bugün

bir gazete haberi.

--spoiler--
Öğrencilere cuma namazı servisi
ÇEAŞ Anadolu Lisesi'nde cuma namazı için özel servis iddiaları...

29 Aralık 2007 11:27
--------------------------------------------------------------------------------
AKP'nin eğitimdeki dinci yapılaşmasına örnekler birbiri ardına ortaya çıkıyor. Geçen günlerde bir okulda kız öğrencilerin servise alınmaması ve yemek verilmemesi olayıyla sarsılan Adana'da bir başka olay Çukurova Elektrik Anonim Şirketi (ÇEAŞ) Anadolu Lisesi'nde yaşandı. Cuma namazı saati dikkate alınarak erken saatte okuldan çıkarılan öğrenciler servisle cuma namazına götürülüp getirildi.

Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan ve genellikle maddi durumu iyi olan öğrencilerin eğitim-öğretim gördüğü ÇEAŞ Anadolu Lisesi'nde öğrenciler okul yöneticilerinin gözetiminde cuma namazı kıldı. Okuldan, müdür yardımcıları ve bazı öğretmenlerle birlikte çıkan öğrenciler, Volkan Turizm'e ait 01 S 2031 plakalı eski model bir otobüse bindirildi. DSi işletme ve Bakım Şube Müdürlüğü Su Ürünleri Başmühendisliği'ndeki mescide götürülen öğrenciler burada vaaz dinledi, cuma namazı kıldı.

Mescidin bulunduğu kamu kurumundaki güvenlik görevlilerinin, "Müdürlerin talimatı" diyerek gerekçe göstermeden içeri girmemize izin vermediği yere rahatça giren öğretmen ve öğrenciler, namazın ardından toplu halde dışarıya çıktı.

Cumhuriyet
--spoiler--
(bkz: artık şaşırmıyorum)
öğrencileri toplu halde sinemaya, tiyatroya, sergiye, sempozyuma, konferansa, bilgi yarışmalarına, sosyal aktivitelere, spor müsabakalarına, kütüphaneye, müzeye ve bilimum kültür-sanat etkinliğine götür desen götürmezler. yalvarsan yapmazlar. ama... söylenecek hiçbir şey yok. işte alın size modern türkiye cumhuriyeti.
"öğrenciler okul yöneticilerinin gözetiminde cuma namazı kıldı"

sırf bu cümle bile cumhuriyet muhabirlerinin cuma namazıyla ne kadar alakadar olduklarını gösteriyor. öğrenciler saflara doluşmuş, en arkada müdür, müdür muavini, nöbetçi öğretmenler falan dizilmiş öğrencilerin namazda yaptıkları hareketleri izliyor gibi bir şey anlıyorum ben bu cümleden. oysa ki müdür imamlık, muavin müezzinlik yaptı falan deseydiniz daha inandırıcı olabilirmişsiniz ey gafiller sizi.
(bkz: irtica hortladı eyvah eyvah)
(bkz: 10 km öteden cumhuriyet haberlerini anlamak)
(bkz: polemik yapmak için başlık açmayın lan) + (bkz: saçmalamayın)
şahsen bizim okulda da (bkz: ordu anadolu öğretmen lisesi) böyle bir uygulama olduğu için şaşırmadığım durumdur. olağandır, normaldir. zaten namaza da bütün okulun cümbür cemaat gittiğini sanmıyorum ki benzer durum bizde de var.. %30 camide %70 okulda falan filan..
sanırsam laik bir ülkeyiz, ve okullarımızda din ve vicdan özgürlüğü öğretiliyor. şöyle ki bir grup öğrenci oturup lan ne yapsak da okulu assak diye düşünürlerken, "abi biz laik'iz hadi kalkıp dinimizin gereğini yapmak istediğimizi belirtelim, vicdanımızın sızladığını söyleyelim, cuma namazına gitmek istiyoruz diyelim!" diyerekten okul yönetimine fazla baskı yapmadan istediklerini elde etmişlerdir...

ve şöyle ki, bir adanalı olarak çoğumuzun yaptığı çoğu okulda yapılan birşeydir bu. yeni değil yani... heyecan yapmayın... türk genci gevşekliğidir sadece bu.