bugün

Cahil cesareti güzel şey tabii. Dandik fikirleri savunmakla kalmayıp itiraz edenlere de çılgınca ayar vermeye çalışabiliyorsunuz.
denenmelidir. belki bu vesile ile zavallı ülkeniz hiç değilse top 250'ye bir eğitim kurumu sokabilir.
allahtan götümüz kamu malı değil, şahsi.

bi o kaldı.
Ülkenin en gözde üniversitelerine dokunmayın . çekin ellerinizi.
Bogazici'ni ozellestirme fikri, su sirada Bogazici Isletme bolumunde profesorluk gorevine devam eden, Sermaye piyasasi kurumu eski baskani, Bimeks magazalari kurucusu Vedat Akgiray tarafindan 2016'da rektorluge aday oldugu sirada dile getirilmisti:
https://businessht.bloomb...alevlendiren-rektor-adayi

Bloomberg'in Akgiray hakkindaki makalesinden ozellestirme konusuyla ilgili alinti:

BOĞAZiÇi ÖZELLEŞTiRiLMELi Mi?

SPK Başkanı olduğu dönemde Boğaziçi Mezunlar Derneği (BÜMED) dergisine verdiği 2010 tarihli röportajda “Boğaziçi’nin özelleştirilmesi şart. Bu kamusal gücü yitirmeden özel üniversitelerin ödül-ceza mantığına geçmesi lazım” ifadelerini kullanmış, aksi takdirde Boğaziçi’nin, istanbul Teknik Üniversitesi (iTÜ) ve istanbul Üniversitesi gibi 1960’larda dünya çapında olan değerini yitireceğini söylemişti. Akgiray, Boğaziçi'nin artık YÖK, devlet bahanelerini bir kenara bırakıp bir şekilde kendi finansmanına geçmesi gerektiğine vurgu yaparak, okulun, hocalarını parasal açıdan tatmin etmesi gerektiğini ifade etmişti.

Altı yıl önceki bu röportajda söylediklerinin çarpıtıldığını ifade eden Akgiray, devlet üniversitelerinde iş yapanla iş yapmayanın aynı parayı aldığını, bunu bozmak için bir ödül-ceza sisteminin getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Akgiray özelliştirmeden kastının “iyi iş yapan ödülünü alsın, çalışmayan cezasını çeksin” olduğunu söylüyor.

OKULA PARA NEREDEN GELECEK?

Akgiray, resmi internet sitesinde açıkladığı “2020 Vizyonu” kapsamında bilimsel araştırmaların ve akademisyenlerin finansal olarak desteklenmesi için bazı belli başlı projeler sunuyor:

1. Paralı eğitim programlarından tüm akademisyenlerin yaralanabilmesi ve öğretim üyeleri için sınırlı lojman sayısının genişletilmesi

2. Devletten ne kadar destek alınırsa alınsın, eğitim ve araştırma faaliyetlerine yönelik maddi kaynakların artırılması için Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’nın (BUVAK) çeşitli “yatırım fonları” ile desteklenmesi ve sermaye piyasaları düzenlemelerine uygun gerçek bir “bağış fonu” (endowment fund) oluşturulması

3. Endowment Fund yardımıyla akademik ve idari personel için emeklilik fonu oluşturulması ve söz konusu personel için “gayrimenkul yatırım ortaklığı / fonu” kurulması.

4. Akademi- iş dünyası - kamu işbirliğinin kuvvetlendirilmesi için, Boğaziçi Üniversitesi Teknopark’ın (BUTEK) veya gerekirse yeni kurulacak bir iştirak şirketinin temel amacının endüstri -akademi işbirliğinin sağlanması ve buna uygun bir yapılanmaya gidilmesi. Yine, akademi -iş dünyası - kamu işbirliği çerçevesinde, savunma sanayii gibi teknoloji ve bilgi yoğun alanlarda, işbirlikli araştırmaların içinde yer alınması ve yazılım ve ürün geliştirme faaliyetlerine önem verilmesi

5. Teknopark modelinin çeşitlendirilerek büyütülmesi (Örn. Finans Teknopark) ve uluslararası işbirliklerinin artırılarak devam etmesi (Örn. KOSGEB destekli ABD projesi)

6. Yüksek lisans tezlerine konu olacak projeler alınması ve danışmanlık hizmetlerinde bulunulması. Böylecek hem anlamlı tez konularına yol açılması hem de üniversiteye ciddi kaynak üretilmesi. Tez konusu olamayan konularda da danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilmesi ve bu amaçla etkin bir “executive education” biriminin faaliyete geçirilmesi

7. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile iktisadi idari Bilimler Fakültesi altındaki bölümlerden oluşan bir “School of Busines” ve Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümlerini kapsayan bir “School of Economics and Political Science” çatı departman kurulması
Ali babacan'ın düşüncesi olabilir.
Haklı bir beyan.

Ülkenin iki şişirilmiş bAlon okulu. Sorsan hepsi bilim adamı. Ama adlarını sadece siyasi yobazlık yaparak duyuruyorlar. Bilim adına ne sikimi başarmış bu iki boşiversiteler?
Hayatında bu iki üniversitenin en kıytırık bölümlerine bile girecek puan tutturamamışların boş hayalleri..
baykuşun akıllısı buysa, diyar-ı küffardaki sembolü baykuş olan bütün üniversiteler kendilerini bir kaşık suda boğsunlar.
bu kadar güçlü (!) argümanlar (!) karşısında söylenecek söz bulunamayan (!) teklif. özelleştirilsin madem de vasatlar, cahiller ülkesine dönme yolunda dev bir adım daha atılsın. zaten kayyum rektör falan derken özelleştirmeden de becerecekler yakında.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.