bugün

samsunda yakalanıp, tutuklanarak samsun emniyet müdürlüğüne götürülen hrant dink'in katili ogün samast ile türk bayrağının önünde, türk polislerinin- türk askerinin ortasında, atatürk'ün sözlerinin fonunda sanki kahramanmış gibi fotoğraf çektirilmesinin yapılabilecek en güzel tanımıdır 'utanç verici'
orada bulunan ve durumu içine sindiremeyen gerçek bir 'insan' tarafından bir televizyon kanalına gönderilen çekimlerde güzel katille fotoğraf çektirmek için sıraya giren jandarmaları-polisleri gördükçe azalıyor umut gelecekten..
ogün samast'a "saçını tara" diyen ama "tarak" vermeyen samsun emniyetinin bu olaydan mütevellit utancıdır.

hrant dink cinayetinin kendilerine ihbar edilmiş olması falan ırgalamaz onları. mesele taraktır, tarak...

borumu kardeşim, adam paşalar gibi vurmuş bir ermeniyi... türk bayrağı önünde hatıra fotografı çektiriyor. gel görki, tarak yok saç taramaya...

ahhh... nerde eski emniyet teşkilatları, smokin giyinen abdullah çatlılar, o cebinde tarak ne kelime her boku bulunduran seyyar çin pazarı gibi dolanan mak gayvırlar...

bi tarak olmaz bunlardan şerefsizim...

beyaz beresini de aldılar katilimizin, çocuğun saçı hepten meydanda artık. taraksız olmaz bu iş vallaha. öncülük ederekten öneriyorum efenim. bir kampanya başlatalım:
ogün e tarak kampanyası
'imam osurursa cemaat sıçar' atasözünü akıllara getiren olaydır, lanet olsundur. başlıkta söylendiği gibi, şimdi gel de gelecekten medet bekle.

edit: hayır niye bu kadar kötülüyosun anlamadım öküz insanı mısın, ülkenin gidişatını bozan geleceğiyle oynayan gençle bi gece geçirmek için her şeyini verecek olmaya hazırlardan mısın sayın arkadaşım?
hayret diyordum medyamız bu sefer türk polisini suçlayacak bişey bulamadı.aslında suçlayacak nedenlerin olmamasının biraz şans eseri oldugunu düşünüyordum.mesala katil ogün samast silahı bir yere atsaydı ve o silah bulunsaydı ertesi gün gazeteler "yine bir çocugun üstüne yıktılar cinayeti" gibi başlıklar atacaktı.emniyet teşkilatının ne kadar aciz ve tecrübesiz olmasından bahsedilecekti.televizyonlar da celalettin cerrah'ı görünce gözüm dalıyordu , şanslı adammış diyordum.

ertesi gün açtım televizyonu haberlerdeki yorumların özeti :

"emniyet hrant dink'i koruyamadı celalettin cerrah acilen istifa etmeli."

ne kadar kolay bu ülkede bi insanı istifaya çağırmak.acaba sen medya olarak görevini yerine getiriyormusun.şehit haberlerinden sonra tuğba ekinci'nin ebesinin puz pateni yarışmasındaki juriyle tartışmalarını göstererek olmaz bu işler.

evet hrant dink bu ülkede adice ve şerefsizce bir girişim sonucu öldürülmüştür.kurşun alnında degildir , ensesindedir.belki bizi az da olsa teselli eden etmenlerden birisiydi bu.

hrant dink'e açılan dava bu ülkedeki sıradan binlerce davadan birisiyken bunu su yüzüne çıkartıp hrant dink'i hedef tahtası yapan elbette samsun emniyeti degil.hrant dink'in sözlerini çarpıtıp "zehirli kan" tabirlerini başlık yapan da samsun emniyeti degil.görüş farklılıgı , tartışılabilme zemini , saygı gibi kavramlar üzerine program yapacagına hergün ermenileri öcü gibi gösterende samsun emniyeti degil.hele hepimiz ermeniyiz deyip atalarının doğubeyazıt'da ki kafalarına balta geçirilmiş kemiklerini sızlatan samsun emniyeti hiç değil.

herşey bitti , sorun olmaktan çıktı , fotograf çekilen yerin arkasındaki dikkatle bakıldıgında belli olan türk bayrağı oldu öylemi ? bırakın allah aşkına ya.
samsun emniyetinde çekilen ve portre tadında olan, vatan toprağı kutsaldır kaderine terkedilemez yazısının altında çekilen fotoğraftan sonra olan hadisedir. bugün itibariyle tgrt haber tarafından fotoğrafın çekilme anı ve polislerin ogün abimizin eline türk bayrağı verip, saçını düzelt öyle çekelim talimatlarıyla bilinçli olarak çekildiği ortaya çıkmıştır. emniyetimizi sağlamakla yükümlü emniyet mensubu kişilerin * hangi kafada oldukları ortaya çıkmıştır. şimdi emniyet genel müdürlüğüne büyük iş düşmektedir. eğer bu kişilerin bir kaç çürük elma olduklarını kanıtlamak istiyorlarsa olayla ilgili olan kim varsa, en büyüğünden en küçüğüne, hepsi için yasal işlem uygulanmalıdır. yok eğer yapılmazsa ben ve benim gibi bir çok insanın aklına şu düşünce gelecektir;
(bkz: bunların alayı aynı)
(bkz: emniyet hatırası)
(bkz: ogun samast in emniyette çekilen fotografı)
(#1213450)
bazıları tarafından yanlış anlaşılan konudur. olay türk bayrağı değil türk bayrağını bir katilin eline verip onu o bayrakla özdeşlemiş göstermeleri olayıdır. eğer türk bayrağını bir katilin eline yakıştırıyorsanız sorun yok tabi.

onu yapan kişilerin hangi duygularla yaptıklarını az çok tahmin edebiliriz. eminim ki aralarında o katille gurur duyanlar bile vardı. ve bu düşüncenin sonucunda bir zaferden sonra ödüllendirme içgüdüsüyle yapıldığını düşünüyorum. bir nevi aferin koçum olayı..
olay tamamen milliyetçilik olaydır. bunu yapanlar 'hepimiz ermeniyiz, hepimiz hrant'ız' diye bağıran halkı hazmedemeyenlerdir. kendi çaplarında cevap vermeye kalkışmışlardır. hükümetin bu olaylarda ki hamlesi de tamamen politiktir. ab korkusundandır. rte nin kendiside 'öyle denmese böle dense' tarzı konuşmuştur. yoksa bunlar bu devletide bu milletide bu azınlık dedikleri çoğunluğuda diri diri tarihin hazin sayfalarına gömerler. rezalettir ve tarihimizde böyle yerini alacaktır.

(bkz: milliyetçilik kara leke gibi üstümüzde)
bugün utançla izlediğimiz görüntülerdir. tgrt nin reklamını koca koca harflerle yaptığı ve ogün samast ın eline türk bayrağı tutuşturmak için jandarmaların paniklediği görüntülerdir. Konuşmalarda;
-şöyle biraz daha yukarıya tutun, atatürkün sözü kafasının üstünde olsun
-ya sen de saçlarını düzelsene adamın !

ve nedense bir katile kahraman muamelesi yapıyorlar.
hiç mi düşünmüyorlar yanlarında poz verdikleri insan, bir ermeninin bir insanın hayatını söndürdü. ve ailesi de söndü bir mum gibi. demokrasiye darbe vuruldu.

ve ve ve o katile kahraman muamelesi yapanlar... insan mısınız be siz?
şimdi ogün samast ve tetikçileri müebbet yese ne olur ki bir iki yıl sonra aramızda olacaklarından kimsenin şüphesi olmasın...
(bkz: samsun emniyet müdürlüğü)
bugün haberlerde seyrettiğimiz muamele. benim ilgimi yine hiç olmayacak bir şey çekti. bu ogün dilsiz mi? yoksa çocuk şokta mı? anlamadım ya bir mimik bir laf hiçbir şey yok! deli etti beni. bakıyorum hadi konuş da sesini duyalım yok öyle bön bön bakıyor. tepki de yok. çok garipti..
türkiye tarihi acisindan bir milattir,sözün bittigi yerdir.
sanki zanlının orada yakalanacağı da belliydi diye düşündüren olay. cinayet hatırası gibi, iyi bir halt yemiş ya sanki aman atatürk ün sözünü de alalım diyorlar. maşanın da maşası ne diyorlarsa onu yapıyor, konuşmasına ne gerek var ki? denileni yapıyor sadece, bir insanı arkadan vurması da emir değil miydi zaten.
milliyetçi tezahürmüş de, medyada çıkan haberlere sinirlenmiş de vurmuş da... hala milletin bunlara inanacağını mı sanıyorlar?
müfettiş raporlarından sonra açıklanması daha bir hoş duracak olan olaydır.

-efendim müfettişler olarak incelememizi tamamladık ve eldeki bulgulara göre fotomontaj yapılmıştır bu resimlere

+ sayın müfettişlerimiz ama kaset var daha yeni çıkan

-olabilir kardeşim bizde emir kuluyuz *. teftişte bir yere kadar. hem belki fotomontajdır.

(bkz: umut fakirin ekmeği)

(bkz: ne ekersen onu biçersin)
ne kadar zor bu ülkede katille kahramanı ayırmak ve ne kadar kolay katillerin kahraman olması. kan kusuyoruz artık. elbet onada vardır bir kahraman. yazık.
(bkz: hepimiz ogün samastız)
bir karakolda hangi er kendi kararıyla hareket eder bunu herkes bilir, taşa selam vermesi istenen ve bunu yapan yapmak zorunda bırakılan rütbesiz askerlerimizin konumunu "halkın ogün samast'a bakış açısı olarak yansıtmak" tuhafdır hemde çok tuhaf, düz mantık gereği bizim taşa, ağaca, çöp kutusuna bakış açımızda benzeri şekilde olmalıdır. "halkımızın çöp kutusuna saygısı çooook büyük valla" demek kadar abes bir durum yoktur ki bu benzetmeyi yapanlar için bir şey denilmez. türkiye cumhuriyetine bağlı bir karakolda böyle rezil görüntüler çekilebiliyorsa vay bizim halimize...
bu ülkede hiç şaşırılmayacak muameledir. ogün samast'ın yüzündeki haklı gurur ifadesini de çok güzel bir şekilde açıklamaktadır. neydi o, bir kaşını yukarı kaldırıp verdiği poz. helal be koçum, bu ülke senin gibi kahramanlarla büyüyor.

yalnız atatürk'ü alet etmeseydiniz şu şoven arzularınıza, eminim atatürk vatan toprağının kutsallığından bahsederken bir gün eli kanlı bir katilin önünde gururla poz vereceğini düşünmemiştir.
gazeteci öldüren bir adamı ne hikmetse baş üstünde tutan iğrenç mantuksız davranış.
komedidir. trajikomiktir.

en acı olanı da bu çocuğun türk bayrağı önünde tam bir gazi gibi poz vermesi ve bu fotoğrafın her yerde gösterilmesidir.

mehmet ali ağca'yı hapishane dışında bayrakla, alkışla selamlayanlardan farkı yoktur bu çocuğa kahraman muamelesi yapanların.
emniyet teşkilatmızın acı durumunun fotoğrafıdır...
emnıyet mudurunun yaptıgı acıklama daha ılgınctır.' goruntulerı sızdıranlar cezalandırılacak' . dıkkat edılırse goruntulerı ceken degıl, sızdıran cezalandırılacak.
rezillik, utanç verici görüntüler. teröriste "gerilla" denen bi ülke oldu burası. normal artık.
samsun jandarması değil terörle mücadele o fotoğrafı çeken.
jandarma genel komutanligi nin goruntulerinin basina sizdirilmasinin kasitli oldugunu acikladigi olay. bu elbette sucu ortadan kaldirmiyor ama dogruluk payinin olabilecegini de goz ardi etmemek lazim. tgrt nin rupert murdoch tarafindan satin alinmis olmasi ve bu goruntulerin tgrt tarafindan ele gecirilmesi beni killandirmadi degil.
edit: bu entry olayin vahametini ort bas etmek icin girilmemistir. (bkz: ogun samast in emniyette cekilen fotografi)