1. 1.
  çoğu zaman işine geldiği gibi anlamak şeklinde tezahür eden eylemdir. okuyan anladığını zanneder, fakat anlamamıştır; aslına bakıldığında zaten okumamıştır da o anladığını zannettiği metni. kendince bir kavrama takılmış, o kavrama kendi istediği anlamı vermiştir. bu durumun gerçekleşmesindeki unsurlardan biri de çoğu zaman okunan metnin yazarının kim olduğudur. aynı anlayışsızlık maalesef ki bir konuşma sırasında dinlediğini anlamamak şeklinde de ortaya çıkabilir, çünkü aramızdaki birçok kişi okumayı geçtim dinlemekten dahi aciz kalabilmekte ve söz sahibi meramını anlatmak için ağzıyla kuş tutsa bile onu anlamamakta ısrarcı olabilmektedir.
  3 -1 ... schenardi
 2. 2.
  okuma alışkanlığının olmaması veya fazla okumanın sonucudur. *
  1 ... xsentos
 3. 3.
  kişi aşıksa, bin kere okusa anlamaz.
  5 ... tepesersemi
 4. 4.
  okunulan konu artık illallah dedirtmişse, kaçınılmaz gerçektir.
  1 ... hyperion
 5. 5.
  okumaya devam edilmemesinin göstergesidir..
  ... miracle
 6. 6.
  konsantrasyon eksikliginden kaynaklanan sorundur.
  1 ... radament
 7. 7.
  son derece sinir bozucu durumdur. oysa 7 yaşından beri okunabilmektedir. şimdiye kadar anlayış meselesinin de çözülmüş olması gerekmektedir. *
  1 ... zaknafien
 8. 8.
  zevk alınmıyorsa okudugunu anlamamak gayet normaldir.
  1 ... ankarakarakedisi
 9. 9.
  her zaman için embesillikle ya da okuma azlığından dolayı gerçekleşen bir durum değildir. 'gerçek anlamda! çok' okuyan kişiler bununla çok fazla karşılaşır, alınan bilgi, yoğunluktan dolayı işlenemiyor, sadece yığılıyordur. zamanla beyniniz kitlenir olur. bir süre nadasa bırakmak gerekir okumayı, sonrasında hiçbişiicikler kalmaz.
  1 ... mikserde yuzen balik
 10. 10.
  tekrar tekrar okumayı gerektiren hadise..
  1 ... balta