1. 1.
  ağır defans sahip takımlar bunu uygular. çünkü hızlı forvetlerle ikili mücadelelerde pasif kalırlar. bu durumu bertaraf etmek için aniden ileri çıkarak ofsayt taktiğini oluştururlar.
  2 ... sen bana bu diyemezsin
 2. 2.
  eğer koordinasyonu iyi, birbiriyle iletişim halinde olan akıllı stoperleriniz varsa yapılabilecek ancak modern futbolda artık nadiren gördüğümüz taktiktir. mesela bir frikik kullanıldığında top ceza sahasının dışına doğru gönderildiyse ve içeri tekrar doldurulması muhtemelse kaleciler bağırırlar "çııııığğğğğk, çııııııığğğğğk" deyü deyü.

  yani amaç rakip forveti mümkün olduğunca .öt etmeye çalışmaktır. ancak bu besleme top atıldığında çıkan defanslara inat ofsaytta olmayan biri içeri sızarsa o zaman anlarlar hanyayı, ofsaytı.

  bir de bunu bozan mal defans oyuncusu hep el kaldırır yan hakeme doğru. istisnasızdır bu.
  ... avedis
 3. 3.
  beşiktaş'ı 2006-2007 sezonunda tıngır mıngır şampiyonluğa taşımak üzere olan taktikken, mateja kezman'ın akıl dolu golüyle birlikte hayalleri, hedefleri, sözleri, sevinçleri piç eden bir taktik haline gelmiştir.***
  2 ... krmyrdsn
 4. 4.
  rakip forvet ümit karan'sa çok kolaylaşan taktiktir. kendisinin maç esnasında at gözlüğü taktığından şüphelenilmektedir.
  2 ... editor
 5. 5.
  tigana efendinin 2006-2007 sezonunda beşiktaşımıza uygulattığı taktik...

  futbol tanrılarının gücüyle 5-6 farktan yırtarak, genel olarak -hatta devamlı- 1-0 kazanarak şampiyonluğa yaklaşmışken, fenerbahçe maçında patlayan taktiktir...

  (bkz: allah belanı versin tigana)
  2 ... paleface
 6. 6.
  3 defa işe yarasa 1 inde hata yapılırsa o bir tane hata tüm doğrulara bedeldir.uygulanmamalıdır,uygulanana şiddetle karşı çıkılmalıdır...

  (bkz: yok öle bişi)
  1 ... midnight
 7. 7.
  ilişki sırasında korunmasız olan penisi aniden içerden çıkarmaktır.
  -1 ... green
 8. 8.
  "ofsayt taktiği" denilen şey, tam olarak şudur;
  defansta bu işi organize etmek için defans kaptanı seçilir - bu kişi çoğunlukla libero dediğimiz süpürücü
  görevindeki defans oyuncusudur- ve olayı bu eleman organize eder. bu kişi "çıııık" diye bağırdığı zaman dörtlü defans çizgi halinde öne doğru çıkar.
  peki neden yapılır bu taktik? bu taktik, defansı öne çıkarıp -orta çizgiye kadar- rakibe oynayacak alanı minimuma indirip, baskıyı arttırmak ve rakip atağı, bu taktik sayesinde olgunlaşmadan bitirmek için yapılır. özellikle sprinter özellikli forvet ve kanat oyuncuları olan rakip takıma karşı yapılan taktiktir.
  ofsayt taktiği modern futbolda artık çok fazla kullanılan bir taktik değildir. çünkü oyunculardan biri, çıkarken bir iki adım geride yakalanırsa çok büyük tehlike olur. çok kötü sonuçlara yol açabilir.
  ofsayt taktiğine yakalanmamak için forvetletin, yay çizerek yaptığı koşulara da çapraz koşu denir.
  (bkz: çapraz koşu)
  ... tanimadinmiben
 9. 9.
  türk futbolunda görülen gelmiş geçmiş en net "öcü" budur herhalde.
  aslında faydalı olabileceği durumlar vardır, lakin türk defanslar genelde senkronize bir biçimde bunu uygulayamadığı için sıklıkla elde patlar. gerçekten de uygulamak için defans hattının en az 3 yabancıdan oluşması, yerlinin de gökhan zan olmaması gerektiği kesin.

  ama işte bu taktik yüzünden gol yediğinizde o kadar salakça görülür ki, sanki futbol tarihinde görülen en saçma taktik, tuzak gibi görülür. halbuki, kesilen kontralar sadece kalkan basit bir bayrakla ödüllendirilir. bu yüzden adaletsizdir.
  ... quaresmatique