bugün

ebeveynlerin eğitim gören çocuklarına verdiği, hiçbir zaman yetmeyen, zamlanması gündeme bile gelmeyen harçlık türü.
(bkz: bayram harcligi)
genelde pazar günü aile büyükleri tarafından verilen, çarşambaya zor dayandırdığımız harçlık.
adı okul harçlığı olsada, okul dışında ne kadar çok harcanırsa o kadar çok yararı görülen, zevki çıkan harçlıktır. bu yüzdendir ki, okulda aç gezilir. artan para ise dışarda yenir.
günlük almak daha mantıklı olan %90LIK kısmı içki, cd, dvd, internet kafe, nargile vb. gibi ürünlere yatırılan para
Hiç bir zaman öğrencinin ihtiyacını tam olarak karşılayamayan para.
öğrenci büyüdükçe artacak ve çoğunlukla yetmeyecek harçlıktır.
Öğrencilerin okuldaki ihtiyaçlarını karşılamak için verilen para.

Verilmezdi bana.
Öyle zengin bir aile değildik ama fakir de değildik. Babam devlet memuruydu. Dedemlerle birlikte yaşardık. Dedem de emekli devlet memuruydu.

Ana okuluna gitmedim. ilkokul, ortaokul ve liseye giderken de verilmezdi harçlık.
Sabah evden kahvaltı yapar çıkardım. Harçlık olmayınca da okulda bir şey yemez , öğle vakti eve geldiğim zaman yerdim.
Annem yoktu, öyle yanıma beslenme de hazırlanmazdı. Ne kadar kahvaltı yapsam da acıkırdım. Daha ilk teneffüs burnuma dolardı, sıcacık simit kokusu... Arkadaşlarımdan da isteyemezdim... Onlar da alırlar, bir iki ısırık atıp sıranın altına koyarlardı... Başka teneffüs başka bir şey alırlardı. Ben ise sadece seyirciydim harçlık olmayınca... Mide krampları geçirirdim bütün gün. Nefsini terbiye etmek neymiş ilkokula giderken öğrenmiştim.
Oruç tutmaya da ilkokulda başlamıştım zaten.

Dedemden istesem bir gün verir , başka gün istediğimde kızardı.
Babamdan ise ne zaman harçlık istesem, geçim sıkıntısından bahseder, istediğim için kendimden utanır hale getirirdi. Bayramda verilen harçlıkları bile geçim sıkıntısı bahanesiyle elimden alırdı.
Ortaokula giderken bayram harçlıklarımın hepsini vermemeye başladım babama. Sene de iki bayram vardı zaten . Birazını babama verir. Kalanını okulda harçlık yapardım kendime . Onu da en fazla bir hafta yetirebilirdim. Çünkü canım ne isterse almaya kalksam bir günde biterdi. Sadece yiyecek alırdım.
Ortaokul, lise hep böyle geçmişti. Üniversitede ise harçlık olarak sadece yol parası verilirdi. Hocalar bir fotokopi istese arkadaşımdan borç alıp öderdim. Babam da ertesi gün yol parası artı borcum kadar para verirdi. Neyseki üniversitede öğrenim kredisine ve başbakanlık bursuna başvurmuştum ve ikisi de çıkmıştı. Babam onları da elimden almak istemisti. Ama bu sefer biraz dişli çıkıp vermemiştim. Çünkü kitap , kıyafet gibi ihtiyaçlarımı karşılıyordum. Babam da bunları aldigimi bildiği için bir şey için fazladan para istesem vermezdi.

Bu nedenle harçlık benden sorulur. Ne demek olduğunu çok iyi bilirim çünkü...
üstekinin aynısından.
okul hayatımın ilk 5 yılı günde 1 tl. orta okulda günde 5 tl belki. lisede günde 10-15 arası değişiyordu. üniversitede 1200'le başladı. şuan 2500-3000 filan.