bugün

(bkz: nihal bengisu karaca) söylemiş bir röpörtajında, tabi bu tespit sadece ona atfedilmemeli [1]. röpörtajda aynen şu diyalog yaşanır:
-okulu nasıl gidiyor (çocuğu kastediliyor)
-okuldaki müfredattan kemalizm takıntısı var. atatürkçü bir çocuk. "atam güzel atam" diyerek geziyor.

[1] ayşe gül altınay ablamızın "the myth of the military-nation: militarsim, gender and education in turkey" diye bir kitabı var, burda eğitim sisteminin ne kadar ideolojikleştirici olduğunu gayet süper anlatır.

peşinen söylemek lazım, biri kalkıp ne yani şeriatçı mı yapsaydı derse, ona ısrarla yolluyoruz (bkz: dünyanın en yüzeysel adamı)
sadece kendi ideolojisini okul müfredatında arayan şaşkın için şaşılacak hadisedir.
(bkz: yalan)

kemalizm müfredattan çıkarılalı yıl oldu... yalnız müfredata bağlı kemalistler "say bakayım atatürk ilkelerinin hepsini" dendiğinde bakıp kalan balonlardır. kemalizm artık kendi çabalarımızla bizde oluşan bir şey. peki kemalist miyiz? atatürkçü düşünce bizim için her şeyin üstünde mi? kesinlikle evet. biz atatürk gençliğiyiz.
(bkz: lan ben neyse bir şey demiyorun)
+ bu okul müfredatı çocukları kemalist yapıyor hocam.
- ibne yapmasından iyidir.
+ haklısınız hocam.
- hoca camide.
ülkeyi tek başına atatürk'ün kurtardığını düşünmeye yol açan müfredatın, çocukları kemalist yapma durumu.* kemalist olmak tabiki kötü bir şey değil aksine özenilecek bir şey, lakin körpecik beyinlere, bilgiyi sorgulamalarına izin vermeden enjekte etmek ne kadar doğru tartışılır.
okul müfredatında ileri ajitasyon yöntemleri, hadis ilimleri, ota boka ağlama teknikleri, şeriat hukuku, molla hayat bilgisi, cumhuriyete küfür ve düşmanlık tarihi ve benzeri dersleri göremeyenlerin haykırdığı cümle.
allahtan okulda kemalist yapıyorlar çocukları da ülke de bu kadar şeriatçı var. düşünsenize bi de kemalist yapmasalardı çocukları nolurdu halimiz.

yahu geçin bunları artık. evet mustafa kemal sevgisi çocuklara aşılanıyor ** ama çocukların çoğu da tarikatlar da mustafa kemal düşmanı olarak yetiştiriliyor.

nihal hanımın bu konuda ki açıklamarını da en kısa zamanda bekliyoruz ayrıca. acaba kendisi söyleyebilecek mi tarikatlarda çocukların beyinleri yıkayıyor diye. o cesaret * * var mı?
yanlıştır, doğrusu şöyledir;
(bkz: okul müfredatı çocukları koyun yapıyor)

nereye çekersen, oraya gidiyorlar.
ve de çeken çekene maşallah. hadi hayırlısı.
ikinci cumhuriyet ya da farklı beklentileri olan kimselerin zırt pırt söyledikleri durum. ha o zaman sormak lazım bazı dershaneler ne öğretiyor çocuklara onu da söylesin bunu söyleyen o zaman tamam diyelim bizim devlet hata yapıyor. başka yerlerde yapılanları söylemeden sadece bir kısma vurarak nasıl insan hakları savunucusu vesaire olabiliyor böyle düşünen insanlar anlayamıyorum.
her ülkede oldugu gibi ülkemizde de eğitim müfredatı ülkenin rejimini sahiplenebilecek bireyler yetiştirme amacını güder. bunun böyle olmamasını isteyenler elbette olacaktır fakat bu insanlar rejimi değiştirdiklerinde bu sefer egitim onların rejimine yönelik egitim verecektir.

bu yanlı anlatıma örnek;
dünya üzerinde sömürge olmayan tüm ülkeler tarihi kendi bakış açılarından yansıtır. örneğin yunanistan'da bagımsızlıklarını kazandıkları savas dünyanın en büyük savası gib anlatılırken kurtuluş savaşımızdaki yenilgileri alakasız nedenlere baglanılarak küçümsenir. ya da amerikalıların sokaklrında gecen cete savaslarının kısmen yüceltilmesi gibi.

amac bagcıyı dövmek degilse bu konuda daha ayrıntılı kaynaklar verebilirim. fakat kemalizm'i ne amacla yazdıgınız da belli oluyor. ne diyeyim allah ıslah etsin.
müfredatın yıllardır sağcı şairlerden - yazarlardan geçilmediği göz önüne alındığında ve ayrıca bu öylesine söylenmiş lafın tespite dönüştürülmüş versiyonunun "entrym tutsun, havam olsun" kaygısına bakıldığında, kaçınılmaz sonuç için: (bkz: mal beyanı). hepimiz biliyoruz ki meclisteki hiç kimsenin kemalist yetiştirmeye yetecek gramajı, çabası ve samimiyeti yoktur.
tespittir. acaba neden zorla dua ezberleten din öğretmenleri hakkında bir tespit yapmamış diye sormak istedim ablamıza.
Maalesef doğrudur. Bu eğitim mufredatinin elinden kemalist olmadan kurtulmak neredeyse imkansiz bisey. Biz zamaninda az cekmedik, mevcut ogretileri sorgulayip hakikate ulasana akla karayi sectik, elhamdulillah rabbim hadi ismiyle hidayet etti de dogrulari müşahede edebildik.

Biz sikinti cektik bari gelecek nesilleri kurtaralim bu illetten, bunu da yapabilecek kudrete haiz tek kuvvet ak partidir. Aldigimiz duyumlara göre mufredatta radikal değişiklikler olacakmis bu konuda, inşallah dogrudur...
(bkz: ne yapsın orusbu çocuğu mu yapsın)
Terbiyesiz müfredat ayıp değil mi diye sorulması gerekir. Yok cevap alınamazsa çocuklar direk kur'an kursuna yazdirilip aradaki açık kapatılabilir.
şimdiki okul müfredatı çocukları yalnızca ezberci düşünemeyen embesil moronlar yapıyor. aynı bu sistemle hiç sorgusuz sualsiz embesilce yetişmiş ''ikil mifriditi çicikliri kimilist yipiyir'' diyen diğer nesiller gibi.
Yalan yanlış tespittir.
Atatürk övülür, ama yapmadığı şeyi yapmış gibi gösterilmez.
kimse din karşıtı yetiştirilmez.
Tarihte en çok konu cumhuriyetle beraber osmanlıya ayrılmıştır.
Zaten kemalist yetiştirseydi bugün bu kadar atütürk düşmanı olmazdı.
bu tip düşünürleri toplayıp müslüman aman aman diyen arap ülkelerine salmak lazım.Hem sevmediğiniz kemalistlerden hem sikmek isteğiniz türkiyeden kurtulursunuz.

(bkz: işte o zaman onlar düşünsün)
velev ki hasıl oldu, gene de kaygılanma gerektirmeyen durumdur. okulların müfredatı bir ideoloji aşılamaya bile muktedir değildir. bu müfredatla kemalist olunursa ancak çocukken olunur.

ekleme: üstelik zaten ilerde çocuğum okuldan geldiğinde düzeltmem gereken o kadar yanlış şey öğrenmiş olacak ki arada bunu da rötuşlamak pek problem olmayacaktır.
doğrudur. ulan ilkokul zamanımı hatırlıyorum. ah ulan ah şimdiki aklım olacaktı var ya... öyle bir beyin yıkıyorlardı ki sanırsın atatürk ilah! neymiş efendim? atatürk yokmuş düşman
çokmuş atatürk gelmiş düşmanı yenmiş! hadi askercilik oynayalım baba!

ben ilkokulda din adına öğretilen hiçbir şey hatırlamıyorum. ben ilkokulda türk büyükleri adına öğretilen de hiçbir şey hatırlamıyorum.

benim tek hatırladığım atatürk'ü ilah gibi göstermeleri.

he bir de padişahları hain! aynen öyle bir şiirde mi ne vardı hain padişahlar gitti pis osmanlı yıkıldı... türlü türlü iftiralar!

bir kere sen bana padişahı, kim olduklarını, ne yaptıklarını öğretmeden ne hakla hain padişah dedirtirsin???? sen kimsin?

evet küçükken sıkı bir atatürk hayranı ve osmanlı düşmanı idim. ilkokulda yaptıkları beyin yıkama ritüellrinden dolayı.

neyseki sonradan kendim ayırt edebilecek ve sorgulayacak yaşa geldim. ve allah'a şükür mhpli bir ülkücü olarak fatih'i de kanuniyi'de 2.abdulhamit'i de mustafa kemal'dan çok seviyorum.

kahrolsun kemalizm kahrolsun kemalist sistem!
Maalesef doğrudur. çocuklar ömürleri boyunca bu saçma ideolojinin zincirleriyle yaşıyorlar. Özgür ve akılcı düşünen gençlik yerine ezberci yobaz kafali insanlar yetistiriliyor.
tarih ve türkçe dersiyle kemalist olan din dersiyle de imam olmalıydı o halde.

bu işte bir recmlik var?
güncel Önemli Başlıklar