1. 1.
  nedir bu disiplinsizlik? acilen liselerde kızlar ve erkek öğrencilerin edepli adaplı giyeceği forma zorunluğu getirilmelidir. kızlara makyaj, erkeklere aşırı uzun saç ve küpe yasaklanmalıdır. öğrenci mi, soytarı mı belli değil.
  7 -9 ... seruven44
 2. 2.
  Aradaki gelir ve sosyo kültürel farklılığı asgari düzeye indirmek amacıyla, forma zorunlu olmalıdır.

  Gelir düzeyi konusunda aralarında uçurumlar bulunan insanları barındıran bizim gibi ülkelerde yapılması gereken mantıklı harekettir.

  Kendini ispatlamanın, görselliğin, beğenilmenin en aktif dönemi olan okul çağlarında, zengin- fakir kavramından dolayı yaşananlar, çocuklar ve gençler için travmatik olabilmektedir.

  Forma giyilen dönemlerde, kimin zengin ya da fakir olduğunu bilmez, bunu merak etmezdik. Zaten bunu merak etmemizi gerektirecek uyarıcı unsurlar da olmazdı pek.

  Babası inşaat işçisi olan öğrenci de, doktor olan öğrenci de aynı formayı giyer, paylaşım ve dostluk esas alınırdı.

  Bir de şu döneme, mutsuz ve marka yarışına giren doyumsuz öğrencilere bak!
  Can sıkıcı!
  6 -2 ... zeytinyagli dolma kalem
 3. 3.
  baktığım zaman, çocuğun talebe olduğunu anlamalıyım.
  3 ... eski resimlerdeki insanlar
 4. 4.
  forma olmaması hem disiplinsiliktir hem de fakir öğrencinin başına büyük bir sorundur. fakir olan ne giyeceğini şaşırır. forma herkesi tek bir sınıfa mensup yapar.
  4 ... 2013 yilindan beri ulu yazari
 5. 5.
  eskiden tek tip formalar vardı.
  ilkokula kapkara önlüklerle gittik biz.
  sonra o önlükler mavi oldu, şimdi nedir durum pek bilmiyorum...

  bugün okullarda yine zorunlu forma yapsan da, bu öğrencilerin aileleri arasındaki gelir uçurumunu örtmek için yeterli olmaz bence.

  şimdiki çocuklar kullandıkları kalemden, kalem kutusundan, okul çantasından bile ucuz/pahalı, zengin/fakir vurgusu yapabiliyor.
  biraz daha büyüyünce de cep telefonları ile sosyal statüsünü gösteriyor.

  şimdi iki öğrenci okula önlükle, formayla gitse bile, birinde iphone telefon olacak, diğeri de "benim de fotoğrafımı çekip paylaşsana" diye ona bakacak.
  eee noldu formanın görevi?
  bitti.

  disiplin ailede başlar.
  sen öğrenciye istediğin kadar tek tip forma giydir, o formanın içindeki çocuğa aile terbiyesi, ahlak, görgü kuralları öğretilmediyse disiplin zor...
  6 ... tengir budun
 6. 6.
  neden çocuklar doğru düzgün bir ayakkabısı dahi olmadan okula gitmek zorunda kalıyor diye sormayın, anca forma da forma diye tutturun.
  doktorun çocuğuyla inşaat işçisinin çocuğu bırak aynı okula gitmeyi hayatlarında belki birbirlerini dahi görmüyorlar.
  okul çantası yerine anacığının diktiği bez çantayla okula giden yavrular var, ona buna harcanan milyarlarca vergiden payına kuruş düşmüyor bu çocukların, oturun bunu yasaklayın önce.
  3 -3 ... ayneros papazi
 7. 7.
  Katılmamak elde değil. He diyorsan ki zorunlu olmayacak o zaman her çocuğa dönemde 200₺ tutarında giyim alışverişi çeki hediye etmelisin. Aksi takdirde büyük gerilim. Oğlum biz arkadaşımızın 36 lı pastel boyasına özeniyorduk şuan ki çocukların psikolojisini düşünebiliyor musunuz?
  3 -1 ... spoofer