bugün

günümüz gençliğinin altına milyonlarca şey yazabileceği bir başlıktır.. bu sebeplerin başında;
(bkz: nefret edilesi hocalar)
(bkz: nefret edilesi tipler)
platonik aşkın mezun olması.* *
sorunlu,psikopat öğretmenler yeterli bir sebeptir.başka bir şeye gerek yok zaten,her şeye bedel bir durum.her okulda da vardır bir sorunlu tip.
universitelerimizin robot-mezun * yetir$tirme cabasından kaynaklıdır. azıcık farklılık gosteren ogrenciyi terbiye etme cabasına girip, ogrenciyi okuldan soguturlar. ayrıca ogretmenlerimizin cogunun ogretmenligin garanti meslek oldugunu du$unmesinden kaynaklı, kapagı attıktan sonra devlet memuru moduna girmeleri de ogrencide "bu okul bana bi bok kazandırmıyor" du$uncesine sebebiyet verir.
1-2 ay arayla 3 defa disipline gitme durumunda olması pek muhtemel eylemdir.birde yapılan sınavlarda hep sınıfın kötülerindense iyice pekişmiş olur...

(bkz: hababam sınıfı)
kesinlikle hazırlık sınıfı,hele bir de zorunlu okuyorsanız (sabah 9 - akşam 5 )dershane günlerim nerede ulan benim dedirtir adama...o derece illettir...
bir dönem boyunca sunum hazırlamak, bu yetmezmis gibi butunlemelere kalmak.
dersten kalmak, sıcakta okula gitmek zorunda kalmak vs. vs..
öğretmenini sevmeyen öğrencilerin bütün gün onları düşündüğümüzü sanması....
dinazor bir müdire..
tebmellik diye realist bir cevabı bulunan sorunsaldır. bir de türk gençliğinin her şeye karşı çıkması, kendinden nefret etmesi, sistemden nefret etmesi gibi bir durum söz konusudur ki tadından yenmez.
erken kalkmak.
isminin okul olması, sizin bilmediğinizi öğrettiğini iddia eden şey. bu sistemde piyon olan öğretmenlere sesleniyorum. ben de senin bilmediğin yüz milyon tane şey biliyorum len o zaman ben de mi okul açayım...fizik öğretmenine sorayım amerikalılar aya indi mi, inmedi mi? youtuba yaz -fake moon landing diye...cevabın var mı? sen müfredat denen sikik kitapları okut...çok sinirlendim ya.
sıra olmak..

ceket, tırnak, saç kontrolünden geçmek (kurban pazarına seçmece yapıyorlar sanki, çürükleri ayıklıyorlar!)...

egosunu eşiyle tatmin edemeyen sözüm ona öğretmenlerin aşağılamalarına maruz kalmak,

herkesle aynı olmamaktan dolayı uzun vaazlara tabi tutulmak.
okuduğunuz okuldaki ilk ve tek aşkınızın nakil aldırması okuldan nefret etme sebebidir bence.
sevdiğin kızın/erkeğin başkasına kaçmış olması,kısacası terkedilmenin devam filmi.
yoğun ders programı, bazı öğrenci düşmanı hocalar, okulun demette bulunması,a.l. olmasına rağmen düzliseden farkının olmaması.
eski sevgiliyle aynı okulda olmak,
akabinde eski sevgilinin okuldan yeni sevgili bulması nefreti körükler...
okulun tam gün olması...
ard arda sınavlardan kötü not almak..
bütün hocaların kıl tipler olması..
sabahın köründe kalkma zorunluluğu..
vs.vs.
öğrenciye beş kuruşluk değer vermeyen hödük öğretmenler, okuldaki görevliler..
saçınıza başınıza, giyiminize karışan müdür..
saçma salak tiki kızlar, oğlanlar..
kopya vermeyen inek öğrenciler..
sürekli kravat takarak öğretmenin gözüne girmeye çalışan ve bütün sınıfı da takmaya mecbur ettiren gerizekalı..
aklı fikri uçkurunda olan sapık öğrenciler..
okulda bira içen, sigara içen, piyasa metal gruplarını dinleyen, farklı olmaya çalışan alter tikiler..
laboratuvardaki dolapta duran ölmüş akrebi üzerinize atan aptal sıra arkadaşınız..
kendini dünyanın en iyi gitaristi zanneden, explorer gitarıyla kızlara hava atan salak..
telefonunuzu elinizden alıp (kapatmaya fırsat vermeden) mesajlarınıza kadar okumaya cüret eden din hocası..
nefret etmeme sebebi olmadığı için olabilir mesela.
-kirli tuvaletler,
-sınavlar,
-sınav sonuçları,
-yanındaki arkadaşın anlattığına gülerken hocanın seni görüp kalk bizede anlat bizde gülelim demesi,
-sözlü ve yazılı sorularının her seferinde çalışmadığınız yerden gelmesi,
-manitanızla aynı sınıftayken hocanın sizi azarlaması
vb.
-kirli tuvaletler,
-sınavlar,
-sınav sonuçları,
-yanındaki arkadaşın anlattığına gülerken hocanın seni görüp kalk bizede anlat bizde gülelim demesi,
-sözlü ve yazılı sorularının her seferinde çalışmadığınız yerden gelmesi,
-manitanızla aynı sınıftayken hocanın sizi azarlaması
vb.
lisansüstü bir programda öğrencilik yaparken araştırma görevlisi kadrosu ya da burs elde edemeyen öğrencilerin aynı zamanda hayatını kazanmak zorunda da olduğu gerçeğini görmezden gelen akademisyenler.
kış günü sıcacık yatağından kalkıp kendini soğukla başetmek.