1. 1.
  idealde öğrencinin seçtiği bölüm onun gelicekteki kariyerini belirler. bazen bazı bölümlerde zorunlu olarak verilen dersler öğrencinin seçtiği kariyerine hiç bir yardımı olmayacak dersler olabilir.
  örnek: kamu yönetimi bölümüne istatistik dersi vermek.
  1 ... cavit
 2. 2.
  seçmeli dersler bunlara en güzel örnektir.
  bölüm : elektrik-elektronik müh.
  ders: sanat tarihi
  bide bu dersi alttan almak vardır ki o apayrı bi mevzu. insan seçtiği dersten kalır mı demeyin. seçecek ders kalmadığı zaman kalıyor.
  2 ... beratulanberat
 3. 3.
  bir işletmeci olarak aldığım sosyal psikoloji. hoş, belki ilerde insanları zihinsel olarak daha iyi anlar, postmodernizmden dem vurarak etkiler, kognisyon ve kognitif muhabbetlerle kafalarım.
  -1 ... elendil
 4. 4.
  seçmeliden ziyade seçtirmeli(!) dersler bunlara en iyi örneklerdir.

  bir sayısal öğrencisinin aşağıdaki dersleri görmesi ne kadar yararlıdır ? bilinmez..***
  (bkz: tarih)
  (bkz: psikoloji)
  ... purpledreamz
 5. 5.
  (bkz: toplumsal yapılar ve tarihsel dönüşümler) *
  ... t square
 6. 6.
  psikolojide okuyup fotoğrafi dersi almak. belki bir gün ruhların da fotoğrafını şipşak çekebilirler öngörüsü ile olabilir.
  (bkz: nerde o günler)
  -1 ... telashe
 7. 7.
  insanları bir tip olmaktan kurtaran, uzmanlaştığı alan dışındaki bir çok konu hakkında da az da olsa bilgi sahibi olmasını sağlayan, hatta bazı sosyal dersler ile insanlara bir hobi bile kazandırabilen, bir okuldaki eğitimin kanımca en önemli noktalarından biridir. çünkü, bazı özel işler dışındaki hiç bir alanda piyasada okulda öğrenilen tüm derslerin tüm notlarına ihtiyaç duyulmamaktadır. fakat ondan daha önemlisi, sosyal, aktif ve kendine güven gibi özelliklere ihtiyaç duyulmaktadır. bu nedenledir ki bölümle alakasız dersler insanı içine girdiği o kıvrımsız borunun içerisinde rahatlatan, ona ek nefes alanları sağlayan, farklılaştıran ve mezun olduğunda hiç tahmin etmeyeceği avantajlar sağlayan derslerdir.
  1 ... devedikeni
 8. 8.
  dis hekimligi bolumunde beden egitimi dersi almak. *
  2 ... fabala
 9. 9.
  Fen lisesinde Edebiyat, Felsefe,Dil ve anlatım gibi derslerin okutulması örnektir..
  1 -1 ... icetea
 10. 10.
  bilgisayar mühendisliğinde verilen teknik çizim dersi.
  ... hyperion