1. .
  37 yıldır konuk ettikleri tüm yabancı liderleri yuhalayan ODTÜ'lüler, Hatemi'yi alkışladı.

  Herkesi kovdular onu sevdiler

  37 yıldır konuk ettikleri tüm yabancı liderleri yuhalayan ODTÜ'lüler, eski iran Devlet Başkanı Hatemi'yi "reformcu" diye dinledi ve alkışladı.

  ABD Elçisi Commer'in 1969'da aracının yakılmasından bu yana siyasetçileri protesto etmesiyle ün salan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri ilk kez bir yabancı lidere kucak açtı. ODTÜ'lüler, eski iran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye ilgi gösterdi, bol bol fotoğraf çektirdi.

  "En hoş anım Tahran'da protesto edilmemdi"
  Hatemi, bir iranlı öğrencinin "iran'da liderleri eleştiremiyoruz" sözlerine şu cevabı verince bol alkış aldı: "Cumhurbaşkanlığımdaki en hoş anım Tahran Üniversitesi'nde hakarete varacak şekilde protesto edilmemdi. Çünkü öğrenciler tutuklanmayacaklarını biliyordu."

  Gorbaçov yuhalanmış Sezer alkışlanmıştı
  Hatemi'yi ilgiyle dinleyen ODTÜ öğrencileri eski Sovyet lideri Gorbaçov'dan Baykal'a, Derviş'ten Perinçek ve Mesut Yılmaz'a kadar birçok siyasiyi protesto etmişti. Sadece Sezer'i alkışlayan ODTÜ'lüler, Hatemi'ye sevginin gerekçesini şöyle açıkladı: Çünkü o reformcu."

  Herkesi kovan ODTÜ Hatemi'yi alkışladı

  Batılı konuklarına protestolarla zor anlar yaşatan ODTÜ'lüler, reformcu kişiliğiyle bilinen iran'ın eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'yi adeta bağırlarına bastı.

  Aralarında Deniz Gezmiş'in de bulunduğu 68 kuşağının Amerikan Büyükelçisi Robert Commer'in makam aracını yakmasından bu yana Gorbaçov'dan CIA görevlisi Fuller Graham, Baykal'dan Derviş'e, Perinçek'ten Yılmaz'a kadar, yerli- yabancı çoğu siyasetçiyi protesto etmesiyle ünlü Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), iran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'yi bağrına bastı. Hem Türk hem de iranlı öğrenciler tarafından da gösterilen sıcak ilgiden oldukça memnun olan Hatemi, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. sıcak karşılanan fotoğrafı çektiren Batı'ya "demokrasi dersi" verdi.

  'Köktendinci olur'
  Ankara'ya geçen Hatemi, Cumhurbaşkanı Sezer, TBMM Başkanı Arınç ve Diyanet işleri Başkanı Bardakoğlu ile görüştü. Hatemi, ODTÜ Teknokent'i gezdi, ardandan aralarında iranlılar'ın da bulunduğu bine yakın öğrenciye seslendi ve sorularını yanıtladı. islam dünyasının 18. ve 19. yüzyıllarda modernizmin ortaya çıkmasından sonra yeni bir dönüm noktasına geldiğini vurgulayan Hatemi, "Dini gelenekselciler, sonunda dini köktenciler haline geleceklerdir ve kanlı çatışmalara yol açacaklardır." iranlı bir öğrencinin, "Demokrasi diyorsunuz, iran'da liderleri eleştiremiyoruz" şeklindeki sorusuna bir anısını anlatarak yanıt veren Hatemi, "En unutamadığım anım Tahran Üniversitesi'nde öğrencilerin bana adeta hakarete varan sözlerle tepki göstermesiydi" dedi. Öğrencilerin tutuklanmayacaklarını bildiğini söyleyen Hatemi, "Bu hâkim sınıfa, krallara karşı gelmenin Allah'a karşı gelmek gibi algılandığı bir ülke için küçümsenemeyecek olaydır" dedi.

  Tercüman krizi
  Öte yandan Hatemi'nin Arınç'ı ziyareti sırasında tercüman krizi yaşandı. Arınç, tercümana "Ben 10 söylüyorum, sen 4 çeviriyorsun. Demirel'in söylediği gibi 'muhtasar ve müfit' (kısa ve anlamlı) oldu" dedi. Hatemi akşam namazını Bardakoğlu ile birlikte kıldı.
  Evren MESCi /SABAH
  -1 ... fatal
 2. .
  çoğu odtülü hatemiyi * sadece amerikan karşıtı duruşu için alkışlar.konuyu çarpıtmak yanlıştır..
  2 -2 ... angelripper
 3. .
  düşmanının düşmanı her zaman dostun değildir. genelleme yapan bağnazdır. odtu de yaşanan da bağnazlığın solcu versiyonudur sanırım, ki en tehlikeli yobazlık da budur.
  -2 ... karamsar kelimeler