlara temasta bulunmamak, izole edilmeye hazırlıklı bulunmak gerek diye düşünüyorum.
(bkz: tarhana)

Yerli ve milli tıbbi savunma silahı.
virüsün egzosuna atlet tıkayalım.
alışveriş yapmamak veya çin malı olan hiç bir şeyi eve sokmamak.

bim, a101 den tanesi 3-4 lira olan fasulye, nohut konservelerinden stoklamak.

çay tabii 15-20 kilo çay alırım.

para kalırsa 3m maske, sirkeli su ile evi dezenfekte etmek. (bkz: ilk başta söylenmesi gerekeni en son söylemek)

edit: imla.
olası corona saldırısında yazarların yapacaklarıdır, şahsen taksiye atlar kaçarım çokta şey etmeyin.
görsel
çömelmek.
Mutedil olmak...Sakin durmak. Elleri sürekli temiz tutmak. Kapı kollarını mendille açmak. Kalabalık ortamlardan kaçınmak...
yüzde 3 değil mi ölüm oranı?

yüzde 3 tutturacak şans olsa malatyada olmazdım şu an.

bana bişey olmaz.
Temizlik temizlik..
Sakınılan göze çöp batar.
salgın yavaştan başladığına göre hemen düşünmemiz gereken eylemlerdir.

öncelikle belli ürünleri depolamak olabilir.
pirinç, makarna, nohut, fasulye, şeker, un gibi gıdalar
sabun, çamaşır suyu, kolonya, peçete, tuvalet kağıdı gibi temel temizlik ürünleri
c vitamini, dezenfektan, maske, eldiven

bu arada bugün a101 de kolonyoları kapışıyorlardı. son kalan kolonyayı ben aldım. durum vahim arkadaşlar...
açmayın böyle başlıklar, herkes önce karnını düşünüyor. marketlere hücum ediyor. evinizde oturun hijyene temiz havaya dikkat edin ve bünyenizi güçlendirin.
güncel Önemli Başlıklar