bugün

yazarın ustalığının kanıtıdır..karakteri öyle bir anlatmıştır ki aşık olunmuştur..
bir de karaktere olan baglılık sonrası yazara aşık olanlar vardır.
(bkz: misery)
(bkz: druuna)
kitabı gerçekten ciddiye alarak okuyanlarda meydana gelen olay.

ya hayal ettiginiz insandır..ya çok iyidir, ya çok yakışıklıdır/güzeldir..

içinize işlemiştir roman..o derece.
kitabın kapağında resmi varsa olabilir.
twilight serisinin hem kitaplarında hem filmlerinde 6-15 yaş grubundaki kızların yaşadığı aşktır. bu tip kızlar her roman kahramanı makyajlanmış karaktere aynı türden duygular beslerler.
şöyle tezahür eder ; "ısır beni edvırd, ye beni edvırd."
her suç ve ceza okuyanın başına gelebilecek oluş halidir.
(bkz: raskolnikov)
aşık olmak demeyelim de tahayyül edilen karakterin, kitabın dizisi yada filminin çekilmesiyle hayal kırıklığına uğratmasıyla sonuçlanabilecek duygudur. örneğin aşkı memnu nun siyah beyaz ekran dönemlerinden izleyen zavallıların beşir karakterinde hissettiği acı olsa gerek...
(bkz: selim ışık)
edwarda aşık olmuştum bir aralar. öyle böyle değil. yatıp kalkıp anneme edwardı anlatıyordum.
(bkz: çok utanıyorum sözlük)*
(bkz: edward cullen)
(bkz: yokluktan kitaptaki herife aşık olmak)
hayal dünyasının çok geniş olduğu ilk gençlik döneminde sık sık yapılan.
eğer böyle bir durum gerçekleşecek olsaydı j.c. grange'in siyah kan adlı kitabındaki jacques reverdi isimli katili olurdu kanımca..

(bkz: bu kağıt senin tenin bu mürekkep benim kanım)

hele minik bir çocuk gibi korkarak "çabuk saklan baba geliyor" demesi yok mu.. hep okuduğumda üzülmüştüm lan zamanında..
(bkz: maria puder)
çok kitap okuyanların başına sık sık gelmesi muhtemeldir. * * **
(bkz: zeliha kazancı)
peyami safa'nın yalnızız isimli kitabında samim adlı karaktare anlamsızca bağlanmamdır, kitabı okuyalı uzun zaman olmasına rağmen zaman zaman ağzından bir şeyler duymak istediğim için açıp sadece onun bulunduğu diyalogları okuduğum da olmaktadır.
ben edward a aşık olmuştum.. Rüyamda edward dierek sayıklarken belletmen öğretmenin basıma gelip gülmesine sebeb olan hadise.
mabel ya da ada ise okuduğunuz hayat, olağandır.

(bkz: kumral ada mavi tuna)
(bkz: behlul)

edit: eksi veren sana sesleniyorum o aslında bir kitap karakteri.
razumihin'i diğer hiçbir aşkla eş tutamam. tabii okuduğum bütün kitaplarda bir karakter çıkar beni peşine sürükleyen ama razumihin bir başka.
(bkz: suç ve ceza)
okunan her kitapta vardır hayranı olunan* bir karakter. Sadece biri gerçekten aşka döner. Kendimden örnekler:
Edward cullen
James stark macuallis
Harry potter'e hayranım. Bir çok kızda öyle. Ayrıca lord of the rings teki elf prens legolas a takıntılıyım. Neredeyse aşığım.
ergen olayıdır. zamanla geçer.
(bkz: ruth holland)
anita blake okuyup da jean-claude ve richard zeeman'e aşık olmayan var mıdır ki? (ki gittikçe "aşık olunucak karakter" sayısıda artmakta kitapta.)