1. 1.
  seçkin bir burjuva olan, hayattan artık tat alamayan bir adamın, bir gün içerisinde başından geçenlerle kendini keşfetmesini anlatan bir stefan zweig öyküsü. diğer öykülerine nazaran daha az beğenmekle beraber yine de stefan zweig kalitesini belli eden bir yapıt.
  1 ... manfromearth
 2. 2.
  alm. phantastische nacht

  stefan zweig'ın bir pazar günü ve gecesini ilmek ilmek anlattığı, varoluş krizi, kendine yabancılaşma, burjuvazi gibi sandıkları açtığı "kirlenmek güzeldir" temalı öyküsü. içindeki sönmüş, küllenmiş yaşama ateşini küçük bir ahlaksızlık/kabahat kıvılcımıyla yeniden tutuşturmayı başaran bir adamı anlatır. zweig'ın yedek subayı tutuşturduğu o ateşi yeniden sönmeden sürdürmeyi başarıyor ilginç bir şekilde. oysa bizde böyle olmuyor.*

  "bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar."
  5 ... antimatter
 3. 3.
  Zweig' in sınıfsal çatışma gibi görünen aslında bir geceyi anlattığı lakin 36 yılın muhasebesini yapıp, toplumsal ahlak, dinsel günah, bireysel ayıp vs vs. Kavramların kişi üzerindeki etkisini ve bu kavramlar olmadan yaşamın "yaşamak" olmadığı gerçeğini işlediği oldukça keyifli eseri. Sıkıcı diyenler olmuş yazık! Bir gecede yargılanan 36 yıl muhteşem!
  3 ... birzamanlarinserserisi
 4. 4.
  Bugün kapağından çok etkilenerek aldığım zweig eseri.

  Zweig ile satranç sayesinde tanıştım. Bunun da hayal kırıklığı yaratacağını sanmıyorum.

  (bkz: yıldızlı gece)
  3 ... blmiyorum
 5. 5.
  Yaşadıklarım üzerine hiçbir dostumla konuşmadım. Çünkü iç dünyamın nasıl ölmüş olduğunu onlar hiç bilmemişti. Şimdi nasıl canlandığımı da bilmeyecekler.
  4 -1 ... walking with a ghost
 6. 6.
  4 gündür elimde sürünen ve an itibariyle bitirdiğim 70 sayfalık kitap. Nasıl 4 gün sürdü anlamadım.
  4 ... munia
 7. 7.
  'bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.'
  3 ... tournage
 8. 8.
  kayıtsızlık ve duygusal küntlükten muztarip burjuva bir abinin, öncesinde hasbelkader bir suç işleyerek ve sonrasında duygusal ve vicdani bir uyanış yaşayıp insanlara karşılıksız iyilik yaptığı, olağanüstü bir dönüşümü anlatan enfes bir kitap. üstadın efsane eserlerindendir.

  (bkz: stefan zweig)
  7 -1 ... cikita muz teoremi
 9. 9.
  Rus veya dengi arkadaşlar ile müzik çalışması olan gece.
  2 ... 1garipkuzeyli
 10. 10.
  Kahramanın monoton hayatında bir farklılık meydana gelir ve farklılıkların olduğu gece aslında varoluş sebebini bularak geri kalan ömrünün eskisi gibi olmadığını anlatan güzel kitap.

  “Bu tutkunun fırtınasıyla bir kapı açılmıştı, içimde bir derinleşme olmuştu ve ben haz dolu bir esrimeyle içimdeki bu bilinmeyene bakarken hem korkuyor hem hayat buluyordum...”
  5 ... yazarim bilirsin