bugün

okeye donen tecrubeli oyuncu pozisyonunun bir parcasidir.

sandalyeye kaykilan oyuncu, sag el bilegini masa uzerindeki istakanin uzerinden karsiya sarkitirken, sol kolunu sandalyeden arkaya dogruyu asirir. ayrica sola dogru bacak bacak ustune atar. bu arada sag ayagini bileginden usul usul oynatmayi da ihmal etmez. oyuncunun bu pozisyonu rakiplerine korku salarken esine guven verir.
kendine güvenen oyuncu hareketidir.
yılların oyuncusu olduğunun göstergesidir. Bir de çat çat okey taşları ile oynayanlar vardır, tam profesyonel kumarbazdırlar kendileri. Evirir çevirir değişik pozisyonlara sokarlar taşları.
(bkz: okey oyununda hal ve hareketler)
(bkz: kahve kültürü)
O anda karşı oyuncunun önündeki ıstakayı havaya kaldırıp bilek sarkıtan oyuncunun kafasına geçirmesini gerektiren bir harekettir.
minibüs şoförü olduğunu bir kez daha göstermektir...
rakibe korku salma eylemi. ben korkarım şahsen böyle adamlardan. tecrübeli oluşu bir yana, taş çalma ihtimali de yüksektir. ayrıca o el şöyle derin manalar da içerebilir: gelin lan mına koyduklarım, oyuncu kimmiş görün!

okey masasında bu hareketi gördüğünüz an 'benim acil bi işim çıktı' deyip fıyın ordan. yoksa dillere destan bi yenilgi alabilirsiniz. çok mu abarttım? olabilir...
"tamam bitti, ben bu oyunu kazanamam, bittim ben" demenize yol açan harekettir.
"çözdüm ben bu işi eeeee siz naber!!" anlamına gelebilen kendine güvenme hali ve insanları dumur etme vaziyetidir.
Diğer el ile de tespih çekilerek karenin tamamlanacağı sahne.
okey taşlarını istakanın sol tarafa topladığınızda genelde sağ bileğinizi sarkıtırsınız.*
ön tarafta duran taşa okey i basacak olan oyuncunun taş çalmak için yaptığı ilk hamledir.
bu cümle aynı taksicilerin camdan elini sarkıtması gibi entrasan olmuş.
rakibe korku, dosta(veya eşine) güven verme eylemidir.
çift okeye dönen oyuncu hareketidir. birde atılacak taşı sigrayayı söndürüp fırlatma şeklinde atma tribi vardır ki o da bu kişilerde görülür.
küçük taşları ben yarattım havasındadır. umursanmaz pek. ancak sarkan elin baş parmağı, işaret parmağı ve orta parmak arasından geçiyorsa sorun teşkil eder, kavga sebebidir.
arabanin camindan el kol sarkitan arkadaslarin degisik bir versiyonudur. sagindaki oyuncuya dur tas atma diye el kaldirir, solundakine de hadi hizli oyna anlaminda el kol sallar. oyunu yonetir bir nevi. ayni trafigi yonettigi gibi.
ağızda sigara (külü uzamış olsun mümkünse), diğer el de taşları ciddi ciddi ıstakaya dizip en sonunda da "13 kafa tek, bu el okur ortiiiii bana oyna" diye böğürmek elzemdir.

hiç bitemez bu tipler ben diyim.
anlamlıdır...manidardır...bak sakinim ama her an kalkıp kafanı dağıtabilirim anlamıda taşır aynı zamanda.
bileğinde geçici bir süre için ıstaka izi oluşacak oyuncudur.
karizma harekettir,rakibi hafife alıyordur.
sarkıttığı bileğinde sağlam bir de tespih varsa o adam işin ehlidir, piridir.
okeyin raconundandır.
oyuncunun elini hareket çekmeye müsait pozisyonda sabitlediği ve biteceğinin ilk sinyalini verdiği andır.
titanic filminden etkilenmiş olası bi insan modeli.
ne iştir bilemedim, bir rahatlama hali olsa gerek çok sıkışıp da henüz işemiş olmak gibi mi desem fasulye yiyip de müsait yer bulunca gaz salımı sonrası hali mi desem ama bir rahatlama olduğu kesindir. demek ki el iyi gelmiştir elde bir belki 2 okey de olabilir. dolmuş şoförlerinde de benzer bir şekil yapma olduğu bilinir. vites değişirken el öne gereksiz "yürüüü" der gibi bir savrulur ya. her ikisi de özünde benzeşmektedir, erkeksi hareketlerdir. kadınlar yapmadığına göre iyi birşey değildir.
güncel Önemli Başlıklar