bugün

(bkz: odtü petrol araştırma merkezi)
ulen petrol bitti biz daha yeni mühendis çıkarıyoruz... boşuna okumayın 15-20 yılı var, bitecek petrol... hem modası da geçiyor. gidin güneşten enerji dönüşümü filan deneyin.
her öğrenci girdiği yıl "petrolün 30 yılı var" geyiği döndüren bölüm...
öyle ki bölüm başkanı girdiğinde de aynı geyik dönüyormuş, şimdi de...
bölüm başkanı mahmut parlaktuna'dır ve böyle şeker bi hocayı başka hiç bir bölümde görmeniz mümkün değildir kanımca. (bkz: odasına girildiğinde ayağa kalkan profesör)
sadece petrol değil aynı zamanda doğal gaz dalını da içeren mühendislik bölümü. petrol bitti geyiği yapanlara sert bir kafa atmak istiyorum nedense. nereye bitiyor oğlum petrol. senin petrol anlayışın sadece ortadoğu'dan ibaretse elbette biter. bugün okyanuslarda işlenmemiş kaç ton hammadde yatıyor. doğal gaz desen yine öyle. ama adamlar petrol bitiyor bu meslektekiler aç kalacak diye işin gırgırında.

bu mesleğin zorlu tarafı olduğu kadar güzel yönleri de var. çok uluslu şirketlerde yurt dışında saha ortamında çalışırsanız tecrübeli mühendislerin aylık geliri 50 bin dolarları buluyor. okulu bitirip direkt işe atıldıklarında 5-7 bin lira gibi bir para ile türkiye'de işe başlıyorlar. hatta üstüne yüksek yapmışsanız bu para daha da fırlıyor yukarı. ama işin kötü tarafı sosyal hayatları pek yok. sürekli o makinelerin, arı gibi çalışan insanların arasındasınız. hele sakhalin gibi bir yer var ki o ortamda feci para biriktiriyorlar bu mühendisler. kısaca en sağlam mühendislik dalıdır. bu seneki lys tercihimde kazanmak için götümü yırtacağım bölüm ayrıca. hadi hayırlısı.
kuzenimin okuyacam diye ısrar ettiği üni ve bölüm.

ne yapacan nasıl yapacan kız başınla diyorum ama anlatamıyorum. yardım et sözlük.
fransız, ingiliz bebeler de bunu okur ama dünya kadar para versen bile ırak'a, iran'a, sureiye'ye yollayamazsın.

o yüzden bu yabancı firmalar çok daha az para türkleri buralara yollar. can güvenliğin çoğu zaman yoktur. erkek halinde bile götünden sikmeye fırsat kollayan adamlar, kız halinle neler yapar düşünmek zor.

haa türkiye'ye kalırım devlete girerim dersen, derim ki salak mısın, bari öğretmenlik oku, hem rahat rahat okursun, hem daha rahat çalışırsın hem de aynı parayı alırsın.

bir arkadaşım anlatıyordu, tel örgülerle çevrili bir yerde çalışıyormuş, asker bunları koruyormuş ve bunu anlattığından 2 hafta önce bazuka fırlatmışlar bunların olduğu yere. ondan dolayı tazminatı ödeyip ayrılmış.

öyle bir bölüm.

zaten petrol bitiyor, geleceği yok diyip kandırabilirsiniz.
güncel Önemli Başlıklar