1. 1.
  yanlış bir düşüncedir! kültürlere ve annelerin tutumuna bağlı olarak hem okuyup, hem de yemek yapmayı gayet iyi bilen kızlar mevcuttur! ^ayy ben yemek yapmayı bilmiyorom, yumurta dahi kıramam!^^ diyen kızın annesi suçludur kesinlikle! öğretmemiştir evladına!
  -1 ... yazdimoldu
 2. 2.
  doğrudur efendim! kendisinin en iyi bildiği iş, erkek arkadaşa arkadan vermek. ayıp valla!
  1 -5 ... sazan avi
 3. 3.
  heleki aşçılık okuyan kızlar; ekmek bile kesemez.
  ... kurenai
 4. 4.
  olur mu ya, tamamıyla önyargıdan oluşan bir konudur.

  almanya´daki "yemekteyiz" programının son 7 yıldır en iyi yemek yapanlarını birbirleriyle yarıştırdılar...oradaki kadınların hepsi çok yüksek düzeyde eğitimliydi. bizim çevremizdeki bütün kadınlar üstün eğitimlidirler. davet edildiğimiz pekçok yemekte harikulade yemekler yemişizdir.

  bu söylem tamamıyla yanlıştır. biz de yıllarca öğrencilik yaptık, pekçok yemek konusunda biz nasıl ustalıkla yemek yapmayı öğrendiysek, kadın da gerizekalı değilse yemek yapmayı öğrenecektir.
  ... paganviodio
 5. 5.
  yaparsa göreceğiz dediğimdir.
  ... ultras26
 6. 6.
  böyle düsünmemize, okumus ve güzel yazarimiz Elif Şafak'in da katkida bulundugu yaygin düsünce.

  --spoiler--

  "Ta ki çocuklarının arkadaşlarına dert yanışına kulak misafiri oluncaya kadar. "Benim annem bir şey pişirmeyi bilmiyor" diyene kadar.
  Meğer havuçlu kek, bacaksızlar arasında bir ölçüt imiş. Bilmezdim. Tarifini buldum internetten. Lakin varmadı elim pişirmeye kalkmaya. Hazır bir kek alıp mutfağa koydum, kendim yapmışım gibi.
  "Güzel olmuş mu?" diye soruyorum. "Bir dahaki sefere şekerini daha az koyayım."
  Kimse yutmuyor tabii. "Mamiş, pastaneden aldın di mi?"
  Toplumsal/sınıfsal/coğrafi/kültürel hareketliliklere bunca inanan ben, yemek konusunda dikey geçişler olduğuna ihtimal vermiyorum.

  --spoiler--

  "http://www.haberturk.com/...dinlarin-yemekle-imtihani
  ... cumbio
 7. 7.
  yanlış bir düşüncedir. güzel yemek yapmanın okumuşlukla hiç ilgisi yoktur. üniversite öğrencisi bir kız olarak içli köfte, mantı, yaprak sarma gibi en zor yemekleri bile çok güzel yapıyorum.
  ... budu bo
 8. 8.
  heeyy orda dur denilesi düşüncedir. sadece sevmiyordur, vakit ayıramıyordur, ya da farklı bahaneleri vardır. tabi hepsi güzel yapıyor diyemiyorum ancak yapanların hakkını yememek lazım.
  1 ... doktorhanimkizim
 9. 9.
  Yanlış düşüncedir.
  Yemek yapmayı okumak vs etkilemez, yemek yapabilmek biraz yetenek biraz da pratik işidir. Zamanla herkes güzel yemek yapmayı öğrenebilir.
  Ben okuduğum halde bayağı yemek yapmayı öğrendim yavaş yavaş.
  ... nausikaa
 10. 10.
  Önyargıdır. Okuduğu için güzel yemek yapamayan kız değil, öğrenci olduğu için pratik yemek yapan kız vardır.
  ... cobainin sesi