1. 1.
  okulların tatil olması ile birlikte yaz tatilini çalışarak geçiren çocuktur. kendi parasını kendi kazanır, bir nevi ufaktan kendi ayakları üzerinde durabilme eğitimi almaktadır.
  ... leadman
 2. 2.
  aile bütçesine katkıda bulunan çocuktur aynı zamanda. kazandığı parayı ailesine verebilir.
  ... the big febowski
 3. 3.
  Bu çocuk büyük ihtimalle kendine pahalı bir telefon veya bilgisayar alacaktır. Bu sebeple yazın çalışıp para biriktirmektedir.
  2 ... onceoelibiinndir
 4. 4.
  hayatla olan tanışma evresini erkene almış, çabuk yetişkin olmuş çocuktur.
  ... tarnally
 5. 5.
  (bkz: yaz okuluna* kalan çocuk)
  1 ... suskun yazar
 6. 6.
  kendi adına bakıldığında hayırlı bir iş yapan ama mahallenin diğer çocukları adına sinir bozucu, tatili zehir eden bir eylemi gerçekleştiren çocuktur. söyleki;
  tatile yeni girilmiştir. mahallenin çocuklarından x çalışmayı kafasına koyar ve iş aramaya başlar. tabiki x'in anne ve babası haklı olarak gururludur ve bu gururu mahalledeki komşularıyla her fırsatta paylaşırlar. çünkü evlatları yazı mahallede top koşturarak ordan oraya haylazlık yaparak geçirmeyecek, kendi parasını kazanıp, iş dünyası hakkında ufak tefek şeyler öğrenecektir. çocuğun işe başlamasıyla durumdan haberdar olan mahallenin diğer ebeveynleri kendi çocuklarını sen neden çalışmıyorsunlarla kasmaya başlarlar. ufak tefek cızırtılar şeklinde başlayan çalış dilekleri zamanla şiddetli bir şekil alır, hatta "x'i görüyo musun ne güzel çalışıyo cocuk, sen sürt sokaklarda" şeklinde rencide edici boyutlara ulaşır. hatta şehir dışında farklı bir yere gidildiğinde bile bu konu kapanmaz. anne ya da baba ilk fırsatta "x o kadar işte çalıştı asıl o çocuk hakediyo tatili, sana bu bile fazla" gibisinden tatili zehir edici cümleler eşliğinde devam eder. okul bittikten sonra çalışmaya başlayan çocuk böylece okul bittikten sonra çalışmayan çocukların tatilini zehir eder.
  mümkünse, okul bittikten sonra çalışan çocuk babasının ya da yakın bir akrabasının yanında çalışmalıdır ki mahallenin diğer çocukları rahat etsindir, çünkü bu tarz çalışmalar nedense ebeveynleri o kadar çocuk çalışıyo psikolojisine sokmamaktadır.
  ... davlumbaz
 7. 7.
  en iç burkanı bunu her gün okul bittikten sonra yapmak zorunda olan çocuklardır. maalesef ki hiçbir şey gelmez elden, sadece içten gelen bir sızı ve ufacık bir katkı o da yapılabiliyorsa.
  1 ... zapuntell
 8. 8.
  okul bitince herhangi bir işte çalışmaya başlayan çocuktan farklı olarak bir de derslere çalışmaya başlayan çocuk vardır. eğer seneye öss ye girecekse ve mat-1 fen-1 ve 11. sınıf konularından eksiği varsa çalışması şiddetle önerilir. çünkü seneye 12. sınıf konularıyla birlikte çalışılacak süre kalmıyacaktır ve öğrencimiz sınava son 1 ay kala ağlayarak eksik konularının çokluğundan yakınacaktır.
  -1 ... 0000000000
 9. 9.
  şımarık yetişmeyecek çocuktur.
  ... slientscream