bugün

kolu uzunsa kaçmak lazımdır. evet

görsel
Eşhedü en laa.....hiç kurtuluşunuz yoktur.sizden hızlı koşar,ağaca çıkar,yüzer böyle birşey başınıza geldiyse şuanda ölü bir sözlük yazarısınızdır mekanınız cennet olsun.
görsel
konuşarak ikna etmeye çalışın. ormanlık alanda iseniz ki yüzde 99 oradasınız kaçamazsınız. bu seçenek kafadan gitti çünkü ayı ormanlık alanda sizden çok daha hızlıdır. ölü taklidi yapmayın yemez. yani yer ama numarayı yemez sizi yer. üstüne atlayın denmiş ama o da işe yaramaz sazan avı gibi bir şey yapmışlar galiba. ayının boğazını nasıl sıkacaksın lan sırtına atlayıp inek mi bu sırtına binesin.
hoşt ulan ayı! diye bağırmak.
Çakmak tutun ateşten korkuyolarmış öyle dediydiler.
Kelime-i şehadet getirmek.
yemek ısmarlayın. sakinleşir.

görsel
Uzun bir bıçak olsun yanınızda kendisinin pençesinden büyük pençe gördükleri zaman korkarlar. Bıçağın sağından tutun ve olabildiğince yuları kaldırın.

Bügun de yararlı bir entry girdim çok mutluyum.
Her an ayı saldırısı ihtimaline karşı çantanızda biber gazı bulundurun. Üzerinize gelirse altınıza kaçırmayıp sakin olabilirseniz biber gazını ayının yüzüne gözüne boca edin ve oradan uzaklaşın.
(bkz: https://www.youtube.com/watch?v=sCkqYiyl_34)
ulan kimse ne yapılması gerektiğini söylememiş.

eğer ayı sakin ve saldırmaya niyetli değil gibiyse hareketsiz kalın. göz temasını kesmeyin.

ayı gergin ve saldıracak gibiyse ellerinizi havaya kaldırıp üzerine doğru koşun son avazınız çıktığı kadar bağırarak. (ayılar cüsseleri ondan büyük ya da yakın canlılara saldırmaz, böyle bir durumda panikle kaçacaktır.)
Kelime i şahadet getir.

Başka bi halt yapamazsın.
EĞER BU OLAY ÇÖLDE OLMUŞ iSE VE DE KUTUP AYISININ SALDIRISI iSE UZMAN BiR KiŞiYE BAŞVURULMASI GEREKiR.
Garip sesler çıkarıp bağırmak. Belgeselde görmüştüm.
görsel
Bilmiyorum. Daha önce Volkan demirelle hiç karşılaşmadım.
Hiçbir şey işe yaramaz diye düşünüyorum. Yanımda silah yoksa son çare ölü taklidi yapardım. Yine de kurtulabileceğimi sanmıyorum. Çünkü beni yemek isteyecektir.