bugün

Zaten koçu olan bir takımla nasıl anlaşacağı merak edilen koçtur.
alacakları nedeniyle gs ye avukatı vasıtasıyla ihtarname göndermiş ve ardından sözleşmeyi tek taraflı feshetmiş.

http://www.basketfaul.com/haber?haber=74035
şu ana kadar izlediğim en etkileyici (bkz: tedx) konuşmalarından birine imza atmış basketbol koçu.

"Başarmak en büyük intikamdır. Siz başardıkça sizi sevmeyenlerin sayısı artıyor"

https://www.youtube.com/watch?v=QVXGFk4ECgU
geldiğine sevindiğim hocadır.
ikinci kez gs de.. bakalım bu sefer ne kadar dayanacak?
galatasaray basketbol takımına çağ atlatmış basketbol koçu.
iki dönem geçirdiği efes'e 4 lig şampiyonluğu ve 1 f4 ile 6 çeyrek final yaşatmış(euroleague seviyesinde), benetton treviso ile eurocup çeyrek finali oynamış ve eurocup'ta yılın coachu seçilmiş, galatasarayımıza 21 yıl aradan sonra final oynatmış ve tarihinde ilk kez euroleague oynatıp, zorlu grupta son 8'in kıyısından döndürmüştür. darüşşafaka takımını ise ilk kez zirveye oynatmış ve daçka'yı euroleague'de son 16'ya çıkarıp dikkat çekmiştir. fazlasıyla hakkı yenen bir coach'tur.
Daçka ile yolları ayrılmış koç. Evet.
türk basketbolunda gördüğüm en karizmatik şey. tam bir olgun güzeli.
görsel
Efendiliğini bilemem ama bence hiç bir zaman sahip olduğu kadroların hakkını veremeyen koçtur kendisi. Fazlaca şişirilmiş olması muhtemeldir.
Darüşşafakanın antrenörü.

Kendisine pazar günü bandırma-istanbul feribotunda denk geldim. Banvit'e mağlup olduklarından sebep durgun ve üzgün duruyordu. Buna rağmen resim çektirmek isteyenleri kırmadı. Kısaca adam gibi adamdır. Uzun uzun bakmama rağmen gidip konuşamadım. Küçükken basketbolcu olucamda koçum Oktay hoca olur diye hayat etmiştim hep. Olmayınca olmuyor hayat işte...
Türk basketbolunun en efendi adamıdır. galatasaray in basindayken her fenerbahce deplasmanindan kamyon dolusu küfür yiyip donerdi. bu tur olaylara cok uzuldugunu, hic haketmedigini soylerdi ama, bir sonraki macta daha da cok kufur yerdi..

fenerbahce bu olaylardan sonra hic ceza aldi mi peki.. aldı aldı .......i aldi.
ergin ataman- galatasaray ilişkisinin bir miktar limoni olduğu ve her an daha da bozulabileceği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda. galatasaray'a gelmesini çok istediğim, idolüm olan koç. sponsorlar da götlük yapıyor, yani bütçe azalacak gibi zaten. oktay mahmuti ile o amatör ruhun para babalarına karşı savaşını tekrardan izlemek benim için paha biçilemez olacaktır.
hangi takımın koçunun hangi takımı yönettiğini yakından takip edemediğim son dönemde efes'e geçmiş olan ama 22 aralık tarihinde tuncay özilhan ile yaptığı toplantı sonrası anlaşması feshedilen koç.
anadolu efes in euroleague deki başarısız sonuçları nedeniyle top16 ya çıkmasına rağmen görevine son verilmiş antrenör. bu kadar büyük bir antrenör bu kadar çabuk harcanmamalı, kendisine en azından sezon sonuna kadar süre verilmeliydi.6 yıl önce aynısını yaptılar da ne oldu. oktay mahmuti nin efes i gitti yerine 2000 lerin ortasındaki efes i mumla aratan başka bir takım geldi. 5 yıl sonra yine aynı adama döndüler yine harikalar yarattı bu sene elindeki kadro sebebiyle gelen en ufak başarısızlıkta kovulması. yazık.. anadolu efes şimdi başarılı olabiliyorsa olsun görelim.
resmen ünal aysal'ı haklı çıkarmakta.

bu ne rezil sonuçlar hocam?
bugüne kadar, galatasaraydan gitmesiyle taraftarı iki farklı görüşe ayıran hocaydı benim için. evet galatasarayda iken severdim kendisini ama onu özel kılan, takımdan üstün görmelerinin sebebi ne diye düşünürdüm. sonuçta hoca gider belki uzun da sürse yeri dolar diye düşünüyordum.
ama bugün anladım ki oktay hoca çok farklı. hazırlık maçı olmasına rağmen bir ara salonu yıkacak sandım bu nasıl asil bir bağırış, uyarıştır. bu nasıl bir karizmadır. ergin hoca iyidir hoştur ama mahmuti farklıymış arkadaş. o kenarda dursun biz onu izleyelim yani.
anlaşılmaz triplerin adamı. artist. bu akşam efes oly'i yenmiş, röportaj veriyor. '' içimden çok şey söylemek geçiyor ama söylemeyeceğim '' diyor. muhabir anlamıyor ama saygı gösteriyor, üstelemiyor. mahmuti ekliyor '' sadece biraz saygı bekliyoruz '' kimdir sana, takımına saygısızlık eden, söyle, anlayalım. yok söylemeyeceksen ne bu gösterip de vermemek yaveleri ? elli yaşına geliyorsun, hala ergen tripleri.

haa, bir şey daha, maçı da sen almadın, oyuncularının gayreti, oly koçunun hataları, spanoulis'in yokları oynaması ve bol miktarda şans, bal, nasip.

edip: her tür sözlükte acayip bir fan kitlesi var bu adamın. aleyhine en ufak bir sözde şeye konan sinekler gibi üşüşüyorlar. bu davranışlarıyla mahmuti'nin çok sevdiği çömelme pozisyonu arasında anlamlı bir analoji buluyorum ve çok eğleniyorum.

edibe: neyine tav olup, ölümüne müdafaa ettiklerini anlamadığım, gerçi kendilerinin de bildiğini sanmadığım mal sürüsü 26 nisan 2013 oly- efes maçını seyrettiler mi acaba ?
o maç oktay'ın yine, yeniden asla ciddiye alınacak bir koç olmadığını özenle gösterdiği bir müsabaka olmuştur. kendisinden çok daha kısıtlı kadroya sahip oly sadece oktay'ın kapasitesizliği yüzünden efes'e kanırta kanırta geçirmiştir. tek sorumlu basiretsiz oktay'dır. ama olsun, bizim mallara oktay'ın kenardaki karizmatik !!!!! duruşu yeter. neticede adam basketbol koçu değil, giyim markasının reklam yüzü, öyle değil mi!!!!??? tapınacak adam arayan mal sürüleri sizi. sizleri fatih terim paklar, oktay paklar,gidin yüz sürün hıyarlar sizi.
cska ya kök söktüren türkiyenin en başarılı koçudur.
türkiye milli takımının başına geçmesi gereken türkiye'nin en iyi koçudur. hayır niye geçirmemekte bu kadar ısrar ediyorlar onu da anlamıyorum.

neyse konudan sapmayalım, bugün doğum günü. nice basketbol dolu, efes pilsen dolu, final-four dolu seneler diliyorum kendisine.
adamın hası. dünyanın sayılı koçları arasındadır şahsımda.
şubat aylarında cska moskova'yı yenmek gibi şahane bir adeti vardır. türkiye'nin en karizmatik teknik adamı ve en başarılı koçu bence.

not: galatasaraylıyım.
türk basketbolunun fatih terimi. olmayan egosu ile fatih terimle karşılaştırmak biraz abes kaçacaktır ama elimizde bu var. helal olsundur.
fenerbahçe ülker taraftarı olarak , klonuna bile razı olduğum iyi antrenör.
kalitesini yine yeni yeniden belli etmiş, türk basketbolunun imparator'u.