bugün

okul hayatım boyunca iç yüzünü bildiğim birçok olayı iç yüzünü bildiğim şekillerde taraflı şekilde halleden kişiler. *
okulun duvarlarına ve müdürün kapısına emep stikerları asılmıştır stikerlarda parasız eğitim yazmaktadır. müdür bunu yapanı çıkarmtak için sınıf sınıf dolaşıp şu cümleyi sarf eder:
- oğlum dünya üzerinde emsali kalmamış bir ideolojinin peşinden koşuyorsunuz.

o örneği kalmamış ideolojiyle alakası dahi olmasa bile çıkıp "hocam siz hangi örneği kalmamış ideolojidesiniz" dediği için disipline giden yine xargn olmuştur.
değil okulu kendini idare edemeyen kişiye deniyor. üstlerine karşı( şube müdürü, milli eğitim müdürleri, müfettişler) olabildiğince ezikdir bunlar, çeket düğmesi iliklemekten düğmeleri ellerinde kalır bazen, dedikodu yapmaktan büyük zevk alırlar, hiçbir zaman-asla-katiyen öğretmeni savunmazlar, istediklerini yaptırmak için ellerinde bir a4 tutanak tutarım diye dolaşırlar kolidorlarda... *

arkadaşlar aramızda okul müdürü var sanırım tutanak tutar şimdi ;)
Bir de sünnetçi gibi; devamlı olarak keserim, keserim derler. Ekders ücretlerini yani. Çoğu magandadır.
bir senedir okulunda çalışan kişiye 'sen yeni misin?' sorusunu soracak kadar okulla ilgisi olmayıp, aidat paralarını kuruşuna kadar hesaplayan, eğitim vermek yerine egosunu tatmin etmeye çalışan kişidir.
elinde mikrofon olağan konuşmasını yaparken sokaktan geçen bir adama
-gökhan diplomanın parasını ne zaman getiriyorsun 2 hafta oldu diyecek kadar geniş şahsiyet.
günün anlam ve önemini belirten fıkra buyrun.

Bir gün vücudun içinde isyan çikmis. Aralarinda bir toplanti yapip isyana son vermek için müdür seçmeye karar vermisler.Beyin hemen kendini tavsiye etmis. kalp itiraz edip kendini göstermis, kulak ,göz vs..Göt te kendisinin müdür olmasini istemis.

Hepsi bununla dalga geçmisler.

-"Sen siçmaktan baska ne ise yararsin" demisler.Göt tabii buna sinirlenmis, sonunda beyini müdür sesmisler.Göt bütün organlara küsmüs ve artik siçmamaya karar vermis.

Bir süre sonra vücut iflas etmis tabii.

Beyin siçmayi düsünüyor, kalp artik kan yerine bok pompalamaya baslamis vs..Sonunda dayanayip götü müdür seçmisler.

O gün bu gün bütün götler müdür olurmus
benzeri için,

(bkz: yurt müdürü)
Okulu yöneten kişidir. Tabi bazen görevini biraz fazla ciddiye alır o ayrı.
yılda iki defa istiklal marşı öncesi veya sonrası okul müdürleri nobel ödülüne layık gördükleri açıklamalarını yaparlar.eline mikrofon alan okul müdürü endamlı bir adım atarak öne çıkar, önce bakışları ile topluluğu süzer sonra derin bir nefes alır ve ilk cümleler dökülmeye başlar, fakat cümleler arası ufak molalar vererekte ortamı gerer ve heyecanı arttırır,

+ çocuklar, şimdi sizden bir isteğim var...
+ sınıfınıza giderken yerlere bakarak gidin...
+ sonra akşam eve gittiğinizde evinizin yerlerine bakın...
+yarın bana gelip aradaki farkı söyliyin...
+hatta siz yorulmayın ben size söyliyim o farkı...
+sizin evinizde yerdeki siyah lekelerden yoktur!...

herkesin suratında bir hassiktirmişlik ifadesi bekleyen okul müdürü son patlama ile devam eder,

+o siyah lekeler sizin yere attığınız, evet ne onlar ben söyliyim...

bu saçma cümlenin amaçı vurucu cümleyi daha vurgulu söyleyebilmek içindir,

+sakız onlar!!!
din kültürü öğretmeni olmasına rağmen keş gibi duran vatandaş.* *
komplekslerinden arınmış ciks amca.

"ne sırıtıyosun lan it köpek?!" diye mikrofondan bağıran adamı ben başka şekilde tanımlamam hoca.

edit: komplekslerinden ayrılmak ne lan? arınmak o tabi.
öğrencileri bahçeye toplayıp saçma nutuklar çeken kimsedir.
yılbaşı tatiline girerken "seneye görüşmek üzere" espirisini yapan kimsedir.
müdür yardımcılarından daha sempatik olandır. doymuştur. okul müdürlüğünden daha iyi devlet dairesi görevi yapamayacağının bilincindedir.
koridorun başında göründüğü anda öğrencilerin sınaflara dağılamsına,krvatların yukarı çekilip gömlek diğmelerinin boğulma pahasınada olsa boğaza kadar iliklenmesine spor ayakkabılıların ayakkabı değiştirme teleşına sebep olan kimsdir.
cuma günleri törenden önce konuşma yaparken öğrencilerden küfür yiyen kimsedir. aynı zamanda her zaman, aidatları getirin, okul kan ağlıyor, bakın doğalgazı bile yatıramıyoruz,lütfen...gibi yalvarma içerikli sözler söyleyen kimse. *
ilkokul öğrencilerine minimum 45 dakikalık söylevler çekerek, siyasetçi olamamanın acısını çıkaran kişiye verilen sıfat.
Meslek hayatının 4.yılında özel okul müdürü ise acınası insan modelidir.
(bkz: bir arkadaş)
bizimde bir okul müdürümüz vardı çok içer çok izlerdi şerefsiz.
kürsüye çıktığında elindeki mikrofonu unutup aslan kesilen azcık parayı gösterince kedi gibi miyavlayan insan dışı yaratıktır.
hapse attırılması istenendir. *
bu öğretim yılı başlamadan meb tarafından okulunda 5 yılını doldurmuş okul müdürleri kendilerine il içi okul tercihi yaptırılarak rotasyona tabi tutuldu. bbana göre gayet normal ve yerinde olan bu uygulama her nedense değerli müdürlerimizi mağdur etmiş olacak ki mahkemeye verdiler meb'i. Mahkemeler neticelenmeye başladı bu günlerde ve müdürlerimiz eski okullarına tekrar dönmeye başladılar.

ben cahil bir insan olduğumdan buradaki mağduriyeti tam anlayabilmiş değilim. bir okul müdürü bir okulda 5 seneyi aşkın süre görev yapıp da aynı ilde başka bir okula tayin edildiğinde hangi açıdan mağdur olur. mahkeme bunu hangi gerekçeyle haklı görür. elbette "okulu çiflik haline getirdim, halısaha, otopark kurdum, döner sermayeyi döndürmekteyim, bu kadar kaymağı bırakıp sıfırdan nasıl başlayayım" diye düşünmediklerini varsayarak merak ediyorum hangi gerekçeyle mahkemeye gittiklerini.
okul müdürü okulun padişahıdır. kılık kıyafete çok takarlar...
cuma günleri çıkış saatinde dakikalarca konuşurlar. ne yazıktır ki dinleyenleri yoktur.
bıyıklı ve iri olurlar. nedense so zamanlarda din kültürü ders hocalarıdır bu kişiler. artık nedense.
güncel Önemli Başlıklar